Home      Administration
Competitive Section Assignments

The following is a list of new competitive sections for the 2017-2018, 2018-2019 school years.

This list can be viewed by sport or by school or a combination of both. Select from the appropriate pull-down menu to find your information.

Section Assignments are determined by School Enrollments and Activity Classifications using the following Method to Determine Classification.
Activity
School

Speech
Class: A
Section: 1
25 teams in this section
A Map
Administered by Region 1A
Alden-Conger High School
Byron High School
Cannon Falls High School
Chatfield High School
Cotter High School
Fillmore Central High School
Goodhue High School
Grand Meadow High School
Hayfield High School
Houston High School
Kenyon-Wanamingo High School
Lake City High School
Lanesboro High School
Lewiston-Altura High School
Mabel-Canton High School
Pine Island High School
Plainview-Elgin-Millville High School
Randolph High School
Rochester Lourdes High School
Rushford-Peterson High School
St. Charles High School
Stewartville High School
Wabasha-Kellogg High School
Zumbrota-Mazeppa High School
Coop: 432 "Spring Grove-Caledonia"
   Caledonia High School
   Spring Grove High School (HOST)
 
Speech
Class: A
Section: 2
23 teams in this section
A Map
Administered by Region 2A
Blooming Prairie High School
Blue Earth Area High School
Fairmont High School
Jackson County Central High School
Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.
LeSueur-Henderson High School
Madelia High School
Mankato Loyola High School
Maple River High School
Martin County West High School
Medford High School
Minnesota Valley Lutheran
Mt. Lake Christian High School
New Richland-H-E-G H.S.
New Ulm Cathedral High School
Sibley East High School
St. Peter High School
Tri-City United High School
United South Central High School
Waterville-Elysian-Morristown H.S.
Coop: 300 "Minnesota New Country School"
   EdVisions Off Campus High School
   Minnesota New Country School (HOST)
Coop: 316 "Mountain Lake/B-O"
   Butterfield-Odin High School
   Mountain Lake High School (HOST)
Coop: 515 "BLHS/BOLD"
   B O L D High School
   Buffalo Lake-Hector-Stewart High School (HOST)
 
Speech
Class: A
Section: 3
23 teams in this section
A Map
Administered by Region 3A
Adrian High School
Benson High School
Canby High School
Dawson-Boyd High School
Edgerton High School
Fulda High School
Heron Lake-Okabena
Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.
Lac qui Parle Valley High School
Lakeview High School
Luverne High School
Minneota High School
Montevideo High School
Murray County Central High School
Ortonville High School
Pipestone Area High School
Redwood Valley High School
Russell-Tyler-Ruthton High School
Tracy-Milroy-Balaton High School
Windom Area High School
Coop: 81 "Cedar Mountain/Comfrey"
   Cedar Mountain High School (HOST)
   Comfrey High School
Coop: 431 "River Valley"
   Sleepy Eye High School
   Sleepy Eye Saint Mary's High School
   Springfield High School (HOST)
Coop: 489 "Westbrook Walnut Grove/Red Rock Central"
   Red Rock Central High School
   Westbrook-Walnut Grove High School (HOST)
 
Speech
Class: A
Section: 4
25 teams in this section
A Map
Administered by Region 4A
Belle Plaine High School
Christ's Household of Faith
Cyber Village Academy
Glencoe-Silver Lake High School
Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.
Jordan High School
Lakes International Language Academy
Maple Lake High School
Math & Science Academy
Mayer Lutheran High School
Minnehaha Academy
Mounds Park Academy
Norwood-Young America High School
PACT Charter School
Parnassus Preparatory School
Performing Institute of Minnesota Arts H.S.
Perpich Center for Arts Education
Providence Academy
Rockford High School
St. Croix Lutheran Academy
St. Croix Preparatory Academy
St. Paul Academy and Summit School
Trinity School at River Ridge
Twin Cities Academy High School
Watertown-Mayer High School
 
Speech
Class: A
Section: 5
22 teams in this section
A Map
Administered by Region 5A
Albany High School
Annandale High School
Atwater-Cosmos-Grove City H.S.
Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.
Dream Technical Academy
Eden Valley-Watkins High School
Hancock High School
Kimball Area High School
Litchfield High School
Melrose Area High School
Milaca High School
Minnewaska Area H.S.
Morris Area School
New London-Spicer High School
Osakis High School
Paynesville Area High School
Pierz High School
Royalton High School
Sauk Centre High School
St. Cloud Cathedral High School
Coop: 91 "CACGB"
   Chokio-Alberta High School (HOST)
   Clinton-Graceville-Beardsley H.S.
Coop: 443 "Upsala/Swanville"
   Swanville High School (HOST)
   Upsala High School
 
Speech
Class: A
Section: 6
23 teams in this section
A Map
Administered by Region 6A
Rothsay High School
Barnesville High School
Battle Lake High School
Bertha-Hewitt High School
Browerville High School
Campbell-Tintah High School
Henning High School
Herman-Norcross High School
New York Mills High School
Park Rapids Area High School
Parkers Prairie High School
Pelican Rapids High School
Pequot Lakes High School
Perham High School
Pillager High School
Pine River-Backus High School
Staples-Motley High School
Underwood High School
Verndale High School
West Central Area School
Wheaton High School
Coop: 63 "Breckenridge-Wahpeton"
   Breckenridge High School (HOST)
Coop: 417 "United North Central Warriors"
   Menahga High School
   Sebeka High School (HOST)
 
