Home      Administration
Administrative Region 8A

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
8A  Region Meetings Leadership Conference:
Wed. Dec.11, 2013
Thurs. Dec.12, 2013

Triple A Banquet: Wed. February 5, 2014

Sanford Center - Bemidji
REA - Thief River Falls

Shooting Star, Mahnomen, Mn.
Jim Weinzierl
504 8th Street West
Park Rapids, Mn. 56470
218-616-0086
jimregion8@gmail.com
  
Baseball
8A
Tues., May 27, 2014
Thurs., May 29, 2014
Tues., June 3, 2014
Thurs., June 5, 2014
Fri., June 6, 2014 ("If" Game)



High Seed
W-E-M/BSU
BSU
BSU
BSU


Jim Lien
W-H-A High School
301 4th Street, Box 4000
Walker, Mn. 56484
218-547-1311
jlien1@wha.k12.mn.us
Brackets
 
Basketball
Boys
8A
Tues., Feb. 25, 2014
Thurs., Feb. 27, 2014
Sat., March 1, 2014
Tues., March 4, 2014
Fri., March 7, 2014
PT - High Seed
PI - BSU/Bemidji H.S.; UMC/NCTC
QF - REA (TRF)
SF - REA (TRF)
F - REA (TRF)
Jim Weinzierl
Region 8A
504 West 8th Street
Park Rapids, Mn. 56470
(218) 616-0086
fax 218- 237-6401
jimregion8@gmail.com
Brackets
 
Basketball
Girls
8A
Mon., March 3, 2014
Thurs., March 6, 2014
Sat., March 8, 2014
Tues., March 11, 2014
Fri., March 14, 2014
PT - High Seed
PI - BSU/Bagley H.S.; UMC/NCTC
QF - REA(TRF)
SF - REA (TRF)
F - REA (TRF)
Jim Weinzierl
Region 8A
504 West 8th Street
Park Rapids, MN 56470
(218) 616-0086
fax 218- 237-6401
jimregion8@gmail.com
Brackets
 
Football
69Man
Tuesday, 10-22-13
Saturday, 10-26-13
Thursday, 10-31-13
QF - High Seed
SF - High Seed
F - 12:30 p.m. Fargodome, Fargo ND
Mike Kolness
Ada-Borup H.S.
604 West Thorpe Avenue
Ada, MN 56510
218-784-5312
(fax) 218-784-3475
MichaelK@ada.k12.mn.us
Brackets
 
Football
89Man
Tuesday, 10-22-13
Saturday, 10-26-13
Thursday, 10-31-13
QF - High Seed
SF - High Seed
F - 3:00 p.m. Fargodome, Fargo ND
Kevin Kuznia
Stephen-Argyle Central H.S.
6th Street & School Ave.
Stephen, Mn. 56757
218-478-3314
Fax: 218-478-3537
kkuznia@sac.k12.mn.us
Brackets
 
Football
8A
Tuesday, 10-22-13
Saturday, 10-26-13
Thursday, 10-31-13
QF - High Seed
SF - High Seed
F - 5:30 p.m. Fargodome, Fargo ND
Dale Skallerud
1068 Elizabeth Street
Hawley, MN 56549
218-483-4888
(fax) 218-483-0241
dales@arvig.net
Brackets
 
Football
8AAA
Tuesday, 10-22-13
Saturday, 10-26-13
Thursday, 10-31-13
QF - High Seed
SF - High Seed
F - 8:00 p.m. Fargodome, Fargo, ND
John Schumacher
Park Rapids Area H.S.
401 Huntsinger Ave
Park Rapids, MN 56470
218-23706550
jschumacher@parkrapids.k12.mn.us

Brackets
 
Golf
Boys
8A
Tuesday, May 20, 2014
Tuesday, May 27, 2014
Sub-section - Roseau/Longbow
Section - Bemidji Town & Country CC
Dave Noel
Fosston HS
301 East 1st St
Fosston, MN 56542
(218) 435-1909
fax 435-6504
dnoel@fosston.k12.mn.us
  
Golf
Boys
8AA
Tuesday, May 27, 2014
Wednesday, May 28, 2014

Monday, June 2, 2014
North SS - Crookston
South SS - Headwater's (Park Rapids)
Section - Longbow GC
Roger Erickson
519 Kelly Creek Dr. NW
Baudette, Mn. 56623
(H)218-634-1940
(C)218-929-7749
rerickson531@hotmail.com
  
Golf
Girls
8A
Tuesday, May 20, 2014
Tuesday, May 27, 2014
Sub-section - Roseau/Longbow
Section - Bemidji Town & Country CC
Dave Noel
Fosston HS
301 East 1st St
Fosston, MN 56542
(218) 435-1909
fax 435-6504
dnoel@fosston.k12.mn.us

