Home      Administration
Administrative Region 6A

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
6A
5-30-2017-6/2-2017

Higher Seeds
TBD & Morris Area
Minnewaska Area HS
Lynette Johnson
905 6th Ave. N.
Wheaton, MN 56296
320 563-8586
Brackets
 
Baseball
8AA
5-30-2017 - 6-9-2017 Higher Seeds
Dble Elim @ Crookston and Perham
Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
Brackets
 
Basketball
Boys
5A
Mar 5/8/10/13-Mar 16-2018 Various sites &
TBD
Steve Riewer
Bertha-Hewitt High School
310 Central Ave.
Bertha, MN 56437
218 924-3247
Brackets
 
Basketball
Boys
6A
Mar 5/8/10/13-Mar 16-2018 UMMorris, Concordia & other sites Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
Brackets
 
Basketball
Boys
8AA
Mar 8/10/13/ Mar 15 -2018 Concordia College,
& other sites
Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
Brackets
 
Basketball
Girls
5A
Feb 26 Mar 1,3/6/10--2018 Various Sites &
TBD
Steve Riewer
Bertha-Hewitt High School
310 Central Ave.
Bertha, MN 56437
218 924-3247
Brackets
 
Basketball
Girls
6A
Feb 26 Mar 1,3,6/10-2018 UMM/Morris, Concordia
& other sites
Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
Brackets
 
Basketball
Girls
8AA
Mar 1, 3, 6, 10 2018 Concordia & other sites Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137

Brackets
 
Cross Country Run
Boys
8A

Oct -27-2017
Bagley HS Dioreen Zierer
Bagley High Schol
1130 Main Avenue North
Bagley, MN 56621
  
Cross Country Run
Girls
8A
Oct -27-2017 Bagley HS Doreen Zierer
Bagley High School
1130 Main Ave. North
Bagley, MN 56621
218 694-4051
  
Dance Team
Girls
4A
Feb 3 -2018 Wadena-Deer Creek HS
Norm Gallant
Wadena-DC High School
600 Colfax Ave. SW
Wadena, MN 56482
218 632-2310
  
Football
49Man
10-24-2017
10-28-2017
11-3-2017
Higher Seeds &
Fargodome
Mike Mahlen
Verndale H.S.
411 South Brown Street
Verndale, MN 56481-0256
218-445-5184
(fax) 218-445-5185
Brackets
 
Football
6A
10-24-2017 6:00 Pm
10-28-2017
11-3-2017
Higher Seeds &
Fargodome
Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
Brackets
 
Football
6AA
10-24-2017 6:00 Pm
10-28-2017
11-3-2017
Higher Seeds &
Fargodome
Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
Brackets
 
Football
8AA
10-24-2017
10-28-2017
11-3-2017

Higher Seeds &
Fargodome
Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
Brackets
 
Golf
Boys
6A
May 30 and May 31, 2018 Lakeside Golf Course
Perham, MN
John Young
Balmoral Golf Course
28294 Hwy 78
Battle Lake, MN 56515
  
Golf
Girls
6A
May 30 and May 31 2018
Lakeside Golf Course
Perham, MN
John Young
Balmoral Golf Course
28294 Hwy 78
Battle Lake, MN 56515

  
Gymnastics
Girls
8A
2-17-2018 Park Rapids Area High School John Schumacher
  
Music
6A
Mar. 1, through May 3, 2017 Various Sites Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
218 770-0137
cevert@arvig.net
  
Music
6A
Mar. 1, through May 3, 2017
Various Sites Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
  
Music
6A
Mar. 1, through May 3, 2016 Various Sites Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
  
One Act Play
6A
2-4-2017 Hawley High School Keith Wander
Hawley High School
714 Joseph Street
Hawley, MN 56549
  
Softball
Girls
6A
5-24-2017 through
6/2/2017
Higher Seeds
@ Minnewaska Area HS
Bill Mills
Minnewaska Area HS
25122 State Hwy 28
Glenwood, MN 56334
320 239-1311
Brackets
 
Speech
6A
4-8-2017 Underwood HS Marcus Meder
Underwood High School
100 Southern Ave. E.
Underwood, MN 56586
218 739-0028
  
Tennis
Girls
6A
Oct. 10,12, 17 & 18,
2016
Fitness Evolution
Sartell, MN
Tara Reichman
Minnewaska Area HS
25122 State Highway 28
Glenwood, MN 56334

Brackets
6A tennis 
Track and Field
Boys
6A
6-1-2017 Fergus Falls HS Mark Ekren
Morris Area High School
201 S Columbia Ave.
Morris, MN 56267


218 483-3555
  
Track and Field
Girls
6A
6/1/2017 Fergus Falls HS Mark Ekren
Morris Area High School
201 S Columbia Ave.
Morris, MN 56267


218 483-3555
  
Visual Arts
6A
North Half
April 25, 2018
Site -- New York Mills cultural center Shelle Fenske
Cultural Center
24 Main Ave. North
New York Mills, MN 56567
218 385-3339
  
Visual Arts
6A
South Half
March 8, 2017
MSCTC
Fergus Falls
Jonathan Hartman
Underwood High School
100 Southern Avenue E.
Underwood, MN 56586
218 826-6101
  
Volleyball
Girls
6A
10-24-2016 -- 11-5-2016
Higher Seeds
Minnewaska Area & Hawley HS
Lynette Johnson
905 6th Ave. N.
Wheaton, MN 56296
320 563-8586
Brackets
 
Volleyball
Girls
8AA
10-27-2016 - 11-5-2016
Higher Seeds
Semi-final & Final Sites -- TBD
Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
218 770-0137
cevert@arvig.net
Brackets
 
Wrestling
6A
Individual
2- 25-2017
Pelican Rapids HS Derrick Nelson
Pelican Rapids HS
310 S. Broadway
Pelican Rapids, MN 56572
218 863-5910
  
Wrestling
6A
Team
2-14-2017 -- 2-17-2017

Feb. 12, 2017
Qtrfinals--H. Seed

Semi-Final & Final
@ Breckenridge
Chad Frederickson
Breckenridge High School
710 13th Street N.
Breckenridge, MN 56520
218 643-2694
218 354-2300
Brackets
 
 
Region 6 A Secretary
Chuck Evert
23168 Oak Leaf Ln
Battle Lake, MN 56515
218-770-0137 (H)
cevert@arvig.net

Region Files
4 9 man football
5A boys Basketball
5A Girls Basketball 2017
6A Baseball 2017
6A boys basketballl
6A calendar
6A committee members
6A football
6A Girls Basketball
6A girls Softball 2017
6A minutes April 11
6A tennis
6A Track 2017 Fergus Falls
6A wrestling
6AA football
8AA Baseball 2017 bracket
8AA Boys Basketball
8AA Football Bracket 2106
8AA Girls Basketball 2017
Independent contract
minutes 6A meeting
minutes 6A mtg Feb 9
Reg. 6A By-Laws & Governance
voucher 6A
 


Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499