Home      Administration
Competitive Section Assignments

The following is a list of new competitive sections for the 2013-2014, 2014-2015 school years.

This list can be viewed by sport or by school or a combination of both. Select from the appropriate pull-down menu to find your information.

Section Assignments are determined by School Enrollments and Activity Classifications. using the following Method to Determine Classification.

Activity
School

Wrestling
Class: A
Section: 1
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 1A
Chatfield High School
Dover-Eyota High School
Goodhue High School
Kenyon-Wanamingo High School
Lake City High School
Pine Island High School
St. Charles High School
Triton High School
Wabasha-Kellogg High School
Zumbrota-Mazeppa High School
Coop: 199 "Fillmore C/Lanesboro/M-C"
   Fillmore Central High School (HOST)
   Lanesboro High School
   Mabel-Canton High School
 
Wrestling
Class: A
Section: 2
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 2A
Blooming Prairie High School
Blue Earth Area High School
Hayfield High School
Jackson County Central High School
Maple River High School
Medford High School
New Richland-H-E-G H.S.
Southland High School
United South Central High School
Coop: 190 "Grand Meadow/LeRoy-Os/Kings"
   Grand Meadow High School (HOST)
   Kingsland High School
   LeRoy-Ostrander High School
Coop: 393 "Saint Clair/Mankato Loyola"
   Mankato Loyola High School
   St. Clair High School (HOST)
 
Wrestling
Class: A
Section: 3
10 teams in this section
A Map
Administered by Region 3A
B O L D High School
Benson High School
Canby High School
Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.
Minneota High School
Ortonville High School
Pipestone Area High School
Coop: 2 "Adrian Area"
   Adrian High School (HOST)
   Ellsworth High School
Coop: 465 "Wabasso / Red Rock Central"
   Red Rock Central High School
   Wabasso High School (HOST)
Coop: 488 "Windom/Mountain Lake"
   Mountain Lake High School
   Windom Area High School (HOST)
 
Wrestling
Class: A
Section: 4
12 teams in this section
A Map
Administered by Region 2A
LeSueur-Henderson High School
Minneapolis North Community H.S.
Norwood-Young America High School
Paladin Academy
Sibley East High School
Spectrum High School
Trinity School at River Ridge
Coop: 266 "Madelia/Truman/Martin Luther Jayhawks"
   Madelia High School (HOST)
   Martin Luther High School
   Truman High School
Coop: 389 "St. Agnes"
   Nova Classical Academy
   St. Agnes High School (HOST)
Coop: 399 "Saint James Area"
   Butterfield-Odin High School
   St. James High School (HOST)
Coop: 431 "River Valley Wildcats"
   Sleepy Eye High School
   Springfield High School (HOST)
Coop: 521 "Lake Crystal Wellcome Memorial Area"
   Lake Crystal-Wellcome Memorial (HOST)
   Nicollet High School
 
Wrestling
Class: A
Section: 5
8 teams in this section
A Map
Administered by Region 5A
Atwater-Cosmos-Grove City H.S.
Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.
Eden Valley-Watkins High School
Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.
Kimball Area High School
Minnewaska Area H.S.
Osakis High School
Paynesville Area High School
 
Wrestling
Class: A
Section: 6
10 teams in this section
A Map
Administered by Region 6A
Barnesville High School
Breckenridge High School
New York Mills High School
Pelican Rapids High School
Staples Motley High School
Wadena-Deer Creek High School
Coop: 45 "Bertha-Hewitt/Verndale"
   Bertha-Hewitt High School (HOST)
   Verndale High School
Coop: 346 "Prairie Valley"
   Eagle Valley High School
   Parkers Prairie High School (HOST)
Coop: 484 "Border West Buccaneers"
   Clinton-Graceville-Beardsley H.S.
   Herman-Norcross High School
   Wheaton High School (HOST)
Coop: 505 "West Central Area/Ashby/Evansville"
   Ashby High School
   Brandon-Evansville High School
   West Central Area School (HOST)
 
