Home      Administration
Administrative Region 8AA

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
5AAA
Friday - May 24, 2019 - Seed QRF

Day 1 - Tuesday - May 28, 2019

Day 2 - Thursday - May 30, 2019

Day 3 - Saturday - June 1, 2019

Day 4 - Tuesday - June 4, 2019

Day 5 - Wednesday - June 5, 2019
Tentative Schedule:

Day 1 @ Top 4 Seeds (1 gm/site) Time TBD

Day 2 @ Top 4 Seeds(1 gm/site) T Time TBD

Day 3 @ St John's (4 games) - Tentative Time - 11 am / 1 pm / 3 pm / 5 pm

Day 4 @ St John's ( 2 games) - Time 4 pm - 6 pm

Day 5 @ St John's - (1 gm if need) Time 7 pm

Nicci Malacha, Final Site Manager.
2850 Abbey Plaza
Collegeville Mn 56321
320-363-3296
320- 363-3130 (fax)
nmalacha001@csbsju.edu

John Ross, Tournament Mgr
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
 
Baseball
8AAA
Friday - May 24, 2019 -
Seed QRF

Day 1 - Tuesday - May
28, 2019

Day 2 - Wednesday - May
29, 2019

Day 3 - Thursday - May
30, 2019

Day 4 - Tuesday - June 4,
2019

Day 5 - Wednesday -
June 5, 2019
Tentative Schedule:

Day 1 - @ #5 @ #4 one game

Day 2 - 2 games
#3 @ # 2
Winner game 1 @ #1 seed

Day 3 - 2 games, each @ high Seed

Day 4 @ St John's (2 gm) Time 11 am - 1:30 pm

Day 5 @ St John 's ( 1 gm) (2nd Gm if needed) Time 12 pm - 2 pm
Nicci Malacha, Final Site Mgr
2850 Abbey Plaza
Collegeville Mn 56321
320-363-3296
320- 363-3130 (fax)
nmalacha001@csbsju.edu

John Ross, Tournament Mgr
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
8AAA Baseball Seed 20187 
Basketball
Boys
5AAA
Saturday - March 2,
2019
QRF Seeding

Tuesday - March 5, 2019 -
QF

Friday - March 8, 2019
- SF

Thursday - March 14,
2019 - Final
7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

6 - 7:45 pm - Friday SF @ STMA

7 pm - Thursday - Final @ SCSU
Final Site Manager
102 Halenbeck Hall SCSU
St Cloud Mn 56301-4498
320-308-3325
320-333-7144 (cell)
320-308-4941(fax)
rseibring@stcloudstate.edu

John Ross - Tournament Mgr
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
2019 QRF Seeding 
Basketball
Boys
8AAA
Saturday - March 2,
2019
QRF Seeding

Tuesday - March 5, 2019 -
QF

Friday - March 8, 2019
- SF

Friday - March 15,
2019 - Final
7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

6 - 7:45 pm Friday - SF @ Moorhead High School

7:00 pm - Friday Final @ Brainerd High School
John Ross, Sec.(Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
2019 QRF Seeding
Basketball
Boys
8AAAA
Saturday - March 2,
2019
Seeding- coaches vote

Tuesday - March 5, 2019 -
QF

Friday - March 8, 2019
- SF

Thursday - March 14,
2019 - Final
7 pm - Tuesday QF @ High Seed

2 - 3:45 pm - Friday SF @ Monticello

7 pm - Thursday Finals @ Neutral Site
John Ross, Sec.(Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2019 Coaches' Seeding 
Basketball
Girls
5AAA
Saturday - February 23,
2019 - QRF Seeding

Tuesday - February 26,
2019 - QF

Saturday - March 2, 2019
- SF

Thursday - March 7, 2019
- Finals
7 pm - Tuesday QF @ High Seed

6 - 7:30 pm - Saturday SF @ Buffalo

7 pm - Thursday Finals @ Buffalo
Tom Bauman, AD (Tournament Mgr)
High School
877 Bison Blvd
Buffalo Mn 55313
763-682-8108
763-682-8118 (fax)
tbauman@buffalo.k12.mn.us
2019 Seeding 
Basketball
Girls
8AAA
Saturday - February 23,
2019 - QRF Seeding

