Home      Administration
Administrative Region 3AA

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Alpine Skiing
Boys
6A
February 7, 2017 Buck Hill Bob Boldus
6550 York Ave. S., Suite 211
Edina, MN 55435
Cell/text 952-201-5670
bob@mngolf.org
Brackets
2017 Boys Team Results 
2017 Boys Individual Results
Alpine Skiing
Girls
6A
February 7, 2017 Buck Hill Bob Boldus
6550 York Ave. S., Suite 211
Edina, MN 55435
Cell/text 952-201-5670
bob@mngolf.org
  



2017 Girls Team results
2017 Girls Individual Results
Baseball
3AAA
May 27, 29, 31, June 1, 2, 6, 7,
2017
Red Haddox Fields Matt Hanson
Bloomington Kennedy High School
9701 Nicollet Avenue S
Bloomington, MN 55420
952-681-5047
mhanson@isd271.org
Brackets
 
Baseball
3AAAA
May 25, 29, 31, June 2, 5,
7,
2017
High Seed first round, , remainder @ Alimagnet Fields Bruce Miller
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8912
C 651-755-1278
Brackets
 
Basketball
Boys
3AAA
March 7, 10, 16, 2017 QF @ High Seed, SF & F @ Bloomington Jefferson

Chad Nyberg
Bloomington Jefferson High School
4001 W 102nd Street
Bloomington, MN 55437
952-806-7719
Brackets
 
Basketball
Boys
3AAAA
March 7, 10, 16, 2017 QF @ High Sed, SF & F @ Farmington High School Bruce Miller
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8912
C 651-755-1278
Brackets
 
Basketball
Girls
3AAA
March 1, 4, 9, 2017 QF @ High Seed, SF & F @ Bloomington Jefferson
Chad Nyberg
Bloomington Jefferson High School
4001 W 102nd Street
Bloomington, MN 55437
952-806-7719
Brackets
 
Basketball
Girls
3AAAA
March 1, 4, 9, 2017 QF @ High Seed, SF & F Hamline University Bruce Miller
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8912
C 651-755-1278
Brackets
 
Cross Country Run
Boys
3AA
October 27, 2016 Valleywood Golf Course, Apple Valley Greg Utecht
13481 Foliage Avenue
Apple Valley, MN 55124-5604
H-952-432-3029
C-952-220-5962
utechtg@gmail.com
  
2011 Results
2012 Results
2013 Results
2014 Results
2015 Results
Fan Reminders
Course Map
Meet Information
School Supervision Map
Uniform Verification
MSHSL-UniformEmphasis
Team Entry Rosters
2016 Results
Cross Country Run
Girls
3AA
October 27, 2016 Valleywood Golf Course, Apple Valley Greg Utecht
13481 Foliage Avenue
Apple Valley, MN 55124-5604
H-952-432-3029
C-952-220-5962
utechtg@gmail.com
 2011 Results 
2012 Results
2013 Results
2014 Results
2015 Results
Fan Reminders
Course Map
Meet Information
School Supervision Map
Uniform Verification
MSHSL-UniformEmphasis
Team Entry Rosters
2016 Results
Dance Team
Girls
1AAA
February 11, 2017 Bloomington Kennedy High School Heather Daggett
7411 S. 3rd Ave
Richfield, MN 55423
Cell 612-462-1194
richbloom_mn@justforkix.com
 2017 1AAA Schedule 
Debate
3
TBD East Ridge High School Bob Ihrig
320 Ridgewood Street
Mankato, MN 56001
H: 507/388-1953 W: 507/387-3461 x107
robert.ihrig1@gmail.com
  
Football
36A
October 28, November 4
2016
High Seed (QF) Crossover w/ 6AAAAAA at highest seeds (SF) Bruce Miller
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124 952-431-8912
Buce.Miller@district196.org
  
Football
3AAAAA
October 25, 29,
November 4, 2016
High Seeds Pete Buesgens
Apple Valley High School
14450 Hayes Road
Apple Valley, MN 55124
952-431-8204
Peter.Buesgens@district196.org
Brackets
 