Wrestling
Class: A
Section: 7
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 5A
Aitkin High School
Crosby-Ironton High School
Holdingford High School
North Woods High School
Ogilvie High School
Pierz High School
Coop: 51 "Blackduck/Cass Lake Bena Bears"
   Blackduck High School (HOST)
   Cass Lake-Bena High School
Coop: 122 "Deer River H.S."
   Deer River High School (HOST)
   Northern Lights Community School
Coop: 317 "Nash-Kee/ Greenway"
   Greenway High School
   Nashwauk-Keewatin High School (HOST)
Coop: 336 "Mille Lacs Raiders"
   Isle High School
   Onamia High School (HOST)
Coop: 384 "Royalton/Upsala"
   Royalton High School (HOST)
   Upsala High School
 
Wrestling
Class: A
Section: 8
11 teams in this section
A Map
Administered by Region 8A
Crookston High School
Dilworth-Glyndon-Felton H.S.
Fertile-Beltrami High School
Frazee High School
Park Rapids Area High School
Red Lake County Central
Coop: 193 "Badger/GB-MR"
   Badger High School
   Greenbush-Middle River High School (HOST)
Coop: 268 "Mahnomen/Waubun"
   Mahnomen High School (HOST)
   Waubun High School
Coop: 284 "United North Central Warriors"
   Menahga High School (HOST)
   Sebeka High School
Coop: 469 "Walker-Hack-Akeley/Nevis"
   Nevis High School
   Walker-Hackensack-Akeley H.S. (HOST)
Coop: 472 "West Marshall Fusion"
   Stephen-Argyle Central High School
   Warren-Alvarado-Oslo High School (HOST)
 
Wrestling
Class: AA
Section: 1
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 1A
Byron High School
Kasson-Mantorville High School
La Crescent High School
Plainview-Elgin-Millville High School
Stewartville High School
Waseca High School
Coop: 6 "Albert Lea Area"
   Albert Lea High School (HOST)
   Alden-Conger High School
   Glenville-Emmons High School
Coop: 74 "Caledonia"
   Caledonia High School (HOST)
   Houston High School
   Spring Grove High School
Coop: 78 "Cannon Falls"
   Cannon Falls High School (HOST)
   Randolph High School
Coop: 160 "Faribault High School"
   Bethlehem Academy
   Discovery Public School of Faribault
   Faribault High School (HOST)
   Minnesota State Academy for the Deaf
Coop: 256 "Lewiston-Altura/Rushford-Peter"
   Lewiston-Altura High School (HOST)
   Rushford-Peterson High School
Coop: 479 "WEM/JWP"
   Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.
   Waterville-Elysian-Morristown H.S. (HOST)
 
Wrestling
Class: AA
Section: 2
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 2AA
Chaska High School
Delano High School
Mankato East High School
Mankato West High School
New Prague High School
St. Peter High School
Tri-City United High School
Waconia High School
Coop: 39 "Scott West"
   Belle Plaine High School (HOST)
   Holy Family Academy
   Jordan High School
Coop: 180 "Glencoe - Lester Prairie"
   Glencoe-Silver Lake High School (HOST)
   Lester Prairie High School
Coop: 224 "Hutchinson H.S."
   Buffalo Lake-Hector-Stewart High School
   Hutchinson High School (HOST)
Coop: 475 "Watertown Mayer/ Mayer Luth."
   Mayer Lutheran High School
   Watertown-Mayer High School (HOST)
 
