Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Morris Area/Chokio-Alberta        (18-8-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Mace Yellow G 12
4 Thomas Tiernam G 9
5 Joseph Kleinwolterink F 12
10 Jaden Maanum G 11
12 Zach Hughes G 12
14 Micah Aanerud F 12
20 Cade Fehr F 11
22 Camden Arndt G 12
24 Cameron Koebernick G 11
30 Jackson Loge C 9
32 Dalton Koehler G 11
34 Eli Grove C 11
40 Kevin Asfeld F 12
42 Noah Wulff F 11
44 Decker, Durgin G 9
50 Jaret Johnson C 12
52 Bradley Rohloff G 11
54 Brock Peterson C 11
Schedule
11/30/2018Ortonville 64 - 57 W
12/4/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.54 - 59 L
12/7/2018B O L D 61 - 79 L
12/13/2018New London - Spicer52 - 60 L
12/14/2018Sauk Centre63 - 43 W
12/18/2018Montevideo 78 - 46 W
12/20/2018Minnewaska Area H.S.37 - 49 L
1/3/2019Breckenridge 58 - 78 L
1/8/2019Melrose Area 58 - 61 L
1/11/2019Benson 72 - 51 W
1/12/2019Lac qui Parle Valley 72 - 68 W
1/15/2019Atwater-Cosmos-Grove City H.S.57 - 55 W
1/17/2019B O L D 55 - 61 L
1/19/2019Hill-Murray School72 - 57 W
1/25/2019Sauk Centre64 - 47 W
2/2/2019West Central Area School78 - 56 W
2/5/2019Minnewaska Area H.S.59 - 27 W
2/8/2019Melrose Area 59 - 64 L
2/9/2019Hancock 79 - 77 W
2/15/2019Benson 65 - 46 W
2/18/2019Montevideo 67 - 44 W
2/19/2019Milbank H.S60 - 44 W
2/21/2019Parkers Prairie 69 - 68 W
2/22/2019Paynesville Area 67 - 38 W
3/2/2019Atwater-Cosmos-Grove City H.S.90 - 65 W
3/7/2019Minnewaska Area H.S.55 - 50 W
3/11/2019Redwood Valley 74 - 86 L

Full Schedule
Head Coach:
Mark Torgerson
mtorgerson@morris.k12.mn.us
(320) 589-4400 Ext 2103
Assistant Coach:
Jacob Torgerson
Joey Fragodt
Kyle Och
Student Manager:
Braden Daugherty
Brandon Jergenson

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    March 2, 2019
    March 7, 2019
    March 9, 2019
    March 14, 2019
    HIGH SEED
    TBD
    SMSU (12:30 PM)
    SMSU (5:00 PM)


  •  
  • Brackets

    West Central Standings
    B O L D 12-2-0
    Melrose Area 9-1-0
    Morris Area/Chokio-Alberta 8-5-0
    Sauk Centre 4-4-0
    Atwater-Cosmos-Grove City H.S. 4-10-0
    Benson 3-11-0
    Minnewaska Area H.S. 2-0-0
    Montevideo 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499