Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Bethlehem Academy        (12-15-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
4 Kallie Donahue G 11
5 Shelby Meyer * G 11
10 Emily Crone F 12
11 Abby Strodtman G 9
12 Hannah Robb * G 12
14 Keely Skluzacek G 11
15 Madison Strodtman * F 12
20 Tess Glenzinski F 10
21 Jessica Oathoudt G 10
25 Ellie Jandro F 10
30 Amber Merritt C 11
31 Katy Ashley F 12
32 Kylie Hanson F 10
33 Mya Johnson F 12
44 Maggie Beckmann C 10
Schedule
11/28/2015Blake School (The)55 - 34 W
12/3/2015Belle Plaine 67 - 61 W
12/7/2015St. Clair 48 - 51 L
12/10/2015Tri-City United 50 - 57 L
12/11/2015Wabasha-Kellogg 60 - 34 W
12/18/2015Waterville-Elysian-Morristown H.S.59 - 65 L
12/21/2015LeRoy-Ostrander 79 - 48 W
12/22/2015Trinity School at River Ridge61 - 46 W
1/2/2016Southwest Christian53 - 62 L
1/5/2016Blooming Prairie 40 - 42 L
(OT)
1/7/2016Zumbrota-Mazeppa 58 - 63 L
1/8/2016United South Central 43 - 62 L
1/12/2016Medford 44 - 45 L
1/15/2016Maple River 60 - 33 W
1/19/2016Triton 54 - 32 W
1/22/2016New Richland-H-E-G H.S.57 - 73 L
1/25/2016Cleveland 74 - 31 W
1/26/2016Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.67 - 52 W
1/29/2016Waterville-Elysian-Morristown H.S.32 - 57 L
2/2/2016Blooming Prairie 37 - 46 L
2/5/2016United South Central 49 - 59 L
2/9/2016Medford 61 - 41 W
2/12/2016Maple River 56 - 63 L
2/13/2016Cannon Falls 45 - 35 W
2/16/2016Randolph 46 - 44 W
2/19/2016New Richland-H-E-G H.S.56 - 79 L
2/24/2016Lyle-Pacelli38 - 68 L

Full Schedule
Head Coach:
Jill Strodtman
jillcs53@gmail.com
Assistant Coach:
Kelci Halvorson
Scott Hanson
Whitney Ordal
Student Manager:
Grace Viland
Maggie Viland and Lizzy Sauer

State Tournament
March 15-19, 2016
Target Center & Williams Arena, U of M
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    Feb. 23 (Play In),
    Feb. 25 (Qtrs.),
    Feb. 29 (West Semis),
    March 2 (East Semis),
    March 5 (Sub Finals),
    March 11(Section Finals),
    2016

    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester,MN
  •  
  • Brackets

    Gopher Standings
    Waterville-Elysian-Morristown H.S. 12-0-0
    United South Central 8-4-0
    New Richland-H-E-G H.S. 6-2-0
    Blooming Prairie 3-4-0
    Medford 3-9-0
    Bethlehem Academy 2-10-0
    Maple River 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2016 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499