Golf
Boys
3AAA
June 2, 5, 2017 Bunker Hills Dean Verdoes
1509 Dodd Rd
Mendota Heights, MN 55118
H: 651-457-5483
fax: 651-405-2461
verdoesdb@aol.com
  
Golf
Girls
3AAA
June 2, 5, 2017 Bunker Hills Dean Verdoes
1509 Dodd Rd
Mendota Heights, MN 55118
H: 651-457-5483
fax: 651-405-2461
verdoesdb@aol.com
  
Gymnastics
Girls
2AA
February 17, 2017 Twin Oaks Middle School Sue Samuelson
Mounds Park Academy
2051 E. Larpenteur Ave.
St. Paul, Minnesota 55109
W: 651.748.5644
C: 651-214-4617
ssamuelson@moundsparkacademy.org
  
Gymnastics
Girls
3AA
February 17,
2017
Eagan High School Mark Sikich
Park High School
8040 80th Street South
Cottage Grove, MN 55016
651-425-3752 (W)
651-238-4238 (cell)
Work email: msikich@sowashco.org
Home email: msikich@comcast.net
  
Hockey
Boys
3AA
February 21, 23, 25,
March 2, 2017
Play-in and QF @ High Seed, SF @ Vets Memorial, F @ Ridder Arena Matt Percival
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8905
C 952-210-7112
matt.percival@district196.org
Brackets
 
Hockey
Girls
4A
QF February 11,
SF February 13,
F February 15, 2017
St. Thomas Arena Chad Sexhauer
South Saint Paul H.S.
700 North 2nd Street
South St. Paul, MN 55075-2099
(651) 457-9417
csexauer@sspps.org
Brackets
 
Hockey
Girls
3AA
February 8, 11, 15,
2017
QF @ High Seed, SF & F @ Vets Memorial Matt Percival
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8905
C 952-210-7112
matt.percival@district196.org
Brackets
 
Lacrosse
Boys'
3
May 31, June
2, 6, 8,
2017
High Seed through SF, F at TBD Jason Gonnion
Woodbury H.S.
2665 Woodlane Drive
Woodbury, MN 55125-2922
651-425-4421 jgonnion@sowashco.org
Brackets
 
Lacrosse
Boys'
6
May 31, June 2, 6, 8, 2017 High Seed through SF, F at TBD Matt Percival
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8905
C 952-210-7112
matt.percival@district196.org
Brackets
 
Lacrosse
Girls
3
May 31, June 2,
6, 8, 2017
High Seed through SF, F at TBD Joel Olson
East Ridge High School
4200 Pioneer Drive
Woodbury, Mn 55129
651-425-2348
jolson11@sowashco.org
Brackets
 
Lacrosse
Girls
6
May 31, June 2, 6, 8, 2017 High Seed through SF, F at TBD Russ Reetz
Prior Lake High School
7575 150th ST W
Savage, MN 55378
952-226-8690
rreetz@priorlake-savage.k12.mn.us
Brackets
 
Music
3AA
March 14, 2017
Instrumental Solo and
Ensemble
Simley High School Rufino Ochoada
Simley High School
2920 East 80th Street
Inver Grove Heights, MN 55076
rufino.ochoada@isd199.org
  
Music
3AA
February 28, 2017
Instrumental Large Group
Simley High School Rufino Ochoada
Simley High School
2920 East 80th Street
Inver Grove Heights, MN 55076
rufino.ochoada@isd199.org
  
Music
3AA
April 25, 2017
Instrumental Solo and Enseble
Bloomington Jefferson Daniel Fretland
Bloomington Jefferson High School
4001 W 102nd Street
Bloomington, MN 55437
952-806-7760
  
Music
3AA

  
Music
3AA

  
Nordic Ski Racing
Boys
1A
February 7, 2017 Hyland Kevin Panzer
15500 Kings Court
Burnsville, MN 55306
kwpanzer@frontiernet.net
  
