Home      Administration
  Basketball, Boys  >    Results       Standings       Rosters       Records        Statistics Program Information Deadline: Tues., Mar. 13
Basketball, Boys Results
Select Game Date:
For School Year:
And the Activity:
Conference:
Class:

Class AAAA Championship
Saturday, March 24, 2018 8:00 PM
  Cretin-Derham Hall (4-AAAA)  79
  Apple Valley (3-AAAA)  78
Summary/Stats
Class AAA Championship
Saturday, March 24, 2018 5:00 PM
  Columbia Heights (4-AAA)  61
  Delano (5-AAA)  65
Summary/Stats
Class AAAA 3rd Place
Saturday, March 24, 2018 4:00 PM
  Eden Prairie (2-AAAA)  52
  Lakeville North (1-AAAA)  63
Summary/Stats
Class AAA 3rd Place
Saturday, March 24, 2018 2:00 PM
  DeLaSalle (6-AAA)  82
  Austin (1-AAA)  61
Summary/Stats
Class AA Championship
Saturday, March 24, 2018 1:00 PM
  Minnehaha Academy (4-AA)  73
  Caledonia (1-AA)  60
Summary/Stats
Class AA 3rd Place
Saturday, March 24, 2018 12:00 PM
  St. Cloud Cathedral (6-AA)  75
  Brooklyn Center (5-AA)  70
Summary/Stats
Class A Championship
Saturday, March 24, 2018 11:00 AM
  Russell-Tyler-Ruthton (3-A)  59
  North Woods (7-A)  55
Summary/Stats
Class A 3rd Place
Saturday, March 24, 2018 10:00 AM
  Mayer Lutheran (2-A)  67
  Cass Lake-Bena (8-A)  51
Summary/Stats
Class A Consolation
Saturday, March 24, 2018 8:00 AM
  Hinckley-Finlayson (5-A)  56
  Rushford-Peterson (1-A)  49
Summary/Stats
Class AA Semifinal
Friday, March 23, 2018 8:00 PM
  Brooklyn Center (5-AA)  67
  Caledonia (1-AA)  73
Summary/Stats
Class AA Semifinal
Friday, March 23, 2018 6:00 PM
  Minnehaha Academy (4-AA)  77
  St. Cloud Cathedral (6-AA)  51
Summary/Stats
Class AAAA Consolation
Friday, March 23, 2018 6:00 PM
  Osseo (5-AAAA)  64
  Forest Lake (7-AAAA)  61
Summary/Stats
Class AAA Consolation
Friday, March 23, 2018 4:00 PM
  St. Thomas Academy (3-AAA)  68
  Mankato East (2-AAA)  62
Summary/Stats
Class A Semifinal
Friday, March 23, 2018 2:00 PM
  North Woods (7-A)  67
  Cass Lake-Bena (8-A)  47
Summary/Stats
Class AA Consolation
Friday, March 23, 2018 2:00 PM
  Esko (7-AA)  57
  Breckenridge (8-AA)  46
Summary/Stats
Class A Semifinal
Friday, March 23, 2018 12:00 PM
  Mayer Lutheran (2-A)  38
  Russell-Tyler-Ruthton (3-A)  49
Summary/Stats
Class A Consolation
Friday, March 23, 2018 12:00 PM
  Heritage Christian Academy (4-A)  30
  Rushford-Peterson (1-A)  57
Summary/Stats
Class A Consolation
Friday, March 23, 2018 10:00 AM
  Mahnomen/Waubun Thunderbirds (6-A)  66
  Hinckley-Finlayson (5-A)  88
Summary/Stats
Class AAAA Semifinal
Thursday, March 22, 2018 8:00 PM
  Apple Valley (3-AAAA)  58
  Lakeville North (1-AAAA)  45
Summary/Stats
Class AA Consolation
Thursday, March 22, 2018 8:00 PM
  Breckenridge (8-AA)  72
  Minnewaska Area H.S. (3-AA)  42
Summary/Stats
Class AAAA Semifinal
Thursday, March 22, 2018 6:00 PM
  Cretin-Derham Hall (4-AAAA)  60
  Eden Prairie (2-AAAA)  56
Summary/Stats
Class AA Consolation
Thursday, March 22, 2018 6:00 PM
  Jordan (2-AA)  59
  Esko (7-AA)  62
Summary/Stats
