Home      Administration
Administrative Region 4A

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
4A
May (22), 24, 26, 30, 6/1, 3, 6, 8, 2017 High Seed except June 9 TBA Darcy Cascaes
222 2nd St SE #306,
Mpls, 55414
612-968-0037
darcy.cascaes@gmail.com
Brackets
 
Baseball
4AA
May (22), 24, 26, 30, 6/1, 3, 6, 8, 2017 High Seed except June 9 TBA Doug Darnell
4116 Edinbrook Terrace
Brooklyn Park 55443
763-400-7194
Brackets
 
Basketball
Boys
4A
Mar 6 (play-in),9,11,14,17,
2017
6,9,11 at High Seed, 14 Semi-final and 17 Final at Anoka-Ramsey CC
Doug Darnell
4116 Edinbrook Terrace
Brooklyn Park, 55443
763-400-7194
Brackets
 
Basketball
Boys
4AA
Mar 6 (play-in),9,11,14,17,
2017
High Seed/Semi-finals and finals at Washington

David Mergens
St. Paul Humboldt
30 East Baker St
St. Paul, MN 55107-2997
651-744-5640
Brackets
 
Basketball
Girls
4A
Feb 28 (play-in), Mar 2,
4,7,10, 2017
High Seed/Semi-finals and Finals at Anoka-Ramsey Darcy Cascaes
222 2nd St SE #306,
Mpls, 55414
darcy.cascaes@gmail.com
612-968-0037
Brackets
 
Basketball
Girls
4AA
Feb 28 (play-in), Mar 2,
4,7,10, 2017
High Seed/
Semi-finals at Southwest Christian, Chaska
/Finals at Anoka-Ramsey
Steve Jensen
West Lutheran H.S.
3350 Harbor Lane N.
Plymouth,MN. 55447-5255
763-509-9378
Brackets
 
Cross Country Run
Boys
4A
Oct. 27, 2016 Battle Creek Regional Park Joel Burmeister
St Croix Lutheran HS
1200 Oakdale Ave
West St Paul, MN 55118
623-694-6831
Brackets
 
Cross Country Run
Girls
4A
Oct. 27, 2016 Battle Creek Regional Park Joel Burmeister
St Croix Lutheran HS
1200 Oakdale Ave
West St Paul, MN 55118
623-694-6831
Brackets
 
Dance Team
Girls
2A
Feb 11, 2017 Bloomington Kennedy Michelle Kamenov
1622 Thomas Avenue
St. Paul, MN 55104
612-325-3231
  
Football
4AAA
Oct. 25, 29, Nov 4, 2016 High Seed Doug Darnell
4116 Edinbrook Terrace
Brooklyn Park, 55443
763-400-7194
Brackets
 
Golf
Boys
4A
May 30, June 1, 2017 Brookview Golf Course
200 Brookview Parkway
Golden Valley, MN 55426
Dan Nelson
Legacy Christian Academy
3037 Bunker Lake Blvd. NW
Andover, Mn. 55304
763-427-4595
Brackets
 
Golf
Boys
4AA
May 26, May 30, 2017
River Oaks Dan Kovarik
1712 Randolph Ave
St Paul, MN 55105
651-226-8761
Brackets
 
Golf
Girls
4A
May 31, June 1, 2017 Brookview Golf Course
200 Brookview Parkway
Golden Valley, MN 55426
Dan Nelson
Legacy Christian Academy
3037 Bunker Lake Blvd. NW
Andover, Mn. 55304
763-427-4595
Brackets
 
Golf
Girls
4AA
May 30 & June 1, 2017
9 AM
Highland National Bryan Skavnak
Blake School
110 Blake Rd S..
Hopkins,Mn. 55343
Brackets
 
Hockey
Boys
2A
Feb 22, 23, 24, 28, Mar 2, 2017 Parade Ice Gardens Keith O'Brien
952-250-9435
wickerob@gmail.com
Brackets
 
Hockey
Girls
5A
Feb. 8, 9, 14, 16, 2017 Parade Ice Gardens Mike Castle
Parade Ice Garden
600 Kenwood Pkwy.
Mpls. mn. 55403
952-334-1193 (c)
Brackets
 
Music
4A
May 6, 2017
Solo and Ensemble
Bethel College Aaron Isakson
355 Marshall Ave.
St. Paul, MN 55102-1898
651-265-3400
  
Music
4A
Feb 23, 2017
Large Group - Band

Minnehaha Academy
Aaron Isakson
355 Marshall Ave.
St. Paul, MN 55102-1898
651-265-3400
  
Music
4A
Mar 3, 2017
Large Group - Choir

Concordia University Aaron Isakson
355 Marshall Ave.
St. Paul, MN 55102-1898
651-265-3400
  
One Act Play
4A
Jan 28, 2017 -Subs
Feb 4, 2017 Sections
Subs - SPA, TBA, TBA
Sections - SPA
Eric Severson
SPA
1712 Randolph Ave
St Paul, MN 55105
eseverson@spa.edu
651-696-1411
Brackets
 
Soccer
Boys
3A
Oct 10 (playin), 13, 15, 18,
20, 2016
High Seeds John Kenney
Saint Thomas Academy
949 Mendota Heights Road
Mendota Heights, MN 55120
612-618-8411
Brackets
 
