Home      Administration
  Basketball, Boys  >    Results       Standings       Rosters       Records        Statistics Program Information Deadline: Tues., Mar. 3
Basketball, Boys Results
Select Game Date:
For School Year:
And the Activity:
Conference:
Section:
Display:


Saturday, February 28, 2015
  Cannon Falls   42
  Rochester Lourdes   49
(Sub-Section Final)
 

Saturday, February 28, 2015
  Pierz   51
  Sauk Centre   76
 

Saturday, February 28, 2015
  St. Cloud Cathedral   67
  Annandale   71
(OT)
 

Saturday, February 28, 2015
  Brandon-Evansville   27
  Battle Lake   74
 

Saturday, February 28, 2015
  Moose Lake/Willow River  33
  Esko   54
 

Saturday, February 28, 2015
  Cherry   47
  North Woods   65
 

Saturday, February 28, 2015
  Robbinsdale Armstrong   62
  Eden Prairie   64
 

Saturday, February 28, 2015
  Crookston   62
  Park Rapids Area   43
(Section Tournament)
 

Saturday, February 28, 2015
  Concordia Academy-Roseville  53
  St. Paul Academy and Summit School  75
 

Saturday, February 28, 2015
  Red Wing   71
  Winona   54
 

Saturday, February 28, 2015
  Chatfield   0
  Sub-section  0
 

Saturday, February 28, 2015
  Elk River   0
  St. Michael Albertville  0
 

Saturday, February 28, 2015
  New Life Academy of Woodbury  91
  Minnehaha Academy  86
(OT)
 

Saturday, February 28, 2015
  Elk River   52
  St. Michael-Albertville H.S.  58
(OT)
 

Saturday, February 28, 2015
  Rosemount   39
  Apple Valley   65
(Section 3AAAA)
 

Saturday, February 28, 2015
  Melrose Area   60
  Long Prairie-Grey Eagle H.S.  39
 

Saturday, February 28, 2015
  Hillcrest Academy  74
  Park Christian   64
 

Saturday, February 28, 2015
  Deer River   76
  International Falls H.S.  69
 

Saturday, February 28, 2015
  Floodwood   62
  Wrenshall   61
 

Saturday, February 28, 2015
  West Central Area School  59
  Ortonville   56
 

Saturday, February 28, 2015
  Kasson-Mantorville   60
  New Prague   73
 

Saturday, February 28, 2015
  Crosby-Ironton   50
  Pequot Lakes   44
(Section Tournament)
 

Saturday, February 28, 2015
  Maple Lake   85
  Braham   83
(OT)
 

Saturday, February 28, 2015
  Hopkins   105
  Minneapolis South   75
 

Saturday, February 28, 2015
  Rogers   81
  Moorhead   73
 

Saturday, February 28, 2015
  Kittson County Central  61
  Win-E-Mac   62
 

Saturday, February 28, 2015
  Cretin-Derham Hall   70
  East Ridge   65
 

Saturday, February 28, 2015
  Shakopee   77
  Chanhassen   58
 

Saturday, February 28, 2015
  New London-Spicer   54
  Eden Valley-Watkins   65
 

Saturday, February 28, 2015
  Goodhue   58
  Blooming Prairie   42
 

Saturday, February 28, 2015
  Mahtomedi   68
  Stillwater Area   66
 

Saturday, February 28, 2015
  Breck School  92
  Rockford   68
 

Saturday, February 28, 2015
  Delano   61
  Orono   71
 

Saturday, February 28, 2015
  St. Thomas Academy  79
  Hill-Murray School  81
 

Saturday, February 28, 2015
  Browerville   73
  Sebeka   65
(2OT - Section Quarter-final)
 

Saturday, February 28, 2015
  Kimball Area   44
  Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.  50
 

Saturday, February 28, 2015
  Perham   37
  Hawley   59
 

Saturday, February 28, 2015
  Marshall   64
  Hutchinson   37
 

Saturday, February 28, 2015
  Sartell-Saint Stephen   60
  Detroit Lakes   69
 

Saturday, February 28, 2015
  Jackson County Central   54
  Fairmont   56
 

Saturday, February 28, 2015
  Nevis   57
  Pine River-Backus   53
(playoffs)
 

Saturday, February 28, 2015
  Rochester Mayo   39
  Rochester John Marshall  59
(Section Semis)
 

Saturday, February 28, 2015
  Paynesville Area   58
  Litchfield   54
 

Saturday, February 28, 2015
  Benilde-St. Margaret's School  75
  Minneapolis Washburn   85
(Sections)
 

Saturday, February 28, 2015
  Holy Family Catholic   61
  Waconia   63
Summary/Stats

Saturday, February 28, 2015
  St. Croix Preparatory Academy  37
  St. Croix Lutheran   83
(Section quarterfinal)
 