Class A Quarterfinal
Thursday, March 22, 2018 5:00 PM
  Rushford-Peterson (1-A)  61
  Cass Lake-Bena (8-A)  63
Summary/Stats
Class AAA Consolation
Thursday, March 22, 2018 4:00 PM
  Sauk Rapids-Rice (8-AAA)  58
  Mankato East (2-AAA)  68
Summary/Stats
Class A Quarterfinal
Thursday, March 22, 2018 3:00 PM
  Heritage Christian Academy (4-A)  36
  North Woods (7-A)  74
Summary/Stats
Class AAA Semifinal
Thursday, March 22, 2018 2:00 PM
  Austin (1-AAA)  68
  Delano (5-AAA)  80
Summary/Stats
Class AAA Consolation
Thursday, March 22, 2018 2:00 PM
  Hermantown (7-AAA)  63
  St. Thomas Academy (3-AAA)  94
Summary/Stats
Class A Quarterfinal
Thursday, March 22, 2018 1:00 PM
  Hinckley-Finlayson (5-A)  70
  Russell-Tyler-Ruthton (3-A)  87
Summary/Stats
Class AAAA Consolation
Thursday, March 22, 2018 12:00 PM
  Forest Lake (7-AAAA)  68
  Maple Grove (8-AAAA)  60
Summary/Stats
Class AAA Semifinal
Thursday, March 22, 2018 12:00 PM
  DeLaSalle (6-AAA)  69
  Columbia Heights (4-AAA)  71
Summary/Stats
Class A Quarterfinal
Thursday, March 22, 2018 11:00 AM
  Mahnomen/Waubun Thunderbirds (6-A)  40
  Mayer Lutheran (2-A)  71
Summary/Stats
Class AAAA Consolation
Thursday, March 22, 2018 10:00 AM
  Wayzata (6-AAAA)  46
  Osseo (5-AAAA)  48
Summary/Stats
Class AA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 8:00 PM
  St. Cloud Cathedral (6-AA)  64
  Esko (7-AA)  60
Summary/Stats
Class AA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 8:00 PM
  Minnewaska Area H.S. (3-AA)  41
  Caledonia (1-AA)  80
Summary/Stats
Class AA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 6:00 PM
  Jordan (2-AA)  45
  Minnehaha Academy (4-AA)  65
Summary/Stats
Class AA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 6:00 PM
  Breckenridge (8-AA)  48
  Brooklyn Center (5-AA)  63
Summary/Stats
Class AAAA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 4:00 PM
  Maple Grove (8-AAAA)  71
  Lakeville North (1-AAAA)  89
Summary/Stats
Class AAA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 4:00 PM
  Delano (5-AAA)  79
  Mankato East (2-AAA)  64
Summary/Stats
Class AAAA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 2:00 PM
  Forest Lake (7-AAAA)  60
  Apple Valley (3-AAAA)  67
Summary/Stats
Class AAA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 2:00 PM
  Sauk Rapids-Rice (8-AAA)  55
  Austin (1-AAA)  64
Summary/Stats
Class AAAA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 12:00 PM
  Osseo (5-AAAA)  38
  Eden Prairie (2-AAAA)  65
Summary/Stats
Class AAA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 12:00 PM
  St. Thomas Academy (3-AAA)  62
  Columbia Heights (4-AAA)  75
Summary/Stats
Class AAAA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 10:00 AM
  Wayzata (6-AAAA)  48
  Cretin-Derham Hall (4-AAAA)  70
Summary/Stats
Class AAA Quarterfinal
Wednesday, March 21, 2018 10:00 AM
  Hermantown (7-AAA)  63
  DeLaSalle (6-AAA)  90
Summary/Stats















 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499