Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Eastview High School        (27-1-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Mariah Alipate F 9
4 Erika Schlosser* G 11
5 Allie Pickrain G 10
10 Paula Garcia G 12
11 Sarah Gill G 11
12 Rachel Ranke G 10
21 Samantha Trammel F 12
22 Madison Guebert* G 12
23 Kierra Walker F 10
24 Emma Sinn F 11
25 Claudia Pueschner G 10
31 Hana Metoxen* F 12
32 Mina Sete G 9
33 Miranda Crenshaw F 10
34 Karena Schrempp G 11
42 Ilea Decker F 12
43 Megan Walstad F 9
44 Colleen Muraca F 11
Schedule
11/28/2014White Bear Lake Area 56 - 42 W
11/29/2014Bloomington Kennedy 78 - 32 W
12/2/2014Eden Prairie 79 - 47 W
12/6/2014Hopkins 75 - 70 W
12/9/2014Park 66 - 30 W
12/19/2014Lakeville North 49 - 37 W
12/29/2014Holy Family Catholic 60 - 18 W
12/30/2014Northfield H.S.47 - 32 W
1/2/2015Apple Valley 68 - 50 W
1/6/2015Rosemount 46 - 43 W
1/9/2015Prior Lake 71 - 47 W
1/13/2015Lakeville South 67 - 27 W
1/15/2015Farmington 81 - 28 W
1/20/2015Shakopee 65 - 45 W
1/23/2015Eagan 75 - 42 W
1/27/2015Burnsville 79 - 27 W
1/30/2015Lakeville North 85 - 39 W
2/3/2015Rosemount 62 - 41 W
2/6/2015Apple Valley 58 - 50 W
2/10/2015Prior Lake 62 - 31 W
2/13/2015Farmington 84 - 32 W
2/17/2015Lakeville South 68 - 26 W
2/20/2015Shakopee 57 - 54 W
2/24/2015Eagan 72 - 39 W
2/27/2015Burnsville 84 - 15 W
3/4/2015Henry Sibley 68 - 28 W
(Section 3AAAA)
3/7/2015Apple Valley 68 - 44 W
(Section 3AAAA)
3/17/2015Andover 62 - 28 W
3/19/2015St. Michael-Albertville H.S.48 - 30 W
3/21/2015Hopkins 60 - 68 L

Full Schedule
Head Coach:
Melissa Guebert
melissa.guebert@district196.org
651-683-6969 x93813
Assistant Coach:
Danny Makepeace, Ellen Spika, Kurt Pueschner, Luke Sargent, Skip Snowden
Student Manager:
Michael Sheridan, Claire Pueschner, Mikayla DeNicola

State Tournament
March 17-21, 2015
Target Center & Williams Arena, U of M
  •  
  • Brackets

    Section 3AAAA Tournament
    March 4, 7, 12,
    2015
    High Seed (QF). SF&F @ Hamline University
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Shakopee 12-6-0
    Lakeville North 10-7-0
    Eastview 8-0-0
    Lakeville South 7-10-0
    Apple Valley 6-12-0
    Eagan 5-0-0
    Prior Lake 4-4-0
    Rosemount 4-4-0
    Farmington 0-0-0
    Burnsville 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
    Copyright 1994-2015 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
    (763) 560-2262    FAX (763) 569-0499