Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Cloud Tech High School        (18-8-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Brady Underwood G 12
2 Nate Trewick G 10
3 Brevyn Spann-Ford G 12
4 Noah Hegland G 11
5 Kail Lindgren G 12
10 Tate Caldwell G 11
11 James Kaczor G 12
12 Trent Meyer G 12
13 Vinny Gagliardi G 10
14 Odier Olange G 10
15 Jared Yeager G 11
20 Connor Baue G 12
21 Kedrik Osourah G 10
23 Drake Jett G 10
30 Sam Putz G 10
31 Joe Dolan G 10
32 Troy Feddema G 10
Schedule
11/30/2017Buffalo 77 - 54 W
12/5/2017Alexandria Area 70 - 47 W
12/9/2017Lakeville North 42 - 71 L
12/12/2017St. Michael-Albertville H.S.63 - 60 W
12/14/2017St. Cloud Apollo 62 - 55 W
12/18/2017Rogers 61 - 59 W
12/19/2017Willmar 59 - 80 L
12/21/2017Rocori 67 - 47 W
12/29/2017Cretin-Derham Hall 73 - 84 L
12/30/2017Champlin Park 60 - 80 L
1/2/2018Elk River 75 - 77 L
1/4/2018Fergus Falls 75 - 65 W
(OT)
1/6/2018Moorhead 65 - 62 W
1/9/2018Brainerd 51 - 47 W
1/12/2018Sartell-Saint Stephen 72 - 36 W
1/19/2018Sauk Rapids-Rice 68 - 71 L
1/23/2018Minnetonka 63 - 53 W
1/26/2018Alexandria Area 67 - 50 W
1/30/2018St. Cloud Apollo 91 - 74 W
2/3/2018Monticello 73 - 64 W
2/5/2018Willmar 78 - 81 L
2/9/2018Rocori 62 - 55 W
2/13/2018Fergus Falls 46 - 59 L
2/15/2018Brainerd 83 - 71 W
2/20/2018Sartell-Saint Stephen 63 - 51 W
3/2/2018Sauk Rapids-Rice 94 - 54 W
3/6/2018Moorhead 83 - 92 L
(Section Quarterfinals)

Full Schedule
Head Coach:
Mike Trewick
michael.trewick@isd742.org
320-252-2231 ext 3111
Assistant Coach:
Dan Stoterau, Rhett Fruth
Derek Miller
Gregg Martig
Student Manager:
Erin Proshek
Maddie Preppernau

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8AAAA Tournament
    Saturday - March 2, 2019 QRF Seeding

    Tuesday - March 5, 2019 - QF

    Saturday - March 9, 2019 - SF

    Thursday - March 14, 2019 - Final
    7 pm - Tuesday QF @ High Seed

    2 - 3:45 pm - Saturday SF @ SCSU

    7 pm - Thursday Finals @ Neutral Site
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 15-1-0
    St. Cloud Tech 11-4-0
    Sauk Rapids-Rice 9-7-0
    Fergus Falls 7-3-0
    Alexandria Area 6-8-0
    St. Cloud Apollo 6-10-0
    Brainerd 3-5-0
    Rocori 1-10-0
    Sartell-Saint Stephen 0-10-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499