Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.        (16-12-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Blake Goodall G 12
2 Dylan Meyer G 12
3 Ben Boie F 12
4 Abe Peter G 12
11 Jackson Peter G 11
13 Ashton Dingmann G 9
14 Aspen Peterson F 12
20 Peyton Winter G 10
21 Evan Jones F 11
22 Evan Wiener F 12
23 Gavin Kampsen F 9
24 Andrew Weller G 10
32 Will VanBeck G 9
33 Kaden Pieper G 8
42 Ryan Schwinghammer F 10
Schedule
12/7/2018Swanville 67 - 30 W
12/11/2018Ortonville 45 - 65 L
12/13/2018Holdingford 59 - 47 W
12/14/2018Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.66 - 45 W
12/18/2018Upsala 75 - 76 L
12/29/2018MACCRAY 65 - 49 W
1/3/2019Hancock 61 - 60 W
(OT)
1/4/2019Eden Valley-Watkins 50 - 64 L
1/8/2019Pierz 68 - 52 W
1/10/2019Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.44 - 43 W
1/15/2019Maple Lake 41 - 57 L
1/17/2019Lac qui Parle Valley 65 - 58 W
1/21/2019Minnewaska Area H.S.46 - 54 L
1/22/2019Parkers Prairie 50 - 71 L
1/24/2019Paynesville Area 65 - 61 W
2/1/2019Holdingford 60 - 58 W
2/2/2019Browerville - Eagle Valley59 - 42 W
2/8/2019Sauk Centre 68 - 79 L
2/15/2019Maple Lake 64 - 68 L
2/16/2019Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.49 - 66 L
2/19/2019Kimball Area 64 - 58 W
(ot)
2/21/2019Pierz 67 - 64 W
2/22/2019Osakis 47 - 60 L
2/26/2019Paynesville Area 38 - 39 L
3/1/2019Kimball Area 77 - 61 W
3/2/2019Eden Valley-Watkins 39 - 55 L
3/7/2019Onamia 70 - 44 W
3/11/2019Upsala 65 - 51 W
3/15/2019Cromwell-Wright 52 - 65 L
(Section 5 Final)

Full Schedule
Head Coach:
Chris Anderson
canderson@bbejaguars.org
320-254-8211 Ext. 2185
Assistant Coach:
Matt Goodwin
Mike Brower
Student Manager:
Kaitlynn Giinthir
Mackenzie Jeffries

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 5A Tournament
    Mar 2 2020 High Seed
    Mar 5 High Seed
    Mar 7 Quarter final
    Mar 11 Semi final
    Mar 13 Final
    Various sites &
    TBD
  •  
  • Brackets

    Central Minnesota Standings
    Eden Valley-Watkins 10-3-0
    Maple Lake 9-5-0
    Paynesville Area 7-7-0
    Pierz 6-3-0
    Kimball Area 6-8-0
    Belgrade-Brooten-Elrosa H.S. 5-5-0
    Howard Lake-Waverly-Winsted H.S. 1-5-0
    Holdingford 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499