Tuesday - February 26,
2019 - QF

Saturday - March 2, 2019
- SF

Thursday - March 7, 2019
- Finals

7 pm - QF @ High Seed

6 - 7:45 pm - SF @ Moorhead High School

7:00 pm - Finals @ Neutral Site
John Ross, Sec (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2019 Seeding 
Basketball
Girls
8AAAA
Saturday - February 23,
2019 - Coaches' Vote
Seeding

Tuesday - February 26,
2019 - QF

Saturday - March 2, 2019
- SF

Thursday - March 7, 2019
- Finals
7 pm- QF @ High Seed

2- 3:45 pm - SF @ SCSU

7 pm - Finals @ neutral site
John Ross, Sec.(Tournament Mgr)(
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
2019 Seeding 
Cross Country Run
Boys
8AA
Thursday - October 25, 2018 3:30 pm - Thief River Falls Mike Biermaier, AD (Meet Mgr)
High School
101 Knight Avenue South
Thief River Falls, MN 56701-2813
218-681-7140
mike.biermaier@myprowler.org
2017 8AA B CC Results 
2018 Boys Results
Cross Country Run
Girls
8AA
Thursday - October 25,
2018
4:15 pm - Thief River Falls Mike Biermaier, AD (Meet Mgr)
High School
High School
101 Knight Avenue South
Thief River Falls, MN 56701-2813
218-681-7140
mike.biermaier@myprowler.org
2017 8AA G CC Results 
2018 Girls Results
Dance Team
Girls
4AA
Saturday - February 2,
2019
11 am - Alexandria Bob Brakke, AD (Contest Mgr)
High School
4300 Pioneer Rd SE
Alexandria Mn 56308-2588
320-762-2142
320-762-7749(fax)
Bbrakke@alexandria.k12.mn.us
2018 Results 4AA 
2019 Dance Results
2019 Dance Results
Football
8AAAA
Seed - Thursday - October 18, 2018 (QRF)

QF - Tuesday - October 23, 2018

SF - Saturday - October 27, 2018

Final - Friday - November 2, 2018



Home Site - QF - 7 pm


Home Site - SF -7 pm


Final - Alexandria High School - 7 pm
Final Site Mgr: Bob Brakke, AD
High School
4300 Pioneer Rd SE
Alexandria Mn 56308-2588
320-762-2142
320-762-7749(fax)
Bbrakke@alexandria.k12.mn.us

Tournament Manager - John Ross, Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Football
6AAAAA
Seed - Thursday - October 18, 2018 (QRF)

QF - Tuesday - October 23, 2018

SF - Saturday - October 27, 2018

Final - Friday - November 2, 2018


QF - 7 pm @ High Seed

SF - @ High Seed - 7 pm

Final - 7 pm @ Buffalo
Final Site Mgr: Tom Bauman, AD
High School
877 Bison Blvd
Buffalo 55313-1697
763-682-8108
763-682-8118 (fax)
tbauman@bhmschools.org

Tournament Manager - John Ross, Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Football
8AAAAA
Seed - Thursday -
October 18, 2018 (QRF)

QF - Tuesday - October
23, 2018

SF - Saturday - October
27, 2018

Final - Friday - November
2, 2018
Home Site - QF - 7 pm


Home Site - SF - 7 pm


Final - 7 pm @ High Seed
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Golf
Boys
8AAA
Day 1 - Wednesday, May
29, 2019 - 1:30
pm - Shotgun start

Day 2 - Thursday, May 30,
2019 - 8 am - Tee
times #1 & #10

Make-up Day -TBD

Pre-Section 5/2/19
Site Headwaters Golf Club - Park Rapids Tadd Usher, Site Manager
20018 County Road 1
Park Rapids, MN 56470
Telephone: 218-732-4832
Toll free: 866-250-4224
Email: hcc@unitelc.com

John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
(Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
8AAA Pre-Section 2018 Results 
2018 Boys Results Day 1
2018 Final Boys Results
2019 Pre Section Results
Golf
Girls
8AAA
Day 1 - Tuesday, May
28, 2019
(Shotgun Start) - 11:30
am

