Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Sartell-Saint Stephen High School        (4-22-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Derrick Olson F 11
2 Matt Sieben G 10
3 Preston Simpson F 12
4 Brady Schmidt G 10
5 Ryan Fernholz F 12
10 Jay Bertelson F 12
11 Alex Virnig F 11
12 Patrick Eichler F 11
13 Luke Tillotson F 11
15 JT Rogers G 11
21 Patrick Stalboerger F 11
22 Jake Schelonka G 11
23 Thomas Gieske F 11
24 Jordan Och F 12
25 Dominic Hagy G 10
30 Trysten Bommersbach F 12
31 Matthew Weno C 11
32 Jacob Bjelland C 10
33 Sam Fleischhacker F 12
33 Zach Ittel C 11
35 Dylan Notsch F 11
Schedule
12/1/2017St. Cloud Cathedral 53 - 63 L
12/2/2017Monticello 59 - 68 L
12/5/2017Melrose Area 69 - 74 L
(OT)
12/8/2017Willmar 53 - 69 L
12/14/2017Sauk Rapids-Rice 45 - 66 L
12/16/2017Bemidji 56 - 53 W
12/21/2017Brainerd 50 - 64 L
12/29/2017Princeton 77 - 80 L
(OT)
12/30/2017Rogers 55 - 69 L
1/4/2018Alexandria Area 60 - 73 L
1/9/2018St. Cloud Apollo 58 - 64 L
1/12/2018St. Cloud Tech 36 - 72 L
1/16/2018Fergus Falls 59 - 75 L
1/18/2018Rocori 51 - 52 L
1/26/2018Willmar 59 - 73 L
1/30/2018Sauk Rapids-Rice 72 - 78 L
2/3/2018Detroit Lakes 85 - 78 W
2/8/2018Albany 56 - 39 W
2/9/2018Brainerd 56 - 66 L
2/13/2018Alexandria Area 51 - 63 L
2/15/2018St. Cloud Apollo 61 - 70 L
2/20/2018St. Cloud Tech 51 - 63 L
2/23/2018Rocori 80 - 61 W
2/24/2018Little Falls 45 - 50 L
3/1/2018Fergus Falls 54 - 76 L
3/2/2018Moorhead 66 - 83 L
3/6/2018Sauk Rapids-Rice 57 - 59 L

Full Schedule
Head Coach:
Marcus Oistad
marcus.oistad@sartell.k12.mn.us
320-656-3701 ext 3101
Assistant Coach:
Aaron Romportl
Nick Koubsky
Sam Jarnot
Student Manager:
Brandan Carlson
Korede Adeyemi, Griffin Trondson

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Saturday - March 2, 2019 QRF Seeding

    Tuesday - March 5, 2019 - QF

    Saturday - March 9, 2019 - SF

    Thursday - March 14, 2019 - Final
    7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

    6 - 7:45 pm Saturday - SF @ Moorhead High School

    7:00 pm - Thursday Final @ Neutral Site
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 15-1-0
    St. Cloud Tech 11-4-0
    Sauk Rapids-Rice 9-7-0
    Fergus Falls 7-3-0
    Alexandria Area 6-8-0
    St. Cloud Apollo 6-10-0
    Brainerd 3-5-0
    Rocori 1-10-0
    Sartell-Saint Stephen 0-10-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499