  
Golf
Girls
8AA
Tuesday, May 27, 2014
Wednesday, May 28, 2014

Monday, June 2, 2014
North SS - Fertile
South SS - Wildflower (Pelican Rapids)
Section - Longbow GC
Roger Erickson
519 Kelly Creek Drive NW
Baudette, Mn 56623
(H)218-634-1940
(C)218-929-7749
rerickson531@hotmail.com
  
Hockey
Boys
8A
Tues., February 18, 2014
Thurs., February 20, 2014
Sat., February 22, 2014
Thurs., February 27, 2014
Play-in - High Seed
QF - High Seed
SF - Thief River Falls
F - Thief River Falls
Mike Biermaier
Lincoln HS
101 Knight Ave S
Thief River Falls, MN 56701
(218) 681-7140
fax 681-7141
mbiermaier@trf.k12.mn.us


Brackets
 
Hockey
Girls
8A
Thurs., February 6, 2014
Monday, February 10, 2014
Thurs., February 13, 2014
QF - High Seed
SF - Warroad
F - Warroad
Steve Bengtson
Warroad High School
510 Cedar Avenue
Warroad, Mn. 56763
218-386-6005
steve_bengtson@warroad.k12.mn.us
FAX: 218-386-1909
Brackets
 
Music
8A
Sub-29
Tues. Nov. 5, 2013
Wed., February 26, 2014
Wed., April 9, 2014

Solo - @ W-H-A
Ensem. - @ Park Rapids
Band/Choir - @ BSU

  
Music
8A
Sub-30
Mon., November 4, 2013
Mon., March 10, 2014
Fri., April 4, 2014

Solo - @ Fertile-Beltrami
Ensem. - @ Mahnomen
Band/Choir - @ Ada

  
Music
8A
Sub-31

Wed., January 22, 2014
Wed., February 19, 2014
Mon., March 10, 2014
Wed., March 26, 2014



Voc. Solo -- @ EGF
Inst. Solo & Ensemble - @ EGF
Large Group Band @ Crookston
Voc. Ensem. - @ EGF

  
Music
8A
Sub-32
Tues., Nov. 12, 2013
Wed., Nov. 13, 2013
Wed., February 26, 2014
Wed., February 26, 2014
Wed., March 12, 2014
Wed., March 12, 2014
Tues., March 25, 2013
Fri., April 4, 2014

Solo (W) - @ SAC - 3:30
Solo (E) - @ LOW-10:00
Band (W) - @ SAC
Choir (E) - @ Warroad
Band (E) @ Roseau
Choir (W) - @ G-MR
Voc. Ensem. - @ Tri-County
Inst. Ensem. - @ Warroad

  
One Act Play
8A
Fri., January 31, 2014
Thurs., January 30, 2014
Sat., February 1, 2014
Sat., February 1, 2014
Sat., February 8, 2014
Sub-29 @ Bagley - 4:00 p.m.
Sub-30 @ Ada-Borup 4:00 p.m.
Sub-31 @ EGF - 10:00 a.m.
Sub-32 @ Roseau - 10:00 a.m.
Section 8A @ LOW - 10:00 a.m.
Brian Novak
Lake of the Woods H. S.
236 15th Ave. SW Box 310
Baudette, Mn. 56623
218-634-2735
brian_n@lakeofthewoodsschool.org

  
Softball
Girls
8A
Tues., May 20, 2014
Thurs., May 22, 2014
Wed., May 28, 2014
Thurs., May 29, 2014
High Seed
RLF/NCE/UH
NCE/UH
NCE/UH
Steve Radniecki
Norman County East H.S.
408 Main Avenue West
PO Box: PO Box 420
Twin Valley, MN 56584
218-584-5151
stever@nce.k12.mn.us
Brackets
 
Speech
8A
Tues., March 25, 2014
Thurs., March 27, 2014
Sat., March 29, 2014
Tues., April 1, 2014
Sub-29 @ W-H-A - 3:30
Sub-30 @ Park Christian - 3:30
Sub-31 @ EGF - 8:00
Section 8A @ Fosston - 1:00
Stewart Wilson
W-H-A High School
301 4th Street Box 4000
Walker, Mn. 56484
218-547-4368
swilson@wha.k12.mn.us
  
Swimming & Diving
Girls
8A
Fri-Sat., Nov. 8-9, 2013 Bemidji H.S. Troy Hendricks
Bemidji H.S.
3300 Gillette Drive NW
Bemidji, Mn. 56601
218-444-1600 Ext. 3315
thendricks@bemidji.k12.mn.us
FAX : 218-444-1633

  
Tennis
Boys
8A
Monday, May 19, 2014
Tuesday, May 20, 2014

Tuesday, May 20, 2014
Thursday, May 22, 2014
Team - EGF
Team - EGF

Ind. & Doubles - EGF
Ind. & Doubles - EGF
Jim Scanlan
EGF Senior HIgh
1420 4th Ave NW
East Grand Forks, MN 56721
(218) 773-2405
fax 237-3070
jscanlan@egf.k12.mn.us
Brackets
 