Day 2 - Wednesday - May
29, 2019 - 8
am - #1 & #10

Make-up Day - TBD

Pre-Section 5/10/19
Rich Springs Golf Club - Cold Spring Luke Liebel , Site Manager
Rich Spring Golf Club
17467 Fairway Circle
Cold Spring, MN 56320
320-685-8810
richspringgolf@midco.net

John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 Pre-Section Girls Results 
2018 G Golf Final Results
2019 Pre Section Results
Gymnastics
Girls
8AA
Saturday - February 16,
2019
12 pm - Brainerd High School Charlie Campbell, AD (Tournament Mgr)
High School
702 So 5th St
Brainerd Mn 56401
218-454-6301
218-454-6325 (f)
charles.campbell@isd181.org
2018 8AA Gym Results 
2019 Results
2019 Results
Hockey
Boys
6A
Wednesday - February 13, 2019 - Seeding Coaches
Vote

Saturday - February 16, 2019 - Play-In Games (2)

Tuesday - February 19, 2019 - QF

Saturday - February 23, 2019 - SF

Thursday - February 28, 2019 - Finals
Saturday - Time TBD - Play-off

Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

Saturday - 4:00 - 7:00 - SF @ MAC St Cloud

Thursday - 7 pm - Finals @ MAC St Cloud
Todd Bissett - Final Site Mgr
MAC - St Cloud
5001 - 18th St No
St Cloud Mn 56303
320-255-7223
320-250-0443 (c)
320-255-7291 (fax)
todd.bissett@ci.stcloud.mn.us

Tournament Manager - John Ross, Sec
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2019 6A Seed 
Hockey
Boys
8AA
Wednesday- February
13,
2019 - Seeding Coaches
Vote

Tuesday - February 19,
2019 - QF

Saturday - February 23,
2019 - SF

Wednesday - February
27,
2019 - Finals


Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

Saturday - Time TBD - SF @ High Seed

Wednesday - 7 pm - Final @ Site TBD
John Ross, Sec (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2019 8AA Seeding 
Hockey
Girls
6A
Monday - February 4,
2019 - Seeding Coaches
Vote

Thursday - February 7,
2019 - QF

Tuesday - February 12,
2019 - SF

Thursday - February 14,
2019 - Finals
Thursday - 7 pm - QF @ High Seed

Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

Thursday - 7 pm - Finals @ Willmar
Final Site Mgr - Ryan Blahosky, AD
High School
2701 30th St NE
Willmar Mn 56201
320-231-8331
Blahoskyr@willmar.k12.mn.us

Tournament Manager - John Ross, Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 Seeding 
2019 Seeding
Hockey
Girls
8AA
Wednesday - February 6,
2019 - Seeding Coaches
Vote

Saturday - February 9,
2019 - QF

Tuesday - February 12,
2019 - SF

Friday - February 15,
2019 - Finals
Thursday - 7 pm - Play-In Game @ High Seed

Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
John Ross, Sec (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 Seeding 
2019 Seed
Music
8AA
Wednesday - February
13
2019 - Central Vocal
S/E

Wednesday - February 6,
2019 - South Vocal S/E

Wednesday - February 6,
2019 - Central Instrument
S/E

Wednesday - February
13, 2019 - North Vocal
S/E
9 am - Central Vocal S/E - Sauk Rapids/ Rice High School

9 am - South Vocal S/E - St Cloud Apollo High School

9 am - Central Instrument S/E - Brainerd High School

9 am - North Vocal S/E - Fergus Falls High School
Steven Mick, Cent Vocal S/E
Sauk Rapids-Rice High School
steven.mick@isd47.org

Victoria Janasz - So Vocal S/E
Apollo High School
1000 44th Ave N
St Cloud Mn 56303
320-253-1600 x2110
320-529-4325 (fax)
victoria.janasz@isd742.org

Chris Fogderud - Central Inst S/E
High School
702 So 5th St
Brainerd Mn 56401
218-454-6370
218-454-6325 (fax)
chris.fogderud@isd181.org

Janel Trosvig - North Vocal S/E
High School
601 E Randolph Ave
Fergus Falls Mn 56537
218-998-0544 x9701
218-998-3947
jtrosvig@fergusotters.org
 
