Home      Administration
  Tennis, Girls  >    Results       Standings       Rosters       Records        Statistics Program Information Deadline: Thu., Oct. 9
2014 Girls' Tennis


Activity Administration:
 Start of Practice: August 11, 2014
 Maximum number of Contests: 16
 First Available Contest Date: August 14, 2014
 Deadline to complete the Eligibility Verification Form: August 15, 2014
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: None
   Season Limitation: None
 Sections begin: The week of September 29, 2014
 Deadline to certify photo for the State Tournament Program: October 9, 2014
 Last Day to hold Section Tournaments: October 14, 2014

State Tournament Info:
 Official Tournament Ball: Wilson US Open Extra Duty
 Deadline to Apply for Media Credentials: October 17, 2014
 Ticket Prices: Admission is free at the State Tournament
 2013-2014 Champions
   Class A
   Team: Breck School, Minneapolis
   Singles: Sonya Das (12), St. Paul Academy & Summit Schools
   Doubles: Patricia Zhao (12) & Sunny Tang (12), Breck School, Minneapolis
   Class AA
   Team: Edina
   Singles: Caitlyn Merzbacher (11), Edina
   Doubles: Kylie Boyer (11) & Kate Rosenow (11), Rochester Mayo
      


News
  • Media Policy Manual
    Resources
  • Competitive Section Assignments
  • Rules and Policies
  • National Federation Tennis Page
  • State Tournament DVD/VHS Ordering Info
  • USTA Tennis Rule Book
      
      

    State Tournament Info
    October 21 - 24,  2014
    Baseline Tennis Ctr-AA; Reed-Sweatt Tennis Ctr-A
    Tournament Related Files
    Previous Years Results
      Brackets
      Advance News Release
      Certified Lineup Procedures
      Fall Activities Guide
      Guidelines for Participating Schools
      State Tourn. Schedule-Singles/Doubles

    Section Tournaments
    (B indicates a Bracket is available)
    Sec. Date Site B
    1A Team: Oct. 7, 8, 12, 2015
    Individuals: Oct. 14, 20, 2015
    High Seed, Rochester, MN
    Owatonna, MN
    B
    2A October 5, 2015
    October 8, 2015
    October 12, 2015
    October 15, 2015 IND
    October 19, 2015 IND
    High Seeds
    High Seeds
    Gustavus Adol College - St Peter
    Gustavus Adol College - St Peter
    Gustavus Adol College - St Peter
    B
    3A October 1, 2015
    October 5, 2015
    October 8, 2015
    October 9, 2015 IND
    October 14, 2015 IND
    High Seed
    High Seed
    Gustavus Adol College
    Gustavus Adol College
    Gustavus Adol College
    Gustavus
    B
    4A Oct 6, 2015 - Team
    Oct 9 & 13, 2015 - Individual
    TBA B
    5A Team: Oct 8, 9, 12
    Ind: Oct. 15, 19, 2015
    St. John's University B
    6A Oct. 8, 9, 13, & 14
    Fitness Evolution
    Sartell, MN
    B
    7A October 2-3, 6-8,
    13, 14, 2014
    Playins - High Seed
    Finals Virginia
    B
    8A Monday, October 12, 2015
    Tuesday, October 13, 2015
    Wednesday, October 14, 2015
    Thursday, October 15, 2015
    Team "Play-in" @ #8 Seed
    Team - Choice Fitness- Grand Forks
    Ind. & Doubles - Choice Fitness - Grand Forks
    Ind. & Doubles - Choice Fitness - Grand Forks
    B
    1AA Team-October 6, 8, 13, 2015
    Ind.- October 15, 20, 2015
    Team & Ind. Finals-Rochester Athletic Club B
    2AA Team:
    Sep 30, 2014
    Oct 2, 2014
    Oct 7, 2014
    High Seed
    High Seed
    Gustavus
    B
    2AA Individual:
    (South) Oct 16, 2015
    (North) Oct 17, 2015
    (Final) Oct 20, 2014
    S - Gustavus
    N - Gustavus
    F - Gustavus


    B
    3AA Team: October
    2, 6, 9, 12, 2015
    Individual: October 13, 19,
    20, 2015
    Team
    High Seed through semifinals
    Lifetime Fitness, Lakeville (SF, F)
    Individual
    Lifetime Fitnes, Lakeville
    B
    4AA Team-
    Sept. 29 - Oct. 6,
    2014
    Individuals-
    Oct 9 & 14,
    2014
    Team -
    High seed through the quarter finals
    Team Semis Oct. 3, 2014 8:30 & 11:00 AM Baseline
    Team Finals Oct 6, 2014 12:00 PM Baseline
    Individ - Oct. 9, 2014 8:00 AM-2:00 PM Baseline
    Individ Semis & Finals Oct. 14,2014 9:30AM Baseline
    B
    5AA 2015
    TEAM
    October 7 and 8
    Semis October 13 and 14
    Finals - October 15

    INDIVIDUAL
    Prelim Rounds
    October 19
    Semis and Finals
    October 20


    High Seed
    Semis @ Baseline

    Finals @ Baseline Tennis

    Individual Tournament @ Reed-Sweatt


    B
    6AA 2014
    Team
    Rounds 1 and 2 high seed/3:45pm – October 7-8
    October 9 – Rain Date
    October 10 – Rain Date
    Semi’s and Finals at Baseline 8:00am and 12:00pm – October 12

    Individuals
    October 14 – Baseline 7-4
    October 19 – Baseline 8-3
    First 2 rounds & QF: High Seed
    SF & Finals: Baseline Tennis U of M
    Ind: Baseline Tennis U of M
    B
    7AA Oct 12, Oct 13, 2015
    Individual Quarters Oct 15, 2015
    Team Final Oct 17 2015
    Individual FinalsOct 19, 2015
    Home Site
    Arrowhead & Elk River

    Arrowhead/Duluth
    Arrowhead/Duluth
    B
    8AA No - Oct 9-10, 2015

    So - Oct 9-10, 2015

    Sect - Oct 15-16, 2015
    North - Courts Plus - Community Fitness
    3491 University Ave Dr So
    Fargo ND 58102

    South - Fitness Evolution, Sartell

    Section - Fitness Evolution, Sartell
    B
    Copyright 1994-2015 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
    (763) 560-2262    FAX (763) 569-0499