Nordic Ski Racing
Boys
3A
February 7, 2017 Theodore Wirth Park Mike Weimerskirch
12905 30th Ave. N
Plymouth MN 55441
612-618-5733
  
Nordic Ski Racing
Girls
1A
February 7, 2017 Hyland Kevin Panzer
15500 Kings Court
Burnsville, MN 55306
kwpanzer@frontiernet.net
  
Nordic Ski Racing
Girls
3A
February 7, 2017 Theodore Wirth Park Mike Weimerskirch
12905 30th Ave. N
Plymouth MN 55441
612-618-5733
  
One Act Play
3AA
Jan. 24, 25, 2017
(Prelims) Feb 1 2017
(Finals)
January 24 & 25 2017 @ Eagan High School.
February 1, 2017 @ Park High School
Polly Reikowski
Eagan High School
4185 Braddock Trail
Eagan, MN 55123
651-683-6902
paulette.reikowski@district196.org
  
Soccer
Boys
3AA
October 11, 13,
18,
2016
High Seed, QF & SF, Finals @ Burnsville 7:30 PM Greg Juba
7928 Isleton Avenue S, Cottage Grove MN 55016
gjuba23@gmail.com
651.260.1048
Brackets
 
Soccer
Girls
3AA

October
11, 13, 18, 2016
High Seed, QF & SF, Finals @ Burnsville 5:00 PM Greg Juba
7928 Isleton Avenue S, Cottage Grove MN 55016
gjuba23@gmail.com
651.260.1048
Brackets
 
Softball
Girls
3AAA
May 22,
24, 25, 26, 30, June 2, 2017
Richfield Middle School Dave Boie
Richfield High School
7001 Harriet Avenue S
Richfield, MN 55423
612-798-6131
david.boie@rpsmn.org
Brackets
 
Softball
Girls
3AAAA
May 22,
24, 25, 26, 30, June 2, 2017
Richfield Middle School Carla Christiansen
Apple Valley High School
14450 Hayes Road
Apple Valley, MN 55124
952-431-8200
Carla.Christiansen@district196.org
Brackets
 
Speech
3AA
March 23, 2017 Eagan High School Chris McDonald
Eagan High School
4185 Braddock Trail
Eagan, MN 55123
Chris.McDonald@district196.org
  
Swimming and Diving
Boys
4A
February 22-24, 2017 St. Catherine University
Swim portion begins @ 6:00 pm.
Chris Aarseth
Edison High School
700 22nd Ave. NE
Minneapolis, MN 55418
612-290-6113
caarseth@mpls.k12.mn.us
 Prelim Results 
2013 Finals Results
2014 Results
Swimming Poster-4A Swimming
2015 Prelim Results
2015 Final Results
2016 Prelim Results
2016 Final Results
2017 Prelim Results
2017 Finals
Swimming and Diving
Boys
2AA
February 22-
24,
2017
Hidden Oaks Middle School, Prior Lake Jen Marshall
5131 193rd St W
Farmington, 55024
jmarshall@farmington.k12.mn.us
612-805-1516
  



2017 Final Results
2017 Diving Results
Swimming and Diving
Boys
3AA
February 22, 23,24,
2017
Prelims & Finals @ Blue Water (Apple Valley) February 22, 24
Diving @ Cottage Grove Middle School, February 23.
Greg Jorgenson
12789 Diamond Path
Apple Valley, MN 55124 gjorgen@charter.net
  
Section 3AA Boys' Swimming & Diving Results
Section 3AA Boys' Swimming & Diving Results
Section 3AA Boys' Swimming & Diving Results
Swimming and Diving
Girls
2AA
November 9, 10,
11
2016
Hidden Oaks Middle School, Prior Lake Jeff Marshall
Burnsville High School
600 E. Highway 13
Burnsville, MN 55337
952-707-2111
jmarshall@isd191.org
  
