Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Eden Prairie High School        (21-7-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Nneka Obiazor F 11
2 Myra Moorjani G 9
3 Brooke Lewis G 12
4 Kemara Watson F 12
5 Abby Jirele G 11
10 Elle Burke G 10
12 Kasey Metzger G 11
15 Molly Lenz G 8
20 Raina Moorjani C 11
21 Abby Johnson F 12
22 Kate Nicklaus G 11
23 Natalie Mazurek C 11
24 Maddie Peyer G 10
25 Anna Veire G 11
31 Jessie Smith G 11
32 Jessica Yokubonis G 11
33 Kayla Wentzel G 11
34 Allison Miranda G 10
35 Grace Ellis G 10
41 Nia Holloway C 9
42 Veronica Foss G 10
Schedule
11/28/2018Park Center 67 - 57 W
11/30/2018Bloomington Jefferson 51 - 37 W
12/1/2018Apple Valley 45 - 42 W
12/4/2018Chanhassen 80 - 41 W
12/6/2018Lakeville South 53 - 61 L
12/7/2018Chaska 76 - 71 W
12/12/2018Minneapolis North Community H.S.63 - 52 W
12/19/2018Bloomington Kennedy 64 - 35 W
12/21/2018Prior Lake 80 - 71 W
12/27/2018Champlin Park 57 - 55 W
12/28/2018Simley 56 - 46 W
1/9/2019Robbinsdale Armstrong 72 - 63 W
1/11/2019Wayzata 45 - 63 L
1/15/2019Hopkins 61 - 91 L
1/18/2019St. Cloud Apollo 71 - 69 W
1/23/2019Andover 62 - 55 W
1/25/2019Edina 62 - 60 W
1/29/2019New Prague 0 - 0
2/1/2019Minnetonka 44 - 36 W
2/6/2019Cretin-Derham Hall 64 - 62 W
2/8/2019Hopkins 38 - 70 L
2/12/2019Wayzata 39 - 52 L
2/14/2019Academy of Holy Angels60 - 50 W
2/16/2019Stillwater Area 63 - 78 L
2/19/2019Edina 40 - 38 W
2/22/2019Minnetonka 50 - 48 W
2/27/2019Bloomington Jefferson 64 - 39 W
(Sections)
3/2/2019Prior Lake 68 - 57 W
(Sections)
3/8/2019Shakopee 39 - 41 L
(Sections)

Full Schedule
Head Coach:
Ellen Wiese
ebwiese@aol.com
612-805-5616
Assistant Coach:
Chris Robinson, Rob Lark
Jimmy Rogers
Kaylee Damasin
Student Manager:
Audrey Carson
Mac Brooks

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2AAAA Tournament
    2020
    Wednesday, Feb 26
    Saturday, Feb 29
    Friday, March 6


    QF at high seed 7:00 pm
    SF at top seed 2 games at that site 1:00 pm and 3:00 pm
    Finals at high seed: 7:00 pm
  •  
  • Brackets

    Lake Standings
    Hopkins 8-0-0
    Wayzata 6-2-0
    Eden Prairie 4-4-0
    Minnetonka 1-1-0
    Edina 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499