Soccer
Boys
4A
Oct 10 (play-in), 13, 15, 18,
20, 2016
High Seed Doug Darnell
4116 Edinbrook Terrace
Brooklyn Park, 55443
763-400-7194
Brackets
 
Soccer
Boys
5A
Oct 10 (play-in), 13, 15, 18,
20, 2016
Designated Sites Mike Smith
Totino Grace
1350 Gardena Ave. NE
Fridley,Mn. 55432
763-586-6333
mike.smith@totinograce.org
Brackets
 
Soccer
Girls
3A
Oct 10 (play-in), 13, 15, 18,
20, 2016
High seed John Kenney
Saint Thomas Academy
949 Mendota Heights Road
Mendota Heights, MN 55120
612-618-8411
Brackets
 
Soccer
Girls
4A
Oct 10 (play-in), 13, 15, 18,
20, 2016
High Seed Doug Darnell
4116 Edinbrook Terrace
Brooklyn Park, 55443
763-400-7194
Brackets
 
Soccer
Girls
5A
Oct 10 (play-in), 13, 15, 18,
20, 2016
Designated Sites Mike Smith
Totino Grace
1350 Gardena Ave NE
Fridley,Mn. 55432
763-586-6333
mike.smith@totinograce.org
Brackets
 
Softball
Girls
4A
May (17), 18, DBH 20, 23, 25, 30, 2017 Northwestern College Ron Rice
One DeLaSalle Drive
Mpls. Mn. 55401
612-676-7601
Brackets
 
Softball
Girls
4AA
May (17), 18, DBH 20, 23, 25, 30, 2017 Northwestern College Steve Jensen
3350 Harbor Lane N.
Plymouth, MN 55447-5255
763-509-9378
Brackets
 
Speech
4A
April 8, 2017 Watertown Mayer Amy Peters
Jordon High School
600 Sunset Drive
Jordon, MN 55352-1618
952-492-4400
Brackets
 
Tennis
Boys
2A
Team - May 16, 17, 19, 2017
Individuals - May 23, 24, 2017



Blake Team Finals
Blake for Individuals
Nick Rathmann
Blake School
110 Blake Rd S
Hopkins, MN 55343
952-988-3805
Brackets
Section Schools 
Boys' Tennis Policy
Tennis
Boys
4A
Team - May 16, 17, 19, 2017
Individuals - May 23, 24, 2017

SPA Team Finals
SPA for Individuals
Viet Pham
SPA
1712 Randolph Ave
St Paul, MN 55105
612-220-7467
Brackets
 
Tennis
Boys
5A
Team 5/15, 16, 18, 2017
Individuals 5/24, 2017
Team Finals and Individuals at Spring Lake Park HS
Dan Roff
Fridley High School
6000 West Moore Lake Dr
Fridley, MN 55432
763-502-5605
Brackets
 
Tennis
Girls
4A
Team Oct 4, 6, 11
Individuals/Doubles - Oct 13, 18
Team Finals @Reed Sweatt
2:30 - 4
Ind/Db @ Reed Sweatt
10/13 - 12:30 - 4:30
10/18 - 1:30 - 4:30
Brett Bergene
Breck School
123 Ottawa Ave North
Minneapolis, MN 55422
763-381-8257
Brackets
 
Track and Field
Boys
4A
June 1 & 3, 2017 June 1 @ Macalester College
June 3 @ Concordia University
St. Paul
Mark Krug
121 West Rice St
Owatonna,mn. 55060
612-209-7772
mark_krug@hotmail.com
Brackets
 
Track and Field
Girls
4A
June 1 & 3, 2017 June 1 @ Macalester College
June 3 @ Concordia University
St. Paul
Mark Krug
121 West Rice St
Owatonna,mn. 55060
mark_krug@hotmail.com
Brackets
 
Visual Arts
4A
April 15, 2017 Heritage Christian Academy Cindy Dreblow
Heritage Christian Academy
15655 Bass Lake Road
Maple Grove, MN 55311
Brackets
 
Volleyball
Girls
4A
Oct 24, 26, 28, Nov 1, 3,
2016
HS/ Finals Bloomington Kennedy Darcy Cascaes
222 2nd St SE #306
Mpls, 55414
612-968-0037
darcy.cascaes@gmail.com
Brackets
 
Volleyball
Girls
4AA
Oct 24, 26, 28, Nov 1, 3,
2016
HS/ Finals Bloomington Kennedy Steve Jensen
3350 Harbor Lane North
Plymouth, MN 55447
612-735-1516
sjensen@westlutheran.net
Brackets
 
Volleyball
Girls
5AA
Oct 24, 26, 28, Nov 1, 3,
2016
HS/ Finals Academy of Holy Angels Darcy Cascaes
222 2nd St SE #306,
Mpls, 55414
612-968-0037
darcy.cascaes@gmail.com
Brackets
 
 
Region 4 A Secretary
Mike Aurich
19800 Dawson Lane
Farmington, MN 55024
651-247-4442 (W)
4aregion@gmail.com

Region Files
Tournament Report
2016 Football Tournament Report Directions
2016 Soccer Tournament Report Directions
2016 Volleyball Tournament Report Directions
2016/17 Music information
2016/17 Region Calendar
2016/17 Region Handbook
AAA Awards
Facility Use Agreement
Indepentdent Contractors Form
Minutes April 2016
Minutes February 2016
Minutes January 2017
Minutes June 2016
Minutes November 2016
Region Committee 2016/2017
Voucher
 


Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499