2015 swim prelim results


2015 final results
2016 Section 2AA Complete Results
Swimming and Diving
Girls
3AA
November 9, 10,
11
2016
Swimming @ Blue Water (Apple Valley) 11/9, 11/16
Diving @ Cottage Grove MS 11/10/16
Greg Jorgenson
12789 Diamond Path
Apple Valley, MN 55124 gjorgen@charter.net
  
2013 Swim Results
2013 Diving Results
Sectin 3AA Girls' Swimming & Diving Results
Tennis
Boys
3AA
Team May 16-24,
2017
Individual
May 25-30, 2017
Team @
High Seed,.
Individual @ Lifetime Fitness (Lakeville)
Will Short
Simley High School
2920 80th Street E
Inver Grove Heights, MN 55076
651-306-7002
will.short@isd199.org
Brackets
 
Tennis
Girls
3AA
Team: October
3, 5, 7, 11, 13 2016
Individual: October 14, 17, 18,
2016
Team
High Seed through semifinals
Lifetime Fitness, Lakeville (SF, F)
Individual
Lifetime Fitnes, Lakeville
Will Short
Simley High School
2920 80th Street E
Inver Grove Heights, MN 55076
651-306-7002
will.short@isd199.org
Brackets
 
Track and Field
Boys
3AA
May 30, June 1, 2017 Concordia of St. Paul Pete Wareham
University of St. Thomas
2115 Summit Avenue
St. Paul, MN 55105
651-962-5913
pjwareham@stthomas.edu
  
Track and Field
Girls
3AA
May 30, June 1,
2017
Concordia of St. Paul Pete Wareham
University of St. Thomas
2115 Summit Avenue
St. Paul, MN 55105
651-962-5913
pjwareham@stthomas.edu
  
Visual Arts
3AA
Do Not Sponsor
  
Volleyball
Girls
3AAA
October 25, 27,
November 2,
5, 2016
1st two round, at High Seed, SF & F @ Prior Lake Sandra Setter-Larsen
Eagan High School
4185 Braddock Trail
Eagan, MN 55123
651-683-6912
Sandra.setter@district196.org
Brackets
 
Wrestling
2AAA
Team, February 17,
2017
Rosemount High School Pete Buesgens
Apple Valley High School
14450 Hayes Road
952-431-8204
peter.buesgens@district196.org
Brackets
 
Wrestling
2AAA
Individual,
Feb 24, 25, 2017





Prior Lake High School Pete Buesgens
Apple Valley High School
14450 Hayes Road
952-431-8204
peter.buesgens@district196.org
  
 
Region 3 AA Secretary
Scott Larson
1508 Rushmore Drive
Burnsville, MN 55306
952-432-7527 (H)
952-431-8744 (Fax)
sllarson3@comcast.net

Region Files
2016 1/12 Region Committee Agenda
2016 1/12 Region Committee Minutes
2016 11/8 Region Committee Agenda
2016 11/8 Region Committee Minutes
2016 4/12 Region Committee Agenda
2016 4/12 Region Committee Minutes
2016 5/12 Region Committee Agenda
2016 5/12 Region Committee Minutes
2016 6/14 Region Committee Agenda
2016 6/14 Region Committee Minutes
2016 9/20 Region Committee Agenda
2016 9/20 Region Committee Minutes
2016-17 Athletic Administrators Directory
2016-17 Fee Schedule
2016-17 Meeting Schedule
2016-17 Region Committee
2016-17 Region Handbook
2017 1/10 Region Committee Agenda
2017 1/10 Region Committee Minutes
Basketball Site Audit Form
Event Worker Contract
Gymnastics Site Audit Form
Hockey Site Audit Form
Individual Wrestling Site Audit
IRS I-9
IRS W-4
Large Group Music Site Audit
MSHSL Pass Sample
Non Revenue Final Report
OAP Site Audit
Officials Contract
Region 3AA Achievement Awards Nomination Forms
Region Admissions Sign
Region Part Time Contract
Region Pass Sample
S&E Music Site Audit
Team Wrestling Site Audit Form
TM Final Report
Visiting Supervision Form
 


Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499