Home      Administration
Administrative Region 6AA

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Alpine Skiing
Boys
5A
2019
Thursday, Feb 7
Afton Alps Nathan Hakseth
Afton Alps
6600 Peller Ave S
Hastings, MN 55033
651-436-5245 x 266
nhakseth@vailresorts.com
Brackets
 
Alpine Skiing
Girls
5A
2019
Thursday, Feb 7
Afton Alps Nathan Hakseth
Afton Alps
6600 Peller Ave S
Hastings, MN 55033
651-436-5245 x 266
nathan.hakseth@aftonalps.com
  
Baseball
6AAAA
2018 (rain dates TBD)
Tuesday, May 29 - high seed
Wednesday, May 30 - high
seed
Thursday, May 31- high seed
Monday, June 4 - high seed
Wednesday, June 6 - neutral
Friday, June 8 =-neurtal site - if
needed
All rounds - Hopkins High School Dan Johnson
Activities Director
Hopkins High School
2400 Lindbergh Drive
MInnetonka, MN 55305
Dan.Johnson@hopkinsschools.org
Brackets
2019 Baseball Format 
Basketball
Boys
2AAAA
2019
Wednesday, March 6,
Saturday, March 9
Friday, March 15
QF at high seed 7:00 pm
SF at top seed 2 games at that site 1:00 pm and 3:00 pm
Finals at high seed: 7:00 pm
Andrew Rotschafer
Eden Prairie High School
17185 Valley View Road
Eden Prairie, MN 55346
Andrew_Rotschafer@edenpr.k12.mn.us
Brackets
 
Basketball
Boys
6AAAA
2019
QF: Tuesday, Mar 5
SF: Friday, Mar 8
F: Wednesday, Mar 13
QF: High seed - four sites 7:00 pm
SF and Finals: high seed
Reggie Perkins
Athletic Director
Minneapolis Washburn High School
201 W 49th St, Minneapolis, MN 55419
Minneapolis, MN 55411
reginald.perkins@mpls.k12.mn.us
612-668-3400
Brackets
 
Basketball
Girls
2AAAA
2019
Wednesday, Feb 27
Saturday, March 2
Friday, March 8

QF at high seed 7:00 pm
SF at top seed 2 games at that site 1:00 pm and 3:00 pm
Finals at high seed: 7:00 pm
Kelsey Hans
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
Kelsey.hans@edinaschools.org
Brackets
 
Basketball
Girls
6AAAA
2019
QF: Wednesday, Feb 27
7:00 pm
SF: Saturday, Mar 2
Finals: Thursday, Mar 7
7:00 pm
QF: High Seed - four sites: 7:00 pm
SF: High Seed hosts both games - Noon and 1:30pm
Finals: High Seed 7pm
Jen Rademacher
Robbinsdale Cooper High School
8230 47th Ave North
New Hope, MMN 55428
jennifer_rademacher@rdale.org
Brackets
 
Cross Country Run
Boys
6AA
2018
Wednesday, Oct 24
3:10 Coaches Meeting
3:45 Boys 5,000 meters
4:15 Girls 5,000 Meters
5:10+ awards
Gale Woods Farm
7210 County Road 110 W.
Minnetrista, MN 55364
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952-927-0874
bobscanoe@comcast.net
  
Cross Country Run
Girls
6AA
2018
Wednesday: Oct 24
3:10 Coaches Meeting
3:45 Boys 5,000 meters
4:15 Girls 5,000 Meters
5:10+ awards
Gale Woods Farm
7210 County Road 110 W.
Minnetrista, MN 55364
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952-927-0874
bobscanoe@comcast.net
  
Dance Team
Girls
2AAA
2019
Saturday, February 2
Edina High School Allison Bridges
Allison.bridges23@gmail.com
  
Debate
5
2018-19
Congressional: Fri Nov
30, Sat Dec 1
LD Policy and Public
Forum: Fri Jan 11 and Sat
Jan 12
Congressional: Eagan
LD, Policy, Public Formun: TBD
Steven Fetzik
St. Francis High School
3325 Bridge ST NW
St. Francis, MN. 55070
763.213.1631
steven.fetzik@isd15.org
  
