Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Stephen-Argyle Central High School        (26-1-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Leah Johnson G 10
1 Annika Carlson G 11
2 Brooke Clausen G 11
3 Abi McGlynn F 12
4 Savannah Riopelle G 12
5 Greta Weberg G 9
11 Emily Gunderson C 10
13 Grace Thompson F 10
15 Riley Mooney F 9
21 MariAna Kazmierczak G 11
23 Grace Carlson C 9
25 Abbey Johnson C 12
31 Lexi Efta G 12
33 Mikayla Bolduc G 12
35 Alexis Parker G 12
41 Starr Johnson C 11
43 Holly Jensen F 10
Schedule
11/27/2018Goodridge/Grygla-Gatzke63 - 28 W
11/29/2018East Grand Forks 38 - 35 W
12/4/2018Langdon38 - 35 W
12/11/2018Clearbrook-Gonvick 71 - 55 W
12/14/2018Red Lake 50 - 42 W
12/15/2018Sacred Heart 54 - 33 W
12/18/2018Kittson County Central54 - 48 W
12/20/2018Warren-Alvarado-Oslo 40 - 22 W
12/21/2018Fosston 56 - 47 W
1/3/2019Northern Freeze49 - 32 W
1/5/2019Red Lake County Central45 - 36 W
1/7/2019Badger/GB-MR59 - 52 W
1/10/2019Grafton51 - 45 W
1/14/2019Sacred Heart 70 - 40 W
1/17/2019Red Lake Falls 65 - 32 W
1/21/2019Kittson County Central59 - 46 W
1/24/2019Warroad 67 - 16 W
1/26/2019Park River49 - 41 W
1/31/2019Warren-Alvarado-Oslo 58 - 38 W
2/8/2019Win-E-Mac 79 - 51 W
2/11/2019Goodridge/Grygla-Gatzke64 - 29 W
2/14/2019Northern Freeze69 - 48 W
2/18/2019Crookston 44 - 48 L
2/19/2019Badger/GB-MR56 - 44 W
2/21/2019Fertile-Beltrami 56 - 32 W
2/28/2019Red Lake County Central73 - 28 W
3/2/2019Lancaster 49 - 31 W
3/5/2019Badger 0 - 0
3/5/2019Badger/GB-MR0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Dan Lindgren
dlindgren@sac.k12.mn.us
218-437-6616
Assistant Coach:
Heidi Carlson
Jason Yutrzenka
Scott Groven & John Schmidt

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 2/19/20
    Mon. Feb. 24, 2020
    Thurs., Feb. 27, 2020
    Sat., Feb. 29, 2020
    Mon. March 2, 2020
    Fri., March 6, 2020
    Last Play Date: 3/7/20

    PT - High Seed
    PI-E-Hi Seed -W-UMC/NCTC
    QF - REA(TRF)
    SF - REA (TRF)
    F - REA (TRF)
  •  
  • Brackets

    Northern Galaxy Standings
    Warren-Alvarado-Oslo 5-1-0
    Red Lake Falls 5-6-0
    Sacred Heart 4-3-0
    Stephen-Argyle Central 3-0-0
    Red Lake County Central 1-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499