Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Sauk Rapids-Rice High School        (16-7-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Braden Tretter G 11
2 Tyler Hemker G 11
3 Deng Deang F 12
10 Nathan Waldorf G 12
12 Kobe Lee G 10
13 Cade Milton-Baumgardner G 11
15 Landry Seaman G 10
20 Jerad Schlichting G 12
21 Zachary Storms G 11
22 Connor Silbernick F 12
23 Noah Jungwirth G 11
24 Cody Landwehr F 12
25 Anthony Massman G 12
35 Joshua Schloe F 10
41 Obiajulu Ugochukwu F 11
43 Jacob Schloe F 11
Schedule
12/1/2017Brainerd 60 - 68 L
12/7/2017Hopkins 53 - 95 L
12/8/2017Bemidji 62 - 60 W
12/14/2017Sartell-Saint Stephen 66 - 45 W
12/19/2017Fergus Falls 51 - 71 L
12/21/2017Waconia 48 - 45 W
12/27/2017Becker 62 - 55 W
12/28/2017Zimmerman H.S.72 - 50 W
1/5/2018St. Cloud Apollo 63 - 58 W
1/6/2018Albany 56 - 39 W
1/9/2018Rocori 74 - 64 W
1/12/2018Willmar 83 - 89 L
(2OT)
1/16/2018Delano 72 - 54 W
1/18/2018Alexandria Area 73 - 74 L
1/19/2018St. Cloud Tech 71 - 68 W
1/26/2018Brainerd 70 - 73 L
(OT)
1/27/2018Little Falls 58 - 53 W
1/30/2018Sartell-Saint Stephen 78 - 72 W
2/2/2018Detroit Lakes 77 - 60 W
2/5/2018Fergus Falls 80 - 72 W
2/13/2018St. Cloud Apollo 62 - 55 W
2/15/2018Rocori 77 - 62 W
2/20/2018Willmar 65 - 82 L
2/22/2018Big Lake 0 - 0
2/23/2018Alexandria Area 0 - 0
3/2/2018St. Cloud Tech 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Derek Peterson
derekpeterson2@charter.net
Assistant Coach:
Jeff Hille
John Kerestes
Scott Massman, Brady Peterson
Student Manager:
Beth Kobluk
Josh St Onge

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Saturday - March 3, 2018 QRF Seeding

    Tuesday - March 6, 2018 - QF

    Saturday - March 10, 2018 - SF

    Thursday - March 15, 2018 - Final
    7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

    6 - 7:30 pm Saturday - SF @ SCSU

    7:00 pm - Thursday Final @ Neutral Site
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 13-1-0
    Sauk Rapids-Rice 8-6-0
    St. Cloud Tech 7-2-0
    Alexandria Area 6-4-0
    St. Cloud Apollo 4-9-0
    Brainerd 3-3-0
    Fergus Falls 1-0-0
    Rocori 1-6-0
    Sartell-Saint Stephen 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499