Home      Administration
Administrative Region 7A

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
7A
MAY 27,30
June 1,6,8 2017
Duluth, Hibbing or Gramd Rapids Chad Stoskopf
Esko High School
2 E Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-1909
cell 218-522-5555
Brackets
 
Baseball
7AA
May 27,30 June 1, 6, 8
2017
TBD Chad Stoskopf
Esko High School
2 E Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-4673
cell 218-522-5555
Brackets
 
Basketball
Boys
7A

March 6, 8, 11, 15, 17 2017
Play-in and First Round at Home Site
Quarter, Semi, and Final at UMD
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
Brackets
 
Basketball
Boys
7AA

March 9, 11, 16, 18 2017
First Round at Home Site
Quarter at Duluth Denfeld
Semi and Final at U.M.D.
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
Brackets
 
Basketball
Girls
7A
Feb. 27
March 2, 4, 9, 11, 2017
Play-in and First Round at Home Site
Quarter at Neutral Sites
Semi and Final at Hibbing Memorial
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
Brackets
 
Basketball
Girls
7AA
Feb. 28
March 4, 8, 10
First Round at Home Site
Quarter, Semi, & Final at UMD

Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
Brackets
 
Cross Country Run
Boys
7A
October 27, 2016 Cloquet Golf Course Tim Lindquist
Esko H.S.
2 Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-4673
(fax) 218-879-7490
  
Cross Country Run
Girls
7A
October 27, 2016 Cloquet Golf Course Tim Lindquist
Esko H.S.
2 Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-4673
(fax) 218-879-7490
  
Football
59Man
Oct. 25, 29, Nov. 4 2016 High Seed
Final at Esko Stadium 7:30PM
Bob Staska
McGregor High School
148 2nd Street
PO Box 160
McGregor, Mn 55760
Brackets
 
Football
79Man
Oct. 25, 29, Nov. 4 2017 High Seed
Final at Esko Stadium 4:45PM
John Jirik
North Woods H.S.
10248 E. Olson Road
Cook, MN 55723
218-757-3225
(fax) 218-757-3666
Brackets
 
Football
7A
Oct. 25, 29, Nov. 3 2016 High Seed
Final at Esko Stadium 4:45PM
Mitch Dorr
Cook County H.S.
101 West 5th Street
Grand Marais, MN 55604
218-387-2273
(fax) 218-879-7490
Brackets
 
Football
7AA
Oct. 25, 29, Nov. 3
2016
High Seed
Final at Esko Stadium 7:30PM
Chad Stoskopf
Esko High School
Highway 61 East
Esko, MN 55733
218-879-1909
(fax) 218-879-7490
Brackets
 
Football
7AAA
Oct. 25, 29, Nov. 3
2016
High Seed &
Griggs Field U.M.D. 7:00
Chad Stoskopf
Esko High School
2 Highway 61 E.
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-1909
cell 218-522-5555
Brackets
 
Golf
Boys
7A
May 24, 25 2017 Virginia Kerry Bidle
Virginia High School
411 5th Ave S.
Virginia, MN 55792
  
Golf
Boys
7AA
May 30, June 1 2017 Giants Ridge Kerry Bidle
Virginia High School
411 5th Ave South
Virginia, MN 55792
218-742-3922
cell 218-780-3457
  
Golf
Girls
7A
May 24, 25, 2017 Virginia Kerry Bidle
Virginia High School
411 5th Ave South
Virginia, MN 55792
  
Golf
Girls
7AA
May 31 June 1 2017 Giants Ridge Kerry Bidle
Virginia High School
411 5th Ave South
Virginia, MN 55792
218-742-3922
cell 218-780-3457
  
Hockey
Boys
7A
Feb. 21, 23, 25, 28 2017 Semi Finals and Final
Amsoil Arena Duluth
Scott Wirtanen
Hibbing High School
800 East 21st Street
Hibbing, Mn 55746
218-208-0849
Brackets
 
Hockey
Girls
7A
Feb . 9, 11, 15 2017 Semis & Finals
Virginia Miners
Scott Wirtanen
Hibbing High School
800 East 21st Street
Hibbing, Mn 55746
218-208-0849
Brackets
 
Music
7A
March 6, 7, 2017 UMD Mary Whitlock
Marshall School
1215 Rice Lake Road
Duluth, Mn 55811
218-727-7266
  
Music
7A
March 13-14 2017 Virginia H. S. Matt Krage
Virginia High School
411 5th Ave South
Virginia, MN 55792
  
Music
7A



  
Nordic Ski Racing
Boys
7
Feb 9, 2017 Giants Ridge Deb Maki
Giants Ridge Ski Resort
PO Box 530
Biwabik, MN 55708
800-688-7669
  
Nordic Ski Racing
Girls
7
Feb 9, 2017 Giants Ridge Deb Maki
Giants Ridge Ski Resort
PO Box 530
Biwabik, MN 5570
1-800-688-7669
  