Saturday, February 28, 2015
  Cristo Rey Jesuit   59
  Minneapolis North Community H.S.  94
 

Saturday, February 28, 2015
  Christ's Household of Faith  57
  Maranatha Christian Academy  95
(Section Playoff)
 

Saturday, February 28, 2015
  Chaska   75
  Prior Lake   61
 

Saturday, February 28, 2015
  Heritage Christian Academy  67
  Minnesota Transitions Charter School  80
 

Saturday, February 28, 2015
  Legacy Christian Academy  69
  Southwest Christian  53
(Section Quarter-Finals)
 

Saturday, February 28, 2015
  Little Falls   51
  Albany   71
 

Saturday, February 28, 2015
  Rocori   77
  Becker   61
 

Saturday, February 28, 2015
  Pine City   36
  Barnum   63
(7AA Playoffs)
 

Saturday, February 28, 2015
  Roseville Area   61
  Tartan   58
 

Saturday, February 28, 2015
  Mankato West   60
  Mankato East   61
 

Saturday, February 28, 2015
  Breckenridge   59
  Barnesville High School  40
 

Saturday, February 28, 2015
  Providence Academy  67
  Watertown-Mayer   66
( Section 5AA South )
 

Saturday, February 28, 2015
  Kingsland  51
  Rushford-Peterson   80
 

Saturday, February 28, 2015
  Pipestone Area   64
  Redwood Valley   70
 

Saturday, February 28, 2015
  Lakeville North   75
  Hastings   60
(sec semi)
 

Tuesday, March 03, 2015
  Badger/GB-MR  0
  Section 1/2 Finals  0
 

Tuesday, March 03, 2015
  St. Paul Preparatory School  56
  Academy for Sciences & Agriculture  67
 

Tuesday, March 03, 2015
  Deer River   30
  Esko   57
 

Tuesday, March 03, 2015
  Floodwood   0
  North Woods   0
 

Tuesday, March 03, 2015
  Columbia Heights   46
  DeLaSalle   74
(Section Semi Finals)
 

Tuesday, March 03, 2015
  Maple Lake   51
  Annandale   67
 

Tuesday, March 03, 2015
  Wayzata   77
  Maple Grove   62
 

Tuesday, March 03, 2015
  Champlin Park   81
  Centennial   65
Summary/Stats

Tuesday, March 03, 2015
  New Life Academy of Woodbury  51
  St. Croix Lutheran   58
(Section semifinal)
 

Tuesday, March 03, 2015
  Legacy Christian Academy  68
  Minneapolis North Community H.S.  97
(Section Semi-Finals)
 

Tuesday, March 03, 2015
  Minnesota Transitions Charter School  0
  Maranatha Christian Academy  0
 

Tuesday, March 03, 2015
  St. Paul Academy and Summit School  0
  Minneapolis Roosevelt   0
 

Tuesday, March 03, 2015
  Browerville   0
  Nevis   0
(Sub-Section Championship)
 

Tuesday, March 03, 2015
  Crookston   53
  Crosby-Ironton   64
(Section Tournament)
 

Tuesday, March 03, 2015
  Hermantown   81
  Cloquet   47
(7AAA Semi Finals)
 

Tuesday, March 03, 2015
  Breckenridge   0
  Hawley   0
 

Tuesday, March 03, 2015
  Stephen-Argyle Central   54
  Win-E-Mac   69
 

Tuesday, March 03, 2015
  Le Sueur-Henderson  0
  Sub-Sections  0
 

Tuesday, March 03, 2015
  Providence Academy  62
  Breck School  64
( Section 5AA South )
 

Tuesday, March 03, 2015
  Cambridge-Isanti   69
  Andover   76
(Semifinals)
 

Wednesday, March 04, 2015
  Bigfork   0
  7A Semifinals  0
 

Wednesday, March 04, 2015
  St. Clair   0
  United South Central   0
 

Wednesday, March 04, 2015
  Melrose Area   0
  Sauk Centre   0
 

Wednesday, March 04, 2015
  New Richland-H-E-G H.S.  0
  Maple River   0
 

Wednesday, March 04, 2015
  Mahtomedi   0
  Roseville Area   0
 

Wednesday, March 04, 2015
  Hopkins   0
  Eden Prairie   0
 

Wednesday, March 04, 2015
  Paynesville Area   59
  Eden Valley-Watkins   69
 

Wednesday, March 04, 2015
  Springfield   0
  Atwater-Cosmos-Grove City H.S.  0
 

Wednesday, March 04, 2015
  Jordan   0
  Glencoe-Silver Lake   0
 

Thursday, March 05, 2015
  Saint James Area  0
  Section Finals  0
 

Thursday, March 05, 2015
  Little Falls   0
  Section Final  0
 

Thursday, March 05, 2015
  Alexandria H.S.  0
  Section Final  0
 















Copyright 1994-2015 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
(763) 560-2262    FAX (763) 569-0499