Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Willmar High School        (22-2-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Adam Roux G 12
4 Peyton Fischer G 11
5 Donald Jurek G 12
11 Noah Slagter G 12
12 Ty Roelofs G 11
13 Jake Evans F 11
15 Sam Fraser G 10
20 Adnan Muhumed F 11
21 Will Fischer G 11
22 Jayden Dierenfeld G 11
23 Drey Dirksen F 11
24 Ryan Slette F 11
25 Hamza Mohamed G 11
30 Bryan Weidemann F 11
31 Hunter Fischer G 11
33 Noah Getz G 12
35 Cameron Murphy F 12
43 Connor Stevens F 11
Schedule
12/2/2017Zimmerman H.S.89 - 51 W
12/5/2017Dassel-Cokato 76 - 44 W
12/8/2017Sartell-Saint Stephen 69 - 53 W
12/12/2017Hutchinson 83 - 49 W
12/16/2017Big Lake 61 - 45 W
12/19/2017St. Cloud Tech 80 - 59 W
12/21/2017St. Cloud Apollo 101 - 74 W
12/29/2017Central Minnesota Christian72 - 50 W
12/30/2017New London-Spicer 67 - 56 W
1/2/2018Becker 74 - 49 W
1/4/2018Rocori 76 - 57 W
1/9/2018Fergus Falls 75 - 65 W
1/12/2018Sauk Rapids-Rice 89 - 83 W
(2OT)
1/18/2018Brainerd 73 - 59 W
1/23/2018Alexandria Area 82 - 73 W
1/26/2018Sartell-Saint Stephen 73 - 59 W
2/3/2018Redwood Valley 79 - 61 W
2/5/2018St. Cloud Tech 81 - 78 W
2/9/2018St. Cloud Apollo 74 - 62 W
2/10/2018Montevideo 78 - 49 W
2/13/2018Rocori 67 - 57 W
2/15/2018Fergus Falls 82 - 83 L
2/16/2018Marshall 62 - 76 L
2/20/2018Sauk Rapids-Rice 82 - 65 W
2/23/2018Brainerd 0 - 0
3/2/2018Alexandria Area 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Matt Williams
williamsm@willmar.k12.mn.us
320.231.8413
Assistant Coach:
Dale Becker
David Runia, Zachary Coquyt
Jeff Holtkamp, Mike Buer
Student Manager:
Tayler Tjaden, Andy Schultz
Chad Thorson

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    Saturday - March 3, 2018
    QRF Seeding

    Tuesday - March 6, 2018 - QF

    Saturday - March 10, 2018 -
    SF

    Thursday - March 15, 2018 -
    Final
    7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

    2-3:30 pm - Saturday SF @ SCSU

    7 pm - Thursday - Final @ SCSU
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 13-1-0
    Sauk Rapids-Rice 8-6-0
    St. Cloud Tech 7-2-0
    Alexandria Area 6-4-0
    St. Cloud Apollo 4-9-0
    Brainerd 3-3-0
    Fergus Falls 1-0-0
    Rocori 1-6-0
    Sartell-Saint Stephen 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499