Debate
6
2018-19
Congressional: Fri Nov
30, Sat Dec 1
LD Policy and Public
Forum: Fri Jan 11 and Sat
Jan 12

Congressional: Eagan
LD, Policy, Public Formun: TBD
Richard Brynteson
6718 46th Avenue N
Crystal, MN 55428
rbrynteson@brynteson.info
  
Football
66A
2018
Friday, Oct 26
Friday, Nov 2
(Crossover)
High Seed both rounds Dan Johnson
Hopkins High School
2400 Lindbergh Drive
Minnetonka, MN 55305
952-988-4692 (p)
952-988-4546 (f)
dan_johnson@hopkins.k12.mn.us
  
Golf
Boys
6AAA
2019
May 30 Preliminary Round (Boys 7:30 AM; Girls 11:30 AM);
June 3 Final Round (11:30 AM: Girls #10 Tee, Boys #1 Tee).
Rain Date: June 4
*Note: We share dates with Section 2AAA (2AAA May 29 and June 3 in the morning). If that section rains out we will adjust dates to accommodate tee times.

Ridges of Sand Creek:
Troy Stein
Activites Director
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
troy.stein@edinaschools.org
952.848.3817
  
Golf
Girls
6AAA
2019
May 30 Preliminary Round (Boys 7:30 AM; Girls 11:30 AM);
June 3 Final Round (11:30 AM: Girls #10 Tee, Boys #1 Tee).
Rain Date: June 4
*Note: We share dates with Section 2AAA (2AAA May 29 and June 3 in the morning). If that section rains out we will adjust dates to accommodate tee times.

Ridges of Sand Creek:
Troy Stein
Activites Director
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
troy.stein@edinaschools.org
952.848.3817
  
Gymnastics
Girls
6AA
2019
Saturday, Feb 16
11:00 am
Gym opens at 7:00 am
Minnetonka High School Kirsten Lindsay
1974 Faribault Street
Shakopee, MN 55379
kirstenalindsay@gmail.com
  
Hockey
Boys
6AA
2019
Play in Tuesday Feb 19
QF: Thursday, Feb 21
SF: Saturday, Feb 23
Finals: Wednesday,
February, 27
Play In: Local/High Seed 7pm
QF: Local/High Seed: 7:00 pm
SF: BIG 12:00 pm and 4:00 pm
Finals: Mariucci 8:00pm
Ted Schultz
Ted Schultz, A.D.
Minnetonka H.S.
18301 Highway 7
Minnetonka, MN 55345
Ted.Schultz@minnetonka.k12.mn.us
Brackets
 
Boys Hockey Finals Ticket Pricing
Hockey
Girls
6AA
2019
Play In game: Thursday, Feb 7 7PM at Parade 8 vs 9.
Saturday, Feb 9
(Parade - 4 games)
Wednesday, Feb 13(Parade - 2 games)
Friday, Feb 15 (Parade)
The seeding meeting is Sun Feb 3 at 10 AM at Benilde
Play in game, QF&SF: Parade Ice Garden
12:00,2:15,4:30,6:45
Semis: 5;30/7:30
Finals: Parade
Jack Gravel
Jack Gravel
815 Windemere Curve
Plymouth MN 55441
H 763-546-2941
jack@ccitrading.com
Brackets
 
Lacrosse
Boys'
5
2019
Tuesday, May 28 - pigtail, high seed
Thursday, May 30 - q.final, high seed
Monday, June 3 - semi final, high seed
Wednesday, June 5 finals - high seed
Seeding Meeting: Electronic: Thursday, May 23, 10:00 am
High Seed - Pigtail
High Seed - QF
High Seed - SF
Finals: High Seed