Wrestling
Class: AA
Section: 3
11 teams in this section
AA Map
Administered by Region 3A
Luverne High School
Worthington High School
Coop: 120 "Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United"
   Dawson-Boyd High School (HOST)
   Lac qui Parle Valley High School
   Montevideo High School
Coop: 157 "Fairmont/Martin County West"
   Fairmont High School (HOST)
   Martin County West High School
Coop: 175 "Fulda/Murray Cty Central"
   Fulda High School (HOST)
   Murray County Central High School
Coop: 192 "Quad County"
   MACCRAY High School
   Renville County West High School
   Yellow Medicine East H.S. (HOST)
Coop: 276 "Marshall Tigers"
   Lakeview High School
   Marshall High School (HOST)
   Russell-Tyler-Ruthton High School
Coop: 310 "MAHACA"
   Chokio-Alberta High School
   Hancock High School
   Morris Area School (HOST)
Coop: 322 "New Ulm Eagles"
   Minnesota Valley Lutheran
   New Ulm Cathedral High School
   New Ulm High School (HOST)
   Wenninger Academy
Coop: 370 "Redwood Valley/Cedar Mountain"
   Cedar Mountain High School
   Redwood Valley High School (HOST)
Coop: 450 "Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove"
   Tracy-Milroy-Balaton High School (HOST)
   Westbrook-Walnut Grove High School
 
Wrestling
Class: AA
Section: 4
11 teams in this section
AA Map
Administered by Region 4AA
Mahtomedi High School
Simley High School
South Saint Paul High School
St. Croix Lutheran High School
St. Paul Como Park H.S.
St. Paul Highland Park
St. Paul Humboldt High School
St. Paul Washington Technology Magnet
St. Thomas Academy
Coop: 298 "Minnehaha/DeLaSalle"
   DeLaSalle High School
   Minnehaha Academy (HOST)
Coop: 409 "St. Paul Johnson"
   Community of Peace Academy
   St. Paul Johnson High School (HOST)
 
Wrestling
Class: AA
Section: 5
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 6AA
Benilde-St. Margaret's School
Columbia Heights High School
Fridley High School
Minneapolis Edison High School
Minneapolis Patrick Henry H. S.
Minneapolis Roosevelt High School
Minneapolis Washburn High School
Orono High School
Richfield High School
Rockford High School
Totino-Grace High School
Coop: 65 "Brooklyn Center/Concordia Acad"
   Brooklyn Center High School (HOST)
   Concordia Academy-Roseville
 
Wrestling
Class: AA
Section: 6
9 teams in this section
AA Map
Administered by Region 5A
Becker High School
Big Lake High School
Dassel-Cokato High School
Foley High School
Litchfield High School
Monticello High School
Zimmerman High School
Coop: 13 "Annand/M Lk Lightning"
   Annandale High School (HOST)
   Maple Lake High School
Coop: 319 "New London-Spicer H.S.q"
   DCU Home School
   New London-Spicer High School (HOST)
 
Wrestling
Class: AA
Section: 7
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 7AA
Chisago Lakes High School
Grand Rapids High School
Hibbing High School
Mora High School
North Branch High School
Princeton High School
Proctor High School
Coop: 103 "Cloquet-Esko"
   Cloquet High School (HOST)
   Esko High School
Coop: 287 "Milaca/Faith Christian"
   Faith Christian School
   Milaca High School (HOST)
Coop: 355 "Pine City/Hinckley-Finlayson"
   Hinckley-Finlayson High School
   Pine City High School (HOST)
Coop: 385 "Rush City/Braham"
   Braham High School
   Rush City High School (HOST)
Coop: 462 "Virginia Area"
   Eveleth-Gilbert High School
   Mountain Iron-Buhl High School
   Virginia High School (HOST)
 
Wrestling
Class: AA
Section: 8
12 teams in this section
AA Map
Administered by Region 8A
Albany High School
Detroit Lakes High School
Fergus Falls High School
Perham High School
Roseau High School
Coop: 137 "East Grand Forks/Sacred Heart"
   East Grand Forks High School (HOST)
   Sacred Heart High School
Coop: 170 "Fosston/Bagley"
   Bagley High School
   Fosston High School (HOST)
Coop: 206 "Ottertail Central Bulldogs"
   Battle Lake High School
   Henning High School (HOST)
   Underwood High School
Coop: 247 "UCB Badgers"
   Hawley High School
   Lake Park-Audubon (HOST)
Coop: 283 "Sauk Centre-Melrose"
   Melrose Area High School (HOST)
   Sauk Centre High School
Coop: 371 "Pequot Lks/Pine River-B"
   Pequot Lakes High School
   Pine River-Backus High School (HOST)
Coop: 446 "Thief River Falls"
   Goodridge High School
   Marshall County Central H. S.
   Thief River Falls High School (HOST)
 