Music
8AA
Wednesday - February 13, 2019 - South
Instrument S/E

Wednesday - February 27, 2019 - South String S/E

Wednesday - March 20, 2019 - So Large Group
Vocal

Wednesday - March 27, 2019 - Central Large
Group Vocal
9 am - South Instrument S/E - St Cloud Tech High School




9 am - South String S/E - Alexandria High School



9 am - South Large Group Vocal - Monticello High School




9 am - Central Large Group Vocal - Alexandria High School
Gary Zwack, South Instrument S/E
Tech High School
233 - 12th Ave So
St Cloud Mn 56301
320-252-2231 x 3413
320-529-4330 (fax)
gary.zwack@isd742.org

Brad Lambrecht, South String S/E
High School
4300 Pioneer Rd SE - PO Box 9
Alexandria Mn 56308
320-762-2142 x4602
320-762-7749 (fax)
blambrec@alexandria.k12.mn.us

Nathan Herfindahl - South Large Group Vocal
High School
5225 School Blvd
Monticello Mn 55362
763-272-3060
763-272-3109 (fax)
nathan.herfindahl@monticello.k12.mn.us

Steve Deitz- Central Large Group Vocal
High School
4300 Pioneer Rd SE - PO Box 9
Alexandria Mn 56308
320-762-2142 x4601
320-762-7749 (fax)
sdeitz@alexandria.k12.mn.us
 
Music
8AA
Wednesday - March 27, 2019 -North Instrument S/E

Wednesday - April 3, 2019 - North Large Group Inst-
Vocal-String

Wednesday - Apr 10, 2019 - South Lrg Gr Inst

Wednesday - Apr 17, 2019 - North String S/E

Wednesday - Apr 17, 2019 - Central
Inst Lrg Grp
9 am - North Instrument S/E - Moorhead High School



9 am - North Large Group Instrument-Vocal-String - Thief River Falls High School



9 am - South Large Group Instrument - Rocori High School


9 am - North String S/E - Bemidji High School


9 am - Central Instrument Large Group - Sauk Rapids High School
Pam Redlinger, North Instrument S/E
High School
2300 4th Ave S
Moorhead Mn 56560
218-284-2431
218-284-2347 (fax)
predlinger@moorhead schools.org

Darcy Reese - Katie Hahn- North Instrument-Vocal-String Large Group
High School
101 Knight Ave So
Thief River Falls Mn 56701
218-681-7432
218-681-7141 (fax)
khahn@trf.k12.mn.us


Tony Hutar - South Instrument Large Group
High School
534 5th Ave No
Cold Spring Mn 56320
320-685-4925
320-685-4968 (fax)
hutart@rocori.k12.mn.us

Seth Freundschuh - North String S/E
High School
502 Minnesota Ave NW
Bemidji Mn 56601
218-444-1600
218-444-1633 (fax)
seth_Freundschuh@isd31.net

Scott Campbell - Central Instrument Large Group
High School
1835 Osauka Rd NE
Sauk Rapids Mn 56379
320-253-4700
320-258-1714 (fax)
scott.campbell@isd47.org
 
Nordic Ski Racing
Boys
8A
Tuesday, February 5, 2019 10 am - Camp Ripley, Little Falls Dan Josephson (Meet Mgr)
High School
1001 SE 5th Ave
Little Falls Mn 56345-3398
320-616-2206
320-616-2200
dan.josephson@yahoo.com
 
2018 B-G Section Results
2019 B-G Results
Nordic Ski Racing
Girls
8A
Tuesday, February 5, 2019 10 am - Camp Ripley, Little Falls Dan Josephson (Meet Mgr)
High School
1001 SE 5th Ave
Little Falls Mn 56345-3398
320-616-2206
320-616-2200
dan.josephson@yahoo.com
2018 B-G Section Results 
2019 B-G Results
One Act Play
8AA
North - Thursday,
January 24, 2019