One Act Play
7A
Feb 3, 2017 Two Harbors H.S. Scott Ross
Two Harbors High School
1640 Highway 2
Two Harbors MN 55616
  
Softball
Girls
7A
May 22, 23, 25, 30
June 1, 2017
Semi & Final
Grand Rapids and Cloquet
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle Drive
Hermantown, MN 55811-1335
218-729-8874 ext 1112
Brackets
 
Softball
Girls
7AA
May 22, 23, 25, 30
June 1, 2017
Semi & Final
Cloquet and Grand Rapids
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle Drive
Hermantown, Mn 55811-1335
218-729-8874 ext 1112
Brackets
 
Speech
7A
(South) - March 31, 2017
(North) - March 31, 2017
Section - Mon. April 10,
2017
Onamia
Eveleth
Marshall School, Duluth

Jack Girtzmacher
Eveleth-Gilbert High School
801 Jones Street
Eveleth, MN 55734
219-744-2211 X1238
  
Swimming and Diving
Boys
6A
Feb 23-15 2017 Hibbing High School Ann Campbell
Grand Rapids H. S.
800 Conifer Drive
Grand Rapids MN 55744-2499
 2013 Section 6A Boys Swimming & Diving results  
2014 Prelims Results
2014 Boys Section 6A Finals

2015 Boys Section 6A Prelim Results
2015 Boys Section 6A Finals
2016 Section 6A Boys Swim Final Results
Swimming and Diving
Girls
7A
November 10-12, 2016 Duluth denfeld High School Tom Pearson
Duluth Denfeld High School
401 N. 44th Ave West
Duluth, Mn 55807-1494
218-336-8830
 2008 Section 7A Swimming Prelims Results 
2008 Section 7A Swimming & Diving Finals
2010 Section 7A Prelims Results
2010 Section 7A Finals Results
Section 7A Swim Prelims 2014
Section 7A Girls Swim Finals
2016 Section 7A Girls Results
Tennis
Boys
7A
Team May 25-27 2017
Indiv - May 30-31 2017
Team Hibbing
Indiv. Duluth
Kurt Bartell
Marshall High School
1215 Rice Lake Road
Duluth, MN 55811
218-727-7266
Brackets
 
Tennis
Girls
7A
Team Oct. 6, 10, 13
Indv. Oct. 17-18, 2016
Playins - High Seed
Finals Virginia
Rick Engelstad
Pine City High School
1400 Main St. South
Pine City, MN 55063
320-629-4158
Brackets
 
Track and Field
Boys
7A
June 1, 2017 UMD Bill Hudspith
Cloquet High School
1000 18th Street
Cloquet, MN 55720
218-879-3393
  
Track and Field
Girls
7A
June 1, 2017 UMD Bill Hudspith
Cloquet High School
1000 18th Street
Cloquet, MN 55720
218-879-3393
  
Visual Arts
7A
April 3, 2017 South Ridge High School Carolyn Olson-Tracy Kill
South Ridge High School
8162 Swan Lake Road
Culver, Mn 55779
218-345-6789
  
Volleyball
Girls
7A
October 24, 26, 28,
Nov. 2, 5, 2016
High Seeds,
Semi Final TBD
Final Grand Rapid
Kathy Fredricksen
PO Box 921 Moose Lake, MN 55767
Brackets
 
Volleyball
Girls
7AA
October 26, 28
Nov. 2, 5, 2016
High Seeds,
Semi Duluth, Final Duluth
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle
Hermantown, MN 55811-1335
218-729-8874 ext 1112
fax 218-729-9628
Brackets
 
Wrestling
7A
Team - Feb. 18, 2017 Walkerr HS Jake Richter
Walker H S
301 $th Street
Walker MN. 56484
218-547-4216
Brackets
 
Wrestling
7A
Individual: Feb. 24-25,
2017
Cass Lake -Bena H S Pat Rendle
Cass Lake H. S.
15308 State 371 NW
Cass Lake MN. 56633-9700
  
 
Region 7 A Secretary
Julian Bertogliat
11 Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558 (H)
218-522-0700 (W)
218-879-4800 (Fax)
reg7bert@mchsi.com

Region Files
16-17 Region Committee Menbers
2014-2015 Region Manual
2015 Boys Section 6A Prelim Results
2015-2017 Competitive Sections
2016 Section 7A Girls Results
2016-2017 Region Calendar
Facilities use agreement 2014
Fees & Allowances 2016-17
Independent Contractor Contract
Manager Report Form
Managers Check Request Form
Region Minutes April 2016
Region Minutes Dec 2015
Region Minutes Feb 2016
Region Minutes Jan 2016
Region Minutes May 2016
Region Minutes Oct. 16
Region Minutes Sept 2016
Section 7A Swimming and Diving Championships
Section Meet Results 2011
Section Meet Results 2012
Section Meet Results 2013
Section Meet Results 2014
Section Meet Results 2015
 


Copyright 1994-2016 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499