Wrestling
Class: AAA
Section: 1
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 1AA
Farmington High School
Hastings High School
Owatonna High School
Rochester Century High School
Rochester Mayo High School
Coop: 25 "Austin H.S."
   Austin High School (HOST)
   Austin Pacelli High School
Coop: 329 "Northfield H.S."
   Arcadia Charter School
   Northfield High School (HOST)
Coop: 376 "Rochester John Marshall"
   Rochester John Marshall (HOST)
   Rochester Lourdes High School
Coop: 490 "Winona/Winona Cotter"
   Cotter High School
   Winona High School (HOST)
 
Wrestling
Class: AAA
Section: 2
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 2AA
Bloomington Jefferson High School
Bloomington Kennedy High School
Chanhassen High School
Eden Prairie High School
Edina High School
Lakeville North High School
Lakeville South High School
Prior Lake High School
Shakopee High School
 
Wrestling
Class: AAA
Section: 3
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 3AA
Apple Valley High School
Burnsville High School
Eagan High School
East Ridge High School
Eastview High School
Henry Sibley High School
Minneapolis Southwest High School
Park High School
Rosemount High School
 
Wrestling
Class: AAA
Section: 4
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 4AA
Cretin-Derham Hall High School
North High School
Roseville Area High School
St. Paul Central High School
St. Paul Harding High School
Stillwater Area High School
Tartan High School
White Bear Lake Area High School
Woodbury High School
 
Wrestling
Class: AAA
Section: 5
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 5AA
Centennial High School
Champlin Park High School
Irondale High School
Maple Grove High School
Mounds View High School
Park Center High School
Rogers High School
Coop: 342 "Osseo"
   Maranatha Christian Academy
   Osseo High School (HOST)
Coop: 433 "Spring Lake Park-St. Anthony Village"
   Spring Lake Park High School (HOST)
   St. Anthony Village High School
 
Wrestling
Class: AAA
Section: 6
10 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 6AA
Hopkins High School
Minnetonka High School
Robbinsdale Armstrong High School
Robbinsdale Cooper High School
Rocori High School
Wayzata High School
Willmar High School
Coop: 69 "Buffalo - West Lutheran"
   Buffalo High School (HOST)
   West Lutheran High School
Coop: 295 "Minneapolis South"
   Minneapolis South High School (HOST)
   Minnesota Transitions Charter School
Coop: 314 "Mound-Westonka"
   Holy Family Catholic High School
   Mound Westonka High School (HOST)
   Southwest Christian
 
Wrestling
Class: AAA
Section: 7
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 7AA
Andover High School
Anoka High School
Blaine High School
Cambridge-Isanti High School
Coon Rapids High School
Elk River High School
Forest Lake High School
St. Francis High School
St. Michael-Albertville H.S.
 
Wrestling
Class: AAA
Section: 8
9 teams in this section
AAA Map
Administered by Region 8AA
Alexandria High School
Bemidji High School
Little Falls High School
Moorhead High School
Sartell-Saint Stephen High School
Sauk Rapids-Rice High School
Coop: 60 "Brainerd/Pillager"
   Brainerd High School (HOST)
   Pillager High School
Coop: 394 "St. Cloud Apollo"
   St. Cloud Apollo High School (HOST)
Coop: 396 "Saint Cloud Tech"
   Granite City Baptist Academy
   St. Cloud Cathedral High School
   St. Cloud Tech High School (HOST)
 
Copyright 1994-2013 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
(763) 560-2262    FAX (763) 569-0499