South - Thursday, January
24, 2019

Section - Friday,
February 1, 2019
North - 4 pm - Moorhead

South - 4 pm - Rocori

Section - 4 pm - Becker
North -Dean Haugo, AD (Mgr)
High School
2300 4th Ave So
Moorhead Mn 56560
218-284-2345
218-284-2347 (fax)
dhaugo@moorheadschools.org

South - Joel Baumgarten, AD (Mgr)
High School
534 5th Ave No
Cold Spring Mn 56320
320-685-4913
320-685-4958 (fax)
baumgartenj@rocori.k12.mn.us

Section - Dave Niemi, AD (Mgr)
High School
12000 Hancock St
Becker Mn 55308
763-261-4501 x 3124
763-261-4122 (fax)
dniemi@isd726.org
2018 Sub-Section Results 
2018 Section 8AA Results
2019 Sub-Section Results
2019 Section 8AA Results
Soccer
Boys
8A
Seeding - Sunday -
October 7, 2018 (QRF) -
#7-#10 - South Seed
#8-#9 - North Seed

Tuesday - October 9,
2018
(Play-in)

Final Seeding (QRF)
Wednesday,
October 10, 2018

Thursday - October 11,
2018 -
1st Round

Saturday - October 13,
2018
(QF)

Tuesday - October 16,
2018
(SF)

Thursday - October 18,
2018
(Final)
2017 - North 10 Teams - South 9 Teams
2018 - North 9 Teams - South 10 Teams

#9 at #8: #10 at #7- Tuesday October 10 - Time TBD

Home Site - 1st Round - QF - SF - Time TBD

Finals @ North Neutral Site - Time TBD
John Ross, Sec.(Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 Boys Soccer seed #1 
2018 Boys 8A Final Seed
Soccer
Boys
8AA
Seeding -Monday
- October 8, 2018
(Coaches
vote)

Thursday - October 11,
2018 -
QF

Saturday - October 13,
2018
(SF)

Tuesday - October 16,
2018
(Finals)
Home Site 1st Round - QF - SF - Time TBD

Finals @High Seed - 7:00 pm
John Ross, Sec.(Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 8AA Boys' Soccer Seed 
Soccer
Girls
8A
2018 - North 8 Teams -
South 8 Teams

Seeding (QRF)
Wednesday,
October 10, 2018

Thursday - October 11,
2018 -
1st Round

Saturday - October 13,
2018
(QF)

Tuesday - October 16,
2018
(SF)

Thursday - October 18,
2018
(Final)
Home Site 1st Round - QF - SF

Final at North Neutral Site - Time TBD
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 8A Girls Final Seed 
Soccer
Girls
8AA
Seeding -Monday
- October 8, 2018
(Coaches
vote)

Thursday - October 11,
2018 -
QF

Saturday - October 13,
2018
(SF)

Tuesday - October 16,
2018
(Finals)
Home Site - QF, SF

Finals @ High Seed - 7 pm
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 8AA Girls' Soccer seed 
Softball
Girls
5AAA
QRF Seed - Sunday - May 19,
2019

Day 1 - Tuesday - May
21, 2019

Day 2 - Thursday - May
23 2019

Day 3 - Tuesday - May
28, 2019

Day 4 - Thursday - May
30, 2019
Day 1 - 1 game @ Top 4 seeds - Time TBD

Day 2 - 3 game @ Top 2 Seeds Time TBD

Day 4 - Neutral Site - 2 games(if need) - Time TBD
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
2019 Softball Bracket 
Softball
Girls
8AAA
Seed (Coaches' Vote) -
Sunday - May 19,
2019

Day 1 - Tuesday, May 21,
2019

Day 2 - Thursday, May 23,
2019

Day 3 - Monday, May 27,
2019

Day 4 - Wednesday, May
29, 2019

Day 5 - Thursday or
Friday, May 30 or 31, 2019



Day 1 - 1 game at top 4 seeds - Time TBD

Day 2 - 1 game at Top 4 seeds - Time TBD

Day 3 - 1 game @ Top Seed Win Bracket & 3 games @ Top Seed Lose Bracket

Day 4 - 2 game @ Top Seed Win Bracket

Day 5 - Time TBD 1 game if need
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
2019 Softball Bracket 
Softball
Girls
8AAAA
QRF Seed - Sunday -
May 19, 2019

