Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Monticello High School        (10-13-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Ty Ulven G 12
2 Austin Puppe F 12
3 Tommy Blackstone F 12
4 Shawn Sellner G 12
5 Jacob Keller G 11
10 Ashton Rose G 11
11 Nick McNaughton F 11
12 Jacob Galvin G 11
14 Blake Thompson G 12
15 Lucas Johnson F 11
21 Mitchell Stocker F 10
22 Garrett Holmes F 12
23 Austin Wetter G 11
24 Wyatt Sawatzke G 9
25 Calvin Schmitz G 10
32 Carson Sawatzke G 12
33 Henry Sawatzke G 10
40 Gus Hangsleben F 10
42 Riley Erb F 11
44 Dylan Mareck F 9
52 DJ Ward F 12
Schedule
11/30/2018Benilde-St. Margaret's School53 - 70 L
12/1/2018Orono 55 - 68 L
12/4/2018Minnetonka 69 - 73 L
12/7/2018Zimmerman H.S.97 - 76 W
12/14/2018Becker 74 - 56 W
12/20/2018Sauk Rapids-Rice 73 - 53 W
12/27/2018Annandale 59 - 29 W
12/29/2018Buffalo 45 - 66 L
1/5/2019Willmar 52 - 65 L
1/8/2019Chisago Lakes 63 - 45 W
1/10/2019St. Francis 81 - 64 W
1/15/2019St. Michael-Albertville H.S.0 - 0
1/18/2019Rogers 57 - 60 L
1/21/2019Rocori 70 - 47 W
1/22/2019Sartell-Saint Stephen 68 - 73 L
(OT)
1/25/2019Buffalo 84 - 73 W
2/1/2019North Branch 64 - 20 W
2/2/2019Waconia 61 - 54 W
2/5/2019Cambridge-Isanti 63 - 79 L
2/9/2019Moorhead 77 - 88 L
2/11/2019Big Lake 62 - 65 L
2/12/2019Buffalo 71 - 72 L
2/15/2019Rogers 55 - 59 L
2/19/2019Princeton 79 - 91 L
2/22/2019Big Lake 0 - 0
2/26/2019St. Michael-Albertville H.S.0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jason Schmidt
jason.schmidt@monticello.k12.mn.us
651-329-9647
Assistant Coach:
Cory Puppe
Mike Gilbertson
Nathan Rengel

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    Saturday - March 2, 2019
    QRF Seeding

    Tuesday - March 5, 2019 -
    QF

    Saturday - March 9, 2019
    - SF

    Thursday - March 14,
    2019 - Final
    7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

    6 - 7:45 pm - Saturday SF @ SCSU

    7 pm - Thursday - Final @ SCSU
  •  
  • Brackets

    Mississippi 8 Standings
    Cambridge-Isanti 6-4-0
    Rogers 6-4-0
    Princeton 5-2-0
    Buffalo 4-1-0
    St. Francis 3-11-0
    Big Lake 1-5-0
    North Branch 0-0-0
    St. Michael-Albertville H.S. 0-0-0
    Chisago Lakes 0-0-0
    Monticello 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499