Tennis
Girls
8A
Monday, October 7, 2013
Tuesday, October 8, 2013
Friday, October 11, 2013
Friday, October 11, 2013
Saturday, October 12, 2013





Team Play-in - High Seed
Team QF - GFCC
Team SF, F - GFCC
Ind. & Doubles - GFCC
Ind. & Doubles - GFCC

Jim Scanlan
EGF Senior HIgh
1420 4th Ave NW
East Grand Forks, MN 56721
(218) 773-2405
fax 237-3070
Jscanlan@egf.k12.mn.us

Brackets
 
Track & Field
Boys
8A
Thursday, May 22, 2014
Thursday, May 22, 2014
Thursday, May 22, 2014

Saturday, May 31, 2014
Sub 29 - W-H-A
Sub 30 - Ada-Borup
Sub 31 - W-A-O

Section - W-H-A
Pat Richter
Walker-Hackensack-Akeley H.S.
301 4th Street
PO Box: PO Box 4000
Walker, MN 56484
218-547-4211
prichter@wha.k12.mn.us
  
Track & Field
Girls
8A
Thursday, May 22, 2014
Thursday, May 22, 2014
Thursday, May 22, 2014

Saturday, May 31, 2014
Sub 29 - W-H-A
Sub 30 - Ada-Borup
Sub 31 - W-A-O

Section - W-H-A
Pat Richter
Walker-Hackensack-Akeley H.S.
301 4th Street
PO Box: PO Box 4000
Walker, MN 56484
218-547-4211
prichter@wha.k12.mn.us
  
Visual Arts
8A
Wed., March 19, 2014
Wed., March 26, 2014
(W) MCC High School
(E) Fosston H.S.
Lisa Donarski
Sarah Steinbrenner
Fosston H.S.
301 East 1st Street
Fosston, MN 56542
218-435-1909
ssteinbrenner@fosston.k12.mn.us
  
Volleyball
Girls
8A
Thurs., October 24, 2013
Friday, October 25, 2013
Tuesday, October 29, 2013
Friday, November 1, 2013
Saturday, November 2, 2013
PT - High Seed
Play-in - High Seed
QF - BSU/NCTC
SF - Bagley H.S.
F - UMC


Stephanie Helgeson
U of M - Crookston
Lysaker Gymnasium
Crookston, MN 56716
218-281-8422
Helgeson@mail.crk.umn.edu
Brackets
 
Wrestling
8A
TEAM - February 15, 2014 Ralph Engelstad Arena - TRF Mike Biermaier
Lincoln HS
101 Knight Ave S
Thief River Falls, MN 56701
(218) 681-7140
fax 681-7141
mbiermaier@trf.k12.mn.us
Brackets
 
Wrestling
8A
Individual - February 21 & 22, 2014
Dilworth-Glyndon-Felton H.S. Joe O'Keefe
Dilworth-Glyndon-Felton H.S.
513 Park Avenue S
Glyndon, MN 56547
218-498-2263
FAX: 218-498-2488
jokeefe@dgf.k12.mn.us
  
Wrestling
8AA
Team - February 15, 2014 Ralph Engelstad Arena - TRF. Mike Biermaier
Lincoln HS
101 Knight Ave S
Thief River Falls, MN 56701
(218) 681-7140
fax 681-7141
mbiermaier@trf.k12.mn.us
Brackets
 
Wrestling
8AA
Individual - February 21 & 22, 2014
Perham H.S. Erin Anderson
Perham M.S.
200 5th Street
Perham, Mn. 56573
218-346-6500
Fax: 218-346-1476
  
 
Region 8 A Secretary
Jim Weinzierl
504 W. 8th Street
Park Rapids, MN 56470
218-732-8495 (H)
218-616-0086 (C) (W)
jimregion8@gmail.com

Region Files
8A Committee members
8A Fine Arts Contract
8A Handbook - Activity Info
8A Handbook - Admissions, Fee, Compensation
8A Handbook - Brackets
8A Handbook - Calendar
8A Handbook - Policies
8A Minutes 10-2-2013
8A Minutes 12-12-13
8A Minutes 2-5-2014
8A Minutes 4-2-2014
8A Minutes 5-1-2013
8A Minutes 8-7-2013
8A Organizational 8-7-2013
8A Orientational 8-7-2013
8A Section Track Results - 2013
8A Sports Contract
8A-SS29 Track Results-2013
8A-SS30 Track Results - 2013
8A-SS31 Track Results - 2013
MSHSL Emergency Medical Protocols
MSHSL Transfer of Care
Section 8A Track & Field Meet Program - 2013
Copyright 1994-2013 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
(763) 560-2262    FAX (763) 569-0499