Home      Administration
Competitive Section Assignments

The following is a list of new competitive sections for the 2017-2018, 2018-2019 school years.

This list can be viewed by sport or by school or a combination of both. Select from the appropriate pull-down menu to find your information.

Section Assignments are determined by School Enrollments and Activity Classifications using the following Method to Determine Classification.
Activity
School

Swimming and Diving, Boys
Class: A
Section: 1
9 teams in this section
A Map
Administered by Region 1AA
Albert Lea High School
Mankato West High School
Red Wing High School
Simley High School
Coop: 25 "Austin H.S."
   Austin High School (HOST)
   Austin Pacelli High School
Coop: 160 "Faribault"
   Bethlehem Academy
   Faribault High School (HOST)
   Minnesota State Academy For The Blind
   Minnesota State Academy for the Deaf
Coop: 270 "Mankato East/Loyola"
   Mankato East High School (HOST)
   Mankato Loyola High School
Coop: 329 "Northfield H.S."
   Arcadia Charter School
   Northfield High School (HOST)
Coop: 490 "Winona"
   Cotter High School
   Winona High School (HOST)
 
Swimming and Diving, Boys
Class: A
Section: 2
9 teams in this section
A Map
Administered by Region 6AA
Academy of Holy Angels
Benilde-St. Margaret's School
DeLaSalle High School
Mound Westonka High School
Orono High School
Richfield High School
Waconia High School
Coop: 62 "Breck/Blake"
   Blake School (The)
   Breck School (HOST)
Coop: 475 "Watertown/Delano"
   Delano High School
   Watertown-Mayer High School (HOST)
 
Swimming and Diving, Boys
Class: A
Section: 3
10 teams in this section
A Map
Administered by Region 8AA
Hutchinson High School
Monticello High School
Princeton High School
Rocori High School
Sauk Rapids-Rice High School
St. Cloud Apollo High School
Willmar High School
Zimmerman High School
Coop: 119 "Dassel-Cokato/Litchfield"
   Dassel-Cokato High School (HOST)
   Litchfield High School
Coop: 304 "Montevideo H.S."
   Marshall High School
   Montevideo High School (HOST)
 
Swimming and Diving, Boys
Class: A
Section: 4
10 teams in this section
A Map
Administered by Region 3AA
Columbia Heights High School
Fridley High School
Minneapolis Edison High School
Minneapolis Roosevelt High School
Minnehaha Academy
South Saint Paul High School
St. Paul Como Park H.S.
St. Paul Johnson High School
St. Thomas Academy
Coop: 889 "Humboldt/Washington/Open World Learning"
   Open World Learning
   St. Paul Humboldt High School
   St. Paul Washington Technology Magnet (HOST)
 
Swimming and Diving, Boys
Class: A
Section: 5
10 teams in this section
A Map
Administered by Region 8AA
Alexandria Area High School
Bemidji High School
Detroit Lakes High School
Fergus Falls High School
Park Rapids Area High School
Perham High School
Sartell-Saint Stephen High School
Coop: 283 "Melrose/Sauk Centre"
   Melrose Area High School (HOST)
   Sauk Centre High School
Coop: 310 "Morris Area/Chokio-Alberta"
   Chokio-Alberta High School
   Morris Area School (HOST)
Coop: 446 "Thief River Falls H.S."
   Marshall County Central H. S.
   Thief River Falls High School (HOST)
 
Swimming and Diving, Boys
Class: A
Section: 6
10 teams in this section
A Map
Administered by Region 7A
Chisago Lakes High School
Chisholm High School
Duluth Denfeld High School
Eveleth-Gilbert High School
Grand Rapids High School
International Falls H.S.
Mesabi East High School
Virginia High School
Coop: 131 "Marshall-Proctor"
   Marshall School, Duluth (HOST)
   Proctor High School
Coop: 211 "Hibbing H.S."
   Hibbing High School (HOST)
   Victory Christian Academy
 
Swimming and Diving, Boys
Class: AA
Section: 1
8 teams in this section
AA Map
Administered by Region 1AA
Farmington High School
Hastings High School
Lakeville North High School
Lakeville South High School
Owatonna High School
Rochester Century High School
Rochester Mayo High School
Coop: 376 "Rochester John Marshall"
   Rochester John Marshall (HOST)
   Rochester Lourdes High School
 
Swimming and Diving, Boys
Class: AA
Section: 2
9 teams in this section
AA Map
Administered by Region 3AA
Bloomington Jefferson High School
Bloomington Kennedy High School
Burnsville High School
Chanhassen High School
Chaska High School
Eden Prairie High School
Minnetonka High School
Shakopee High School
Coop: 363 "Prior Lake H.S."
   Jordan High School
   Prior Lake High School (HOST)
 
Swimming and Diving, Boys
Class: AA
Section: 3
8 teams in this section
AA Map
Administered by Region 3AA
Apple Valley High School
Eagan High School
East Ridge High School
Eastview High School
Henry Sibley High School
Park High School
Rosemount High School
Woodbury High School
 
Swimming and Diving, Boys
Class: AA
Section: 4
8 teams in this section
AA Map
Administered by Region 4AA
Mounds View High School
North High School
Roseville Area High School
St. Paul Central High School
St. Paul Harding High School
Stillwater Area High School
Tartan High School
White Bear Lake Area High School
 
Swimming and Diving, Boys
Class: AA
Section: 5
8 teams in this section
AA Map
Administered by Region 5AA
Champlin Park High School
Irondale High School
Park Center High School
Robbinsdale Armstrong High School
Spring Lake Park High School
Wayzata High School
Coop: 342 "Osseo High School"
   Heritage Christian Academy
   Maranatha Christian Academy
   Osseo High School (HOST)
   Providence Academy
Coop: 375 "Robbinsdale Cooper H.S."
   Main Street School of Performing Arts
   Robbinsdale Cooper High School (HOST)
 
Swimming and Diving, Boys
Class: AA
Section: 6
8 teams in this section
AA Map
Administered by Region 6AA
Cretin-Derham Hall High School
Edina High School
Hopkins High School
Minneapolis South High School
Minneapolis Southwest High School
Minneapolis Washburn High School
St. Louis Park High School
Coop: 407 "St. Paul Highland Pk/SPA"
   St. Paul Academy and Summit School
   St. Paul Highland Park (HOST)
 
Swimming and Diving, Boys
Class: AA
Section: 7
8 teams in this section
AA Map
Administered by Region 5AA
Anoka High School
Blaine High School
Cambridge-Isanti High School
Centennial High School
Coon Rapids High School
Duluth East High School
Forest Lake High School
Coop: 678 "Andover H.S."
   Andover High School (HOST)
   Legacy Christian Academy
 
Swimming and Diving, Boys
Class: AA
Section: 8
8 teams in this section
AA Map
Administered by Region 8AA
Maple Grove High School
Moorhead High School
Rogers High School
St. Michael-Albertville H.S.
Coop: 60 "Brainerd H.S."
   Brainerd High School (HOST)
   Pillager High School
Coop: 69 "Buffalo"
   Buffalo High School (HOST)
   Maple Lake High School
Coop: 146 "Elk River Area/Zimmerman"
   Elk River High School (HOST)
   Spectrum High School
Coop: 396 "Saint Cloud Tech"
   St. Cloud Cathedral High School
   St. Cloud Tech High School (HOST)
 
 


Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499