Home      Administration
  Basketball, Girls  >    Results       Standings       Rosters       Records        Statistics Program Information Deadline: Tues., Mar. 6
Basketball, Girls Results
Select Game Date:
For School Year:
And the Activity:
Conference:
Class:

Class AAA Championship
Saturday, March 17, 2018 6:00 PM
  Robbinsdale Cooper (6-AAA)  49
  Northfield H.S. (1-AAA)  37
Summary/Stats
Class AAAA 3rd Place
Saturday, March 17, 2018 5:00 PM
  Lakeville North (1-AAAA)  51
  Roseville Area (5-AAAA)  46
Summary/Stats
Class AAA 3rd Place
Saturday, March 17, 2018 3:00 PM
  Willmar (5-AAA)  42
  Grand Rapids (7-AAA)  51
Summary/Stats
Class AA Championship
Saturday, March 17, 2018 2:00 PM
  Sauk Centre (6-AA)  63
  Roseau (8-AA)  52
Summary/Stats
Class AA 3rd Place
Saturday, March 17, 2018 1:00 PM
  Norwood-Young America (2-AA)  64
  Maranatha Christian Academy (5-AA)  54
Summary/Stats
Class A Championship
Saturday, March 17, 2018 12:00 PM
  Lyle-Pacelli (1-A)  57
  Sleepy Eye (2-A)  33
Summary/Stats
Class A 3rd Place
Saturday, March 17, 2018 11:00 AM
  Minneota (3-A)  74
  Mountain Iron-Buhl (7-A)  56
Summary/Stats
Class A Consolation
Saturday, March 17, 2018 9:00 AM
  Heritage Christian Academy (4-A)  47
  Ada-Borup/Norman County West (6-A)  63
Summary/Stats
Class AA Semifinal
Friday, March 16, 2018 8:00 PM
  Maranatha Christian Academy (5-AA)  66
  Roseau (8-AA)  78
Summary/Stats
Class AA Semifinal
Friday, March 16, 2018 6:00 PM
  Sauk Centre (6-AA)  54
  Norwood-Young America (2-AA)  45
Summary/Stats
Class AAAA Consolation
Friday, March 16, 2018 6:00 PM
  Maple Grove (8-AAAA)  57
  Cretin-Derham Hall (4-AAAA)  64
Summary/Stats
Class AAA Consolation
Friday, March 16, 2018 4:00 PM
  Alexandria Area (8-AAA)  43
  Academy of Holy Angels (3-AAA)  66
Summary/Stats
Class AA Consolation
Friday, March 16, 2018 2:00 PM
  Byron (1-AA)  32
  Tracy-Milroy-Balaton (3-AA)  64
Summary/Stats
Class A Semifinal
Friday, March 16, 2018 2:00 PM
  Mountain Iron-Buhl (7-A)  48
  Sleepy Eye (2-A)  63
Summary/Stats
Class A Semifinal
Friday, March 16, 2018 12:00 PM
  Lyle-Pacelli (1-A)  53
  Minneota (3-A)  41
Summary/Stats
Class A Consolation
Friday, March 16, 2018 12:00 PM
  Stephen-Argyle Central (8-A)  47
  Ada-Borup/Norman County West (6-A)  63
Summary/Stats
Class A Consolation
Friday, March 16, 2018 10:00 AM
  Heritage Christian Academy (4-A)  66
  Menahga (5-A)  59
Summary/Stats
Class AA Consolation
Thursday, March 15, 2018 8:00 PM
  Mesabi East (7-AA)  48
  Tracy-Milroy-Balaton (3-AA)  65
Summary/Stats
Class AAAA Semifinal
Thursday, March 15, 2018 8:00 PM
  Hopkins (6-AAAA)  61
  Roseville Area (5-AAAA)  34
Summary/Stats
Class AA Consolation
Thursday, March 15, 2018 6:00 PM
  Byron (1-AA)  54
  Minnehaha Academy (4-AA)  47
Summary/Stats
Class A Quarterfinal
Thursday, March 15, 2018 5:00 PM
  Sleepy Eye (2-A)  53
  Ada-Borup/Norman County West (6-A)  51
Summary/Stats
Class AAA Consolation
Thursday, March 15, 2018 4:00 PM
  Mankato West (2-AAA)  43
  Academy of Holy Angels (3-AAA)  66
 
Class A Quarterfinal
Thursday, March 15, 2018 3:00 PM
  Stephen-Argyle Central (8-A)  47
  Mountain Iron-Buhl (7-A)  59
Summary/Stats
Class AAA Semifinal
Thursday, March 15, 2018 2:00 PM
  Northfield H.S. (1-AAA)  64
  Grand Rapids (7-AAA)  54
Summary/Stats
Class AAA Consolation
Thursday, March 15, 2018 2:00 PM
  Alexandria Area (8-AAA)  69
  DeLaSalle (4-AAA)  42
 
Class A Quarterfinal
Thursday, March 15, 2018 1:00 PM
  Menahga (5-A)  69
  Minneota (3-A)  74
Summary/Stats
Class AAA Semifinal
Thursday, March 15, 2018 12:00 PM
  Robbinsdale Cooper (6-AAA)  65
  Willmar (5-AAA)  54
Summary/Stats
Class AAAA Consolation
Thursday, March 15, 2018 12:00 PM
  Forest Lake (7-AAAA)  61
  Cretin-Derham Hall (4-AAAA)  72
Summary/Stats
Class A Quarterfinal
Thursday, March 15, 2018 11:00 AM
  Heritage Christian Academy (4-A)  43
  Lyle-Pacelli (1-A)  59
Summary/Stats
Class AAAA Consolation
Thursday, March 15, 2018 10:00 AM
  Prior Lake (2-AAAA)  58
  Maple Grove (8-AAAA)  61
Summary/Stats
Class AA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 8:00 PM
  Norwood-Young America (2-AA)  67
  Minnehaha Academy (4-AA)  58
Summary/Stats
Class AA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 8:00 PM
  Tracy-Milroy-Balaton (3-AA)  56
  Roseau (8-AA)  62
Summary/Stats
Class AA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 6:00 PM
  Byron (1-AA)  61
  Sauk Centre (6-AA)  67
Summary/Stats
Class AA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 6:00 PM
  Mesabi East (7-AA)  49
  Maranatha Christian Academy (5-AA)  85
Summary/Stats
Class AAA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 4:00 PM
  Grand Rapids (7-AAA)  75
  Academy of Holy Angels (3-AAA)  60
Summary/Stats
Class AAAA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 4:00 PM
  Roseville Area (5-AAAA)  56
  Cretin-Derham Hall (4-AAAA)  48
Summary/Stats
Class AAA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 2:00 PM
  Mankato West (2-AAA)  44
  Northfield H.S. (1-AAA)  49
Summary/Stats
Class AAAA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 2:00 PM
  Forest Lake (7-AAAA)  38
  Hopkins (6-AAAA)  74
Summary/Stats
Class AAA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 12:00 PM
  Willmar (5-AAA)  52
  DeLaSalle (4-AAA)  47
Summary/Stats
Class AAAA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 12:00 PM
  Maple Grove (8-AAAA)  66
  Lakeville North (1-AAAA)  68
Summary/Stats
Class AAA Quarterfinal
Wednesday, March 14, 2018 10:00 AM
  Alexandria Area (8-AAA)  51
  Robbinsdale Cooper (6-AAA)  58
Summary/Stats















 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499