Patti Weldon
Robbinsdale Armstrong H.S.
10635 36th Avenue North
Plymouth, MN 55441
763.504.8818
patti_weldon@rdale.org
Brackets
Section 5 Lacrosse Admission Poster 
Lacrosse
Girls
5
2019
Tuesday, May 28 - pigtail, high seed
Thursday, May 30 - q.final, high seed
Monday, June 3 - semi final, high seed
Wednesday, June 5 finals - high seed
Seeding Meeting: Electronic: Thursday, May 23, 10:00 am
High Seed - Pigtail
High Seed - QF
High Seed - SF
Finals: High Seed
Patti Weldon
Robbinsdale Armstrong H.S.
10635 36th Avenue North
Plymouth, MN 55441
763.504.8818
Brackets
Section 5 Lacrosse Admission Poster 
Music
6AA
2018
Ist S&E (early) Monday,
Apr 15
Edina High School Paul Kile
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
952-848-3034 (p)
952-848-3815 (f)
paukile@edina.k12.mn.us
  
Music
6AA
2019
Inst. Large Group
Monday, April 29
Edina High School Paul Kile
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
952-848-3034 (p)
952-848-3815 (f)
paukile@edina.k12.mn.us
  
Music
6AA
2019
Ist. S&E (late) Tuesday,
Apr 16

Edina High School Paul Kile
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
952-848-3034 (p)
952-848-3815 (f)
paukile@edina.k12.mn.us
  
Music
6AA
2019
Vocal S&E
Tuesday, April 16
Wayzata High School Rebecca Wyffels
Wayzata High School
4955 Peony Lane
Plymouth, MN 55446
  
Music
6AA
2018
Vocal Large Group
Mon,March 11

Edina High School David Henderson
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
  
Music
6AA
2019
Orchestra (Inst. S&E
Bronze)
Wednesday, April 17


Wayzata High School Mark Gitch
Wayzata High School
4955 Peony Ln N, Plymouth, MN 55446
  
Nordic Ski Racing
Boys
2A
2019
Thursday, Feb 7
Theodore Wirth Park, Minneapolis Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952.927.0874
bobscanoe@comcast.net
  
Nordic Ski Racing
Boys
6A
2019
Monday, February 4
Theodore Wirth Park, Minneapolis Rolly Ring-Jarvi
14260 Bower's Drive
Anoka, Mn. 55303
Phone 763-427-6022
Cell 763-257-2304
  
Nordic Ski Racing
Girls
2A
2019
Thursday, Feb 7
Theodore Wirth Park, Minneapolis
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952.927.0874
bobscanoe@comcast.net
  
Nordic Ski Racing
Girls
6A
2019
Monday, February 4
Theodore Wirth Park, Minneapolis Rolly Ring-Jarvi
14260 Bower's Drive
Anoka, Mn. 55303
Phone 763-427-6022
rolandringjarvi@yahoo.com
Cell 763-257-2304
  
One Act Play
6AA
2019
Prelims: Tuesday, January 22
Wednesday, January 23
Finals: Saturday, Feb 2
Prelims: Edina High School
Finals: Academy of Holy Angels
Gretchen Heath
2501 Nathan Lane
#204
Plymouth, MN 55441
gheath281@gmail.com
  
Soccer
Boys
6AA
2018
Seeding: Sunday, Oct 7: 3:00 pm: Lindbergh Center
Tuesday. Oct. 9
Thursday, Oct 11
SF: Saturday, Oct 13
F: Tues. Oct. 16
High Seed Ira Gurewitz
Ira Gurewitz
2909 Idaho Ave South
St. Louis Park, MN 55426
IGurewitz@comcast.net
Brackets
 
Soccer
Girls
6AA
2018
Seeding: Sunday, Oct 7: 3:00 pm: Lindbergh Center
Tuesday. Oct. 9
Thursday, Oct 11
SF: Saturday, Oct 13
F: Tues. Oct. 16
High Seed

Ira Gurewitz
Ira Gurewitz
2909 Idaho Ave South
St. Louis Park, MN 55426
IGurewitz@comcast.net
Brackets
 