Day 1 - Tuesday - May
21, 2019

Day 2 - Thursday - May
23, 2019

Day 3 - Tuesday - May
28. 2019

Day 4 - Thursday - May
30, 2019

Day 5 - Friday - May 31,
2019
Day 1 - 1 game @ Top 4 seeds - Time TBD

Day 2 - 1 game @ Top 4 Seeds - Time TBD

Day 3 -4 Games High Seed Win Bracket Time TBD

Day 4 -2 Game High Seed of Win Bracket Time TBD

Day 5 - If need @ Top Seed Win Bracket Time TBD
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
2019 Softball Bracket 
Speech
8AA
North Sub-Section - Thursday, March 28,
2019

South Sub-Section - Thursday, March 28,
2019

Section - Thursday, April 4, 2019
4 pm - North Sub-Section - Fergus Falls

4 pm - South Sub-Section - St Cloud Apollo

4 pm - Section - Willmar
Mike Donoho, North Mgr
High School
601 E Randolph Ave
Fergus Falls Mn 56537
218-998-0544 x 9648
218-998-3947 (fax)
mdonoho@fergusotters.org

Jeremy Engen, South Mgr
Apollo High School
1000 44th Ave No
St Cloud Mn 56303
320-253-1600 x 2918
jeremy.engen@isd742.org

Dave Vinje, Section Manager
High School
2701 30th St NE
Willmar Mn 56201
320-231-8331
320-231-8460 (fax)
vinjed@willmar.k12.mn.us
8AA Ind RESULTS 2017 
8AA Team Results 2017
2018 South Complete Results
2018 North Complete Results
Swimming and Diving
Boys
3A
Friday-Saturday -
February 22-23, 2019
5 pm - Friday - Swim Prelims-@ Willmar

12 pm - Saturday - Diving Finals @ Willmar

4 pm - Swimming Finals @ Willmar
Ryan Blahosky, AD (Meet Mgr)
High School
2701 30th St NE
Willmar Mn 56201
320-231-8331
320-231-8460 (fax)
blahoskyr@willmar.k12.mn.us
3A Swimming Records 
2016 Final Results

2017 Finals results
2018 3A Finals Results
2019 Section 3A Results
Swimming and Diving
Boys
5A
Friday-Saturday - February
22-23, 2019
5 pm - Prelims Friday @ Sartell

Saturday - 10 am - Diving Prelims @ Sartell

Sat - 2 pm - Swimming & Diving Finals @ Sartell
Ryan Hauge, AD (Meet Mgr)
High School
748 7th St No
Sartell Mn 56377
320-656-3717
320-656-5296 (fax)
ryan.hauge@sartell.k12.mn.us
2016 5A Full Results 
2017 5A Results
2018 5A B Swim Final Results
2019 Boys Section 5A Results
Swimming and Diving
Boys
8AA
Friday-Saturday -
February
22 - 23, 2019
5 pm - Prelims Friday - St Cloud Tech

10 am - Saturday - Diving Prelims - St Cloud Tech

3 pm - Swim & Diving Finals - St Cloud Tech
David Langerud, AD (Meet Mgr
Tech High School
233 12th Ave So
St Cloud Mn 56301
320-252-2231 x 3010
320-529-4330 (fax)
david.langerud@isd742.org
8AA Swimming Records 
2017 8AA Boys Swimming Results
2018 Section 8AA results
2019 8AA Boys Section Results
Swimming and Diving
Girls
8AA
Friday - November 9,
2018 - 5 pm - Swim
Prelims

Saturday - November 10,
2018 -
12 pm - Diving Prelims

4 pm - Swim and
DivingFinals
Elk River High School Mike Cunningham, AD (Meet Mgr)
High School
900 School St
Elk River 55330
763-241-3429
763-241-3421 (fax)
michael.cunningham@isd728.org
 












2017 Section Results
2018 Section 8AA Swim Dive Results
Tennis
Boys
8AA
Friday, May 17 So.Team

Saturday, May 18, 2019 -
North Team
Monday, May 20 - So. Ind.
Tuesday, May 21 - No.
Ind.
Thursday, May 23 - Sec.
Team
Friday, May 24 Sec. Ind.



