Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Elk River High School        (18-10-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Abby Barschdorf G 11
5 Sophia Tobin F 10
10 Mikayla Kanenwisher G 11
11 Lydia Haack G 11
14 Ava Berg G 9
15 Hope Kanenwisher G 9
20 Jilian Miller F 11
21 Elly Barr G 10
22 Kalli Sheldon F 11
23 Alexa Engebretson G 11
24 Ally Gramstad F 12
25 Ellie Maass G 10
31 Selena Nelson F 12
42 Beth Olson F 12
44 Johanna Langbehn F 10
45 Cassi Hall F 11
Schedule
11/29/2018Roseville Area 48 - 50 L
11/30/2018Wayzata 39 - 52 L
12/6/2018Buffalo 51 - 43 W
12/7/2018Minnetonka 58 - 47 W
12/11/2018Irondale 76 - 18 W
12/14/2018Osseo 66 - 35 W
12/18/2018Andover 38 - 28 W
12/20/2018Totino-Grace 65 - 32 W
12/21/2018Rogers 73 - 60 W
1/4/2019Coon Rapids 58 - 29 W
1/8/2019Blaine 68 - 29 W
1/10/2019Centennial 44 - 53 L
1/15/2019Champlin Park 57 - 68 L
1/17/2019Anoka 55 - 52 W
1/19/2019Moorhead 56 - 41 W
1/22/2019Robbinsdale Armstrong 55 - 46 W
1/25/2019Coon Rapids 66 - 42 W
2/1/2019Blaine 55 - 48 W
2/5/2019Champlin Park 48 - 51 L
2/8/2019Spring Lake Park 51 - 35 W
2/9/2019St. Michael-Albertville H.S.67 - 69 L
2/11/2019Andover 53 - 28 W
2/13/2019Anoka 60 - 35 W
2/15/2019Centennial 40 - 67 L
2/21/2019Park Center 60 - 70 L
2/22/2019Maple Grove 45 - 50 L
2/26/2019Rogers 73 - 44 W
3/2/2019Maple Grove 42 - 43 L

Full Schedule
Head Coach:
Jeremy Digiovanni
jeremy.digiovanni@isd728.org
(763) 506-4350
Assistant Coach:
Brian Steuter, Ryan Mynahan
Dani Edwards
Mike Rahn, Ben Boutain
Student Manager:
Makayla Leuthold

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 8AAAA Tournament
    Saturday - February 23,
    2019 - Coaches' Vote
    Seeding

    Tuesday - February 26,
    2019 - QF

    Saturday - March 2, 2019
    - SF

    Thursday - March 7, 2019
    - Finals
    7 pm- QF @ High Seed

    2- 3:45 pm - SF @ SCSU

    7 pm - Finals @ neutral site
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Centennial 18-1-0
    Park Center 18-1-0
    Maple Grove 16-3-0
    Robbinsdale Armstrong 14-5-0
    Elk River 13-6-0
    Champlin Park 11-7-0
    Totino-Grace 9-10-0
    Spring Lake Park 9-10-0
    Andover 7-11-0
    Coon Rapids 5-8-0
    Blaine 3-12-0
    Osseo 3-13-0
    Anoka 3-15-0
    Irondale 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499