Softball
Girls
6AAA
2019
Monday, May 20 - High Seed
Tuesday, May 21 - High Seed
Wednesday, May 22 rain date
Thursday, May 23 - High Seed
Friday, May 24 rain date
Tuesday, May 28 - Aquila Park
Wed May 29 rain date
Thurs, May 30 -Aquila Park
Fri, May 31 - Aquila Park
high seed and
Aquila Park (if construction is completed)
Jerry Pettinger
Benilde St. Margaret
2501 Highway 100 South
St. Louis Park, MN 55416
jpettinger@bsm.org
952-915-4346
Brackets
 
Brackets
Softball
Girls
6AAAA
2018
05/21:Games 1-4 high
seed 4:00 pm
05/23: Game 5,6 high
seed 4:00 pm
05/23: Games 7,8 losers
games 1-4: high seed
4:00 pm
05/25: Winners of 05/23
@ Hopkins 4:00 pm
05/25: losers of games
5,6 @ Hopkins 3:00 pm
05/25: Game 12: 5:00 pm
@ Hopkins
05/29: losers Game 11
4:00 pm@ Hopkins
05/31: Championship@
Hopkins: 3:00 pm If
second game needed:
5:00 pm
High Seed
Semi-finals, and finals at Hopkins
Mary MacLennan Sacket
6804 Valley Lane
Edina MN 55439
952-927-7643 (h)
952-200-3914 (c)
macsack24@msn.com
Brackets
 
Speech
6AA
2019
Thursday, March 21
Eastview High School Zach Prax
Eastview High School
6200 140th Street W
Apple Valley, MN 55124
zachary.prax@district196.org

  
Swimming and Diving
Boys
2A
2019
Wednesday, Feb 20
Friday, Feb 22
Richfield Middle School Chris Aarseth
Edison High School
700 22nd Ave. NE
Minneapolis, MN 55418
612-290-6113
caarseth@mpls.k12.mn.us
  
Swimming and Diving
Boys
6AA
2019
Thursday, Feb. 21 Swim
prelims 5 PM
Fri., Feb 22, Diving
Prelims and Finals 5 PM
Saturday, Feb 23 Swim
Finals 1 pm

Art Downey Aquatic Center, Southview Middle School, Edina Sarah Mitchell
Sarah Mitchell
5249 Vincent Ave North
Mpls, MN 55430
sarahmitchell5249@gmail.com
Cell: 612-702-5004
  
Swimming and Diving
Girls
2A
2018
Wednesday, Nov 7
Thursday, Nov 8
Friday, Nov 9
Richfield Middle School Chris Aarseth
Edison High School
700 22nd Ave. NE
Minneapolis, MN 55418
612-290-6113
caarseth@mpls.k12.mn.us
  
Swimming and Diving
Girls
6AA
2018
Thursday Nov.8 6:00 pm Start Time (Swim Prelims)
Friday Nov. 9: 6:00 PM Start Time (Dive)
Saturday Nov.10: 1 PM Start Time (Swim Finals)

Art Downey Aquatic Center, Southview Middle School, Edina Sarah Mitchell
Sarah Mitchell
5249 Vincent Ave North
Mpls, MN 55430
sarahmitchell5249@gmail.com
Cell: 612-702-5004
  
Tennis
Boys
6AA
2018 Wednesday,
May 16 Team 1st Round
Monday, May 21 Team
Semi-finals
Tuesday, May 23 Team
Finals
Baseline Tennis Center
Friday, May 18,19,22
Rain Dates
Individuals: May 24-29
1st two rounds, QF, SF at high seed
Team finals and Individuals: Baseline Tennis Cetner - U of M
Jim Uhrich
Jim Uhrich
16866 89th Place N
Maple Grove, MN 55311
jmuhrich@comcast.ne
Brackets
 
Tennis
Girls
6AA
2018
Team Round 1 (High
Seed) Wed, Oct 3
Team QF (High Seed)
Thurs, Oct 4;
Rain date, Fri, Oct 5, Rain
date: Mon, Oct 8;
Team SF & SF's
Tues, Oct 9;
Ind's Oct 15 and 16
First 2 rounds & QF: High Seed
SF & Finals: Lakeville Lifetime Fitness
Jim Uhrich
Jim Uhrich
16866 89th Place N
Maple Grove, MN 55311
jmuhrich@comcast.ne
Brackets
 
