Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Northern Freeze        (11-14-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Harley Olson G 10
2 Lexi Halvorson F 12
5 Brooke Fredrickson F 10
10 Ashley Olson F 10
11 Brooke Olson G 9
12 Rhiannon Horien G 9
14 Eylie Homme G 10
20 Leokadia Bring F 9
21 Zoey Magner F 10
23 Serena Ratzlaff F 11
24 Kinzie Melvie G 10
30 Keylee Dahl C 11
32 McKenna Scholin G 12
34 Katie Longerbone C 10
42 Lisa Olson C 12
Schedule
11/27/2018Fosston 36 - 47 L
11/29/2018Badger/GB-MR58 - 71 L
12/3/2018Warren-Alvarado-Oslo 48 - 52 L
12/4/2018Sacred Heart 52 - 55 L
12/6/2018Red Lake County Central66 - 58 W
12/7/2018Valley-Edinburg-Drayton45 - 38 W
12/11/2018Roseau 47 - 77 L
12/15/2018Fertile-Beltrami 57 - 39 W
12/17/2018Red Lake Falls 51 - 61 L
12/20/2018Badger/GB-MR38 - 46 L
1/3/2019Stephen-Argyle Central 32 - 49 L
1/4/2019Lake of the Woods H.S.52 - 35 W
1/8/2019Goodridge/Grygla-Gatzke59 - 28 W
1/10/2019Red Lake Falls 62 - 42 W
1/14/2019Kittson County Central70 - 73 L
(OT)
1/17/2019Fertile-Beltrami 57 - 48 W
1/21/2019Warroad 58 - 14 W
1/25/2019Roseau 43 - 82 L
1/28/2019Sacred Heart 40 - 47 L
2/5/2019Win-E-Mac 61 - 39 W
2/8/2019Kittson County Central52 - 63 L
2/14/2019Stephen-Argyle Central 48 - 69 L
2/18/2019Goodridge/Grygla-Gatzke42 - 32 W
2/21/2019Mahnomen/Waubun Thunderbirds45 - 40 W

Full Schedule
Head Coach:
Sean Spilde
sean_spilde@tricounty.k12.mn.us
218-436-2374
Assistant Coach:
Jeff Westberg, Jessica Hestekind
Matt Nelson, Jaron Englund
Student Manager:
Paige Ombler, Elizabeth Johnson
Rachel Buck, Sky Dagenais

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 2/22/19
    Tues. Feb. 26, 2019
    Thurs., Feb. 28, 2019
    Sat., March 2, 2019
    Tues. March 5, 2019
    Fri., March 8, 2019
    Last Play Date: 3/9/19

    PT - High Seed
    PI-E-Hi Seed -W-UMC/NCTC
    QF - REA(TRF)
    SF - REA (TRF)
    F - REA (TRF)
  •  
  • Brackets

    North Border Standings
    Badger/GB-MR 6-3-0
    Lake of the Woods H.S. 5-3-0
    Northern Freeze 2-3-0
    Kittson County Central 1-0-0
    Goodridge/Grygla-Gatzke 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499