Speech
Class: A
Section: 7
21 teams in this section
A Map
Administered by Region 7A
Bigfork High School
Braham High School
Cherry High School
Chisholm High School
Cromwell-Wright High School
Ely High School
Eveleth-Gilbert High School
Hinckley-Finlayson High School
International Falls H.S.
Marshall School, Duluth
McGregor High School
Mesabi East High School
Mountain Iron-Buhl High School
Northeast Range High School
Ogilvie High School
Pine City High School
Rush City High School
South Ridge High School
Virginia High School
Wrenshall High School
Coop: 336 "Mille Lacs Raiders"
   Isle High School
   Onamia High School (HOST)
 
Speech
Class: A
Section: 8
25 teams in this section
A Map
Administered by Region 8A
Ada-Borup High School
Blackduck High School
Cass Lake-Bena High School
Crookston High School
Dilworth-Glyndon-Felton H.S.
East Grand Forks High School
Fisher High School
Goodridge High School
Hawley High School
Indus High School
Kelliher High School
Lake Park-Audubon
Lancaster High School
Laporte High School
Park Christian High School
Roseau High School
Sacred Heart High School
TrekNorth High School
Walker-Hackensack-Akeley H.S.
Warren-Alvarado-Oslo High School
Warroad High School
Coop: 170 "Fosston/Bagley"
   Bagley High School
   Fosston High School (HOST)
Coop: 268 "Mahnomen/Waubun Thunderbirds"
   Mahnomen High School (HOST)
   Waubun High School
Coop: 334 "Red Lake County Central H.S."
   Red Lake County Central (HOST)
   Red Lake Falls High School
Coop: 456 "NCE/UH Titans"
   Norman County East High School
   Ulen-Hitterdal High School (HOST)
 
Speech
Class: AA
Section: 1
13 teams in this section
AA Map
Administered by Region 1AA
Albert Lea High School
Faribault High School
Farmington High School
Kasson-Mantorville High School
Lakeville North High School
Lakeville South High School
Owatonna High School
Red Wing High School
Rochester Century High School
Rochester John Marshall
Rochester Mayo High School
Waseca High School
Coop: 329 "Northfield High School"
   Arcadia Charter School
   Northfield High School (HOST)
 
Speech
Class: AA
Section: 2
14 teams in this section
AA Map
Administered by Region 2AA
Chanhassen High School
Chaska High School
Eden Prairie High School
Hutchinson High School
Mankato East High School
Mankato West High School
Marshall High School
Minnetonka High School
Mound Westonka High School
New Prague High School
New Ulm High School
Shakopee High School
Worthington High School
Coop: 337 "Orono H.S."
   Orono High School (HOST)
   St. Paul Conservatory for Performing Arts
 
Speech
Class: AA
Section: 3
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 3AA
Cretin-Derham Hall High School
Eagan High School
East Ridge High School
Henry Sibley High School
Park High School
Rosemount High School
South Saint Paul High School
St. Paul Central High School
St. Paul Harding High School
St. Paul Highland Park
Tartan High School
Woodbury High School
 
Speech
Class: AA
Section: 4
15 teams in this section
AA Map
Administered by Region 4AA
Centennial High School
Columbia Heights High School
Forest Lake High School
Fridley High School
Hill-Murray School
Irondale High School
Mounds View High School
North High School
Roseville Area High School
Spring Lake Park High School
St. Anthony Village High School
St. Paul Johnson High School
Stillwater Area High School
Totino-Grace High School
White Bear Lake Area High School
 
Speech
Class: AA
Section: 5
14 teams in this section
AA Map
Administered by Region 5AA
Andover High School
Anoka High School
Blaine High School
Champlin Park High School
Coon Rapids High School
Dassel-Cokato High School
Maple Grove High School
Osseo High School
Park Center High School
Robbinsdale Armstrong High School
Robbinsdale Cooper High School
Rogers High School
St. Michael-Albertville H.S.
Wayzata High School
 
Speech
Class: AA
Section: 6
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 6AA
Academy of Holy Angels
Apple Valley High School
Benilde-St. Margaret's School
Burnsville High School
DeLaSalle High School
Eastview High School
Edina High School
Minneapolis Southwest High School
Minneapolis Washburn High School
Prior Lake High School
St. Louis Park High School
Coop: 55 "Bloomington Jefferson H.S."
   Bloomington Jefferson High School (HOST)
   Bloomington Kennedy High School
 
Speech
Class: AA
Section: 7
14 teams in this section
AA Map
Administered by Region 7AA
Becker High School
Cambridge-Isanti High School
Chisago Lakes High School
Duluth Denfeld High School
Duluth East High School
Elk River High School
Foley High School
Grand Rapids High School
Hermantown High School
Hibbing High School
North Branch High School
Princeton High School
St. Francis High School
Zimmerman High School
 
Speech
Class: AA
Section: 8
14 teams in this section
AA Map
Administered by Region 8AA
Alexandria Area High School
Bemidji High School
Brainerd High School
Detroit Lakes High School
Fergus Falls High School
Little Falls High School
Moorhead High School
Rocori High School
Sartell-Saint Stephen High School
Sauk Rapids-Rice High School
St. Cloud Apollo High School
St. Cloud Tech High School
Thief River Falls High School
Willmar High School
 
 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499