Track and Field
Boys
6AA
2018
Prelims: Tuesday, May 29
3:45
pm
Wed, May 30: 9:00 am -
fast section of 3200
Finals: Thursday, May 31
12:00 pm: finish field
events from Tuesday
Thursday: May 31: 2:45
pm begin running events;
field events: 3:45 pm

Prelims: Orono
Finals: Orono
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952-927-0874
bobscanoe@comcast.net
  
Track and Field
Girls
6AA
2018
Prelims: Tuesday, May 29
3:45
pm
Wed, May 30: 9:00 am -
fast section of 3200
Finals: Thursday, May 31
12:00 pm: finish field
events from Tuesday
Thursday: May 31: 2:45
pm begin running events;
field events: 3:45 pm

Prelims: Orono
Finals: Orono
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952-927-0874
bobscanoe@comcast.net
  
Volleyball
Girls
6AAA
2018
Virtual Seed Meeting-
Saturday, 10/20
1st Round: Tuesday, 10/23
QF: Thursday, 10/25
SF: Tuesday, 10/30:
Finals: Saturday, 11/3
Noon

High Seed
Andy Ewald
St. Louis Park High School
6425 W 33rd St, St Louis Park, MN 55426
ewald.andrew@slpschools.org
952-928-6100
Brackets
 
Wrestling
5AA
2019 Team
Saturday, Feb 16
Totino Grace High School Mike Smith
Totino-Grace High School
1350 Gardena Ave NE
Fridley, MN 55432
(w)763-586-6333
Fax 763-586-6329
miksmith@totinograce.org
Brackets
 
Wrestling
5AA
2018 Individual
Saturday, Feb 23
Orono High School Bucky Mieras

Orono High School
795 Old Crystal Bay Rd
Long Lake, MN 55356
(w) 952-449-8414
Fax: 952-449-8449 bmieras@orono.k12.mn.us
  






Wrestling
6AAA
2019
Team
Fri, Feb 15
Prelims: 4:30 pm
QF: 5:30 pm
SF: 7:00 pm
F: 8:30 pm
Edina High School Al Price
Hopkins High School
2400 Lindbergh Drive
Minnetonka, MN 55305
952-988-4673 P
952-988-4546 F
alan.price@hopkinsschools.org



Brackets
 
Wrestling
6AAA
2019
Individual
Sat, Feb 23 9:00 am
Chanhassen High School Al Price
Hopkins High School
2400 Lindbergh Drive
Minnetonka, MN 55305
952-988-4673 P
952-988-4546 F
alan.price@hopkinsschools.org

  
 
Region 6 AA Secretary
Nancy Manderfeld
13600 Berkshire Lane
Eden Prairie, MN 55347
612-590-9324 (H)
952/975-3624 (Fax)
nancy.manderfeld@comcast.net

Region Files
2018 September AD Roundtbale Minutes
2018-19 Committee Meeting Dates
2018-19 Region 6AA Meeting Dates
2018-19 Site Mgr Audit Report (Non Revenue)
EmergencyResponseProtocol_Host Schools
FORM: I9 for Employee to Complete/Return
FORM: Independent Contractor Form_ Personnel
FORM: Independent Contractor Form_Official
FORM: W4 for Employee
Instructions to Complete i9_W4
Mileage Form for Music_Fine Arts
MSHSL 2018-19 tmt dates and prosoed 2020-21
MSHSL 2018-19, 20-21 Latest Possible Section Dates
Music & FIne Arts Manager Final Report
Music Contest Authorized Expenses
Music Contest Mgr Guidelines
Music Contest Mgr Instructions
Personnel Pay
Tournament Manager Final Report (Non-Revenue)
Tournament Manager Final Report (Revenue)
Tournament Manager Pay
Webcast Agreement Form
 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499