So Team - Becker - Big Lake

No Team - Alexandria

So Individual - Becker

No Individual - Alexandria

12 pm Section (T) - Sartell-Apollo

10 am Section Ind Apollo
North MGR - Bob Brakke, AD
High School
4300 Pioneer Rd SE
PO Box 9
Alexandria Mn 56308-2588
320-762-2142
320-762-7749(fax)
Bbrakke@alexandria.k12.mn.us

South & Section MGR - Roger Wilson
1652 Payton Court NE
Sauk Rapids, MN 56379
320-309-9705
rogerw@clcmn.com
Brackets
North Sub Sec Doubles Results 2019 
North Sub Sec Doubles Results 2019
North Sub Sec Doubles Results 2019
North Sub Sec Singles Results 2019
North Sub Sec Singles Results 2019
North Sub Sec Singles Results 2019
Section 8AA Doubles Bracket
Section 8AA Doubles Bracket
Section 8AA Doubles Bracket
Section 8AA Singles Bracket
Section 8AA Singles Bracket
Section 8AA Singles Bracket
Tennis
Girls
8AA
No - October 4 - 5 - 6,
2018

So - October 4 - 5 - 6,
2018

Sect -October 12-13
2018
North - Choice Health & Fitness, Grand Forks ND

South - STA FIT, Sartell

Section - STA FIT, Sartell
North Mgr - Derek Abrahams
Derek Abrahams
218-998-0544 ext. 9801
dabrahams@fergusotters.org

South & Section Mgr - Roger Wilson
1652 Payton Court NE
Sauk Rapids, MN 56379
320-252-5804
320-252-5929 (fax)
rogerw@clcmn.com


2018 Team Bracket Final 
2018 8AA Girls Singles
2018 8AA Doubles
Past Section Champions
Track and Field
Boys
8AA
Prelims - Wednesday -
May 29, 2019

Finals - Saturday - June 1,
2019
3 pm - Prelims - North Site - Fergus Falls

Field Events 9:30 am -Finals - 10 am - South Site - Willmar
Prelims Mgr - Derek Abrahams, AD
High School
601 Randolph Ave E
Fergus Falls 56537
218-998-0544 x 2504
218-998-3947 (fax)
dabrahams@fergusotters.org

Finals Mgr - Ryan Blahosky, AD
High School
2701 30th St NE
Willmar Mn 56201
320-231-8331
320-231-8460 (fax)
blahoskyr@willmar.k12.mn.us

8AA Track Records 
2016 Prelim Results
2016 Final Results B-G
2017 Results Day 1
2017 Complete Results
2018 Boys-Girls Results
Track and Field
Girls
8AA
Prelims - Wednesday -
May 29, 2019

Finals - Saturday - June 1,
2019
3 pm - Prelims - North Site - Fergus Falls

Field Events 9:30 am -Finals - 10 am - South Site - Willmar
Prelims Mgr - Derek Abrahams, AD
High School
601 Randolph Ave E
Fergus Falls 56537
218-998-0544 x 2504
218-998-3947 (fax)
dabrahams@fergusotters.org

Finals Mgr - Ryan Blahosky, AD
High School
2701 30th St NE
Willmar Mn 56201
320-231-8331
320-231-8460 (fax)
blahoskyr@willmar.k12.mn.us
8AA Track Records 
2016 Prelim Results
2016 Final Results B-G
2017 Day 1 Results
2017 Complete Results
2018 Girls - Boys Results
Visual Arts
8AA
Friday, April 26, 2019 Alexandria High School Bob Brakke, AD (Contest Mgr)
High School
4300 Pioneer Rd SE
Alexandria Mn 56308-2588
320-762-2142
320-762-7749(fax)
Bbrakke@alexandria.k12.mn.us
 
Volleyball
Girls
8AAA
Seeding - Sunday -
October 21, 2018 (QRF)

Wednesday - October 24,
2018 -1st Round Play-In
Game

Friday, October 26, 2018
Quarter-Final

Tuesday - October 30,
2018 Semi-Finals

Saturday, November 3,
2018 Finals
1st Round - Home Site - 7 pm

Quarter-Final -Home Site - 7 pm)

