Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Nicollet/Mankato Loyola        (9-15-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Addison Fraze F 10
0 Nicole Hall G 12
0 Sidney Botker G 12
5 Marah Hulke G 9
11 Grace Dehen G 12
12 Kaitlyn Sizer F 11
13 Josi Hansen G 9
15 Brooklyn Gohr G 9
20 Zoey Weller G 11
21 Kendall Robertson F 10
23 Marisa Arndt G 11
24 Jill Thompson F 11
30 Madison Klingerman F 9
31 Olivia Whitmore F 9
32 Madi Rosin F 9
33 Hayley Selby G 9
34 Maddie Kramer F 9
40 Megan Frutiger F 11
43 Paige Frutiger F 9
45 Samantha Rist G 10
50 Paige Madson F 10
Schedule
11/27/2018Saint James Area53 - 57 L
11/30/2018Sibley East 38 - 65 L
12/6/2018Sleepy Eye Saint Mary's 45 - 55 L
12/8/2018B O L D 41 - 76 L
12/13/2018Martin County West 34 - 60 L
12/17/2018Sleepy Eye 61 - 69 L
12/18/2018Madelia 68 - 52 W
12/21/2018Lake Crystal Welcome Memorial53 - 81 L
12/27/2018Buffalo Lake-Hector-Stewart 67 - 57 W
12/28/2018New Ulm Cathedral 50 - 51 L
1/5/2019Minnesota Valley Lutheran36 - 72 L
1/7/2019Mt. Lake Area - Comfrey37 - 56 L
1/11/2019Alden-Conger/Glenville-Emmons41 - 70 L
1/14/2019St. Clair42 - 67 L
1/14/2019St. Clair 42 - 67 L
1/17/2019Granada Huntley East Chain-Truman-Martin Luther70 - 58 W
1/21/2019Springfield 41 - 58 L
1/22/2019Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.55 - 48 W
1/25/2019Cleveland 63 - 50 W
2/2/2019Le Sueur-Henderson48 - 74 L
2/4/2019Valley Conference Tournament0 - 0
2/4/2019Granada Huntley East Chain-Truman-Martin Luther65 - 50 W
2/7/2019Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.73 - 55 W
2/9/2019Cleveland 68 - 59 W
2/11/2019Cleveland 60 - 41 W
2/19/2019New Ulm Cathedral 70 - 74 L
3/5/2019St. Clair 25 - 46 L

Full Schedule
Head Coach:
Kevin Christenson
kevin.christenson@isd507.k12.mn.us
507-232-3461
Assistant Coach:
Jordan Rudenick
Sarah Strobel
Student Manager:
Kylee Nourie

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    February 21, 2019
    February 26 2019
    March 1, 2019

    March 5, Sub Finals
    March 8, Section Final
    (see bracket or Region 2A winter calendar for all dates and sites)


    Play-in @ High Seed
    High Seed
    St Peter (N) LCWM (S)
    Gust Adol -St Peter
    MN State, Mankato
  •  
  • Brackets

    Valley Standings
    Martin County West 9-1-0
    Lake Crystal-Wellcome Memorial 8-1-0
    Alden-Conger/Glenville-Emmons 6-3-0
    Nicollet/Mankato Loyola 6-4-0
    St. Clair 5-3-0
    Granada Huntley East Chain-Truman-Martin Luther 2-7-0
    Glenville-Emmons 2-11-0
    Janesville-Waldorf-Pemberton H.S. 1-5-0
    Cleveland 0-0-0
    Madelia 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499