Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Badger/GB-MR        (13-10-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
11 Lexie Benke G 11
13 Makenna Burslie G 12
15 Erika Howell G 10
21 Kianna Novacek F 12
23 Alyssa Rinde G 10
25 Alyssa Kilen G 12
25 Kinsley Hanson F 8
31 Tessani Peterson F 12
33 Mariah Christian G 10
35 Anissah Novacek F 10
41 Ella Koebernick F 11
43 Kjerstie Lieberg G 12
45 Abigail Wagner C 11
Schedule
11/29/2018Northern Freeze71 - 58 W
12/3/2018Kittson County Central45 - 49 L
12/6/2018Warroad 66 - 10 W
12/11/2018Red Lake 43 - 63 L
12/14/2018Clearbrook-Gonvick 80 - 49 W
12/15/2018Cass Lake77 - 45 W
12/15/2018Cass Lake-Bena 77 - 45 W
12/20/2018Northern Freeze46 - 38 W
12/21/2018Proctor 36 - 51 L
12/28/2018West Central Area School54 - 63 L
12/29/2018Norman County East56 - 46 W
1/3/2019Warren-Alvarado-Oslo 37 - 47 L
1/7/2019Stephen-Argyle Central 52 - 59 L
1/10/2019Goodridge/Grygla-Gatzke63 - 32 W
1/14/2019Crookston 56 - 63 L
1/14/2019Crookston 58 - 63 L
1/18/2019Roseau 33 - 76 L
1/24/2019Kittson County Central64 - 49 W
1/28/2019Goodridge/Grygla-Gatzke58 - 35 W
1/29/2019Lake of the Woods H.S.58 - 49 W
2/1/2019Red Lake Falls 55 - 60 L
2/8/2019Warren-Alvarado-Oslo 51 - 50 W
2/12/2019Warroad 63 - 20 W
2/14/2019Roseau 49 - 80 L
2/15/2019East Grand Forks 0 - 0
2/18/2019Sacred Heart 56 - 49 W
2/19/2019Stephen-Argyle Central 44 - 56 L
2/21/2019Win-E-Mac 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Brad Dahl
bdahl@greenbush.k12.mn.us
218-222-3310
Assistant Coach:
Shane Kilen, Nikki Wojchowski, Jessica Dvergsten, Lynsi Emery
Student Manager:
Madison Opdahl

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 2/22/19
    Tues. Feb. 26, 2019
    Thurs., Feb. 28, 2019
    Sat., March 2, 2019
    Tues. March 5, 2019
    Fri., March 8, 2019
    Last Play Date: 3/9/19

    PT - High Seed
    PI-E-Hi Seed -W-UMC/NCTC
    QF - REA(TRF)
    SF - REA (TRF)
    F - REA (TRF)
  •  
  • Brackets

    North Border Standings
    Badger/GB-MR 6-2-0
    Lake of the Woods H.S. 5-3-0
    Northern Freeze 2-3-0
    Kittson County Central 1-0-0
    Goodridge/Grygla-Gatzke 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499