Semi-Final - Home Site - High Seed - 7 pm

Finals - Neutral Site - TBD
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Wrestling
8AAA
Team - Saturday.
February.
16, 2019
Little Falls High School
8:30 Skin Checks Begin and weigh in Pigtail Teams

10:30 Pig Tail Round 2 mats
(8 vs. 9) and (7 vs. 10)
12:00 Quarter-Finals 2 Mats
(1 vs 8/9) and (2 vs. 7/10)
1:30 Quarter- Finals (2 mats)
(4 vs 5) and (3 vs. 6)
3:00 Semi-Finals (2 mats)
4:30 Finals (1 mat)
Kevin Jordan, AD (Meet Mgr)
High School
1001 SE 5th Ave
Little Falls Mn 56345
320-616-2206
320-616-2210 (fax)
kjordan@lfalls.k12.mn.us
2017 8AAA Wrestling Seed 
2018 Team Seeding
Wrestling
8AAA
Individuals -Saturday.
February 23, 2019
One Day meet at Rocori
7:30 am - Skin check
9":45 am - Pigtail matches - 2 matches per weight/4 mats
11 am - Quarter-Final matches - 4 mats
1 pm - Consolation Pigtails - 4 mats
2:30 pm - Champion SF/Consolation SF - 4 mats - 5th/6th place matches - 4 mats
5 pm - Championships (1st-2nd; 3rd-4th - 2 mats
True 2nd to follow
Joel Baumgarten, AD (Meet Mgr)
High School
534 5th Ave No
Cold Spring Mn 56320
320-685-4913
320-685-4958 (fax)
baumgartenj@rocori.k12.mn.us
Section 8 State Ind Champs 
2016 Individual Results
2017 Individual Results
2018 Individual Results
 
Region 8 AA Secretary
John Ross
329 21st St No
Sartell, MN 56377
320-290-3392 (H)
320-656-3701 x 2611 (W)
jrross@charter.net

Region Files
......May 15, 2019 Meeting Agenda
.....April 24 Spring Meeting Minutes
....1 Agenda April 24, 2019
...8AA Handbook Updated 1-31-19
...8AA Region Mileage Map
..8AA Site Rotation
..8AA STATE TOURNAMENT HISTORY
.1 April 2019
.2 May 2019
.June 2019
1. September 2019 Tentative Calendra
2. October 2019 Tentative Calendar
2019 Softball Bracket
3. November 2019 Tentative Calendar
4. December 2019 Tentative Calendar
5. January 2020 Tentative Calendar
6.1 February 2020
7. March 2020 Tentative Calendar
8. April 2020 Tentative Calendar
9. May 2020 Tentative Calendar
9.5 June 2020 Tentative Calendar
9.61 Speech Vote Summary
Feb. 4, 2019 Minutes
IC form 8AA
Music Medal Order Forms
Region Committee
Section 8AA Doubles Bracket
Section 8AA Singles Bracket
Section 8AA Singles Bracket
Z 1.2 Boys Soccer 8A
Z 1.21 Girls Soccer 8A
Z 1.3 Boys Soccer 8AA
Z 1.31 Girls Soccer 8AA
Z 1.4 Girls Swimming 8AA
Z 1.5 Girls Tennis 8AA
Z 1.6 Volleyball 8AAA
Z 2.1 Boys Basketball 8AAAA
Z 2.12 Girls Basketball 8AAAA
Z 2.13 8AAAA Basketball Summary
Z 2.21 Boys Basketball 5AAA
Z 2.22 Girls Basketball 5AAA
Z 2.3 Boys Basketball 8AAA
Z 2.4 Dance 4AA
Z 2.5 Gymnastics 8AA
Z 2.6 Boys Hockey 8AA
Z 2.62 Girls Hockey 8AA
Z 2.7 Nordic Ski
Z 2.81 Boys Swimming 3A
Z 2.82 Boys Swimming 5A
Z 2.83 Boys Swimming 8AA
Z 2.9 Wrestling 8AAA
Z 3.1 Music
Z 3.2 Speech
Z 3.21 Speech votes
 


Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499