Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Brainerd High School        (16-7-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Kimmy Hall G 12
3 Courtney Russell F 11
10 Olivia Hoelz G 11
11 Lillee Hardee F 12
12 Ellie Peabody G 11
14 Ashley Huber G 12
15 Lexi Roby G 12
20 Cara Helgeson F 12
21 Regan McElfresh G 12
22 Emma Grunenwald G 12
24 Autumn Miles F 10
25 Allyson Brzezinski F 9
30 Maddi Barnett C 12
32 Grace Zimmerman F 10
33 Delaney Schaeffer C 10
Schedule
11/25/2017St. Cloud Apollo 0 - 0
11/28/2017Moorhead 66 - 76 L
11/30/2017Monticello 68 - 43 W
12/1/2017Sauk Rapids-Rice 64 - 52 W
12/7/2017Fergus Falls 71 - 69 W
12/8/2017Rogers 57 - 59 L
12/14/2017Buffalo 59 - 56 W
(Overtime)
12/19/2017St. Cloud Tech 67 - 31 W
12/22/2017Cambridge-Isanti 58 - 40 W
1/2/2018Grand Rapids 60 - 62 L
1/5/2018Zimmerman H.S.81 - 42 W
1/11/2018Willmar 50 - 51 L
1/12/2018Bemidji 72 - 56 W
1/19/2018St. Cloud Apollo 68 - 48 W
1/25/2018Sauk Rapids-Rice 59 - 54 W
1/30/2018Fergus Falls 61 - 72 L
2/1/2018Moorhead 52 - 65 L
2/5/2018Rocori 68 - 25 W
2/8/2018St. Cloud Tech 63 - 36 W
2/13/2018Little Falls 80 - 44 W
2/15/2018St. Francis 84 - 82 W
2/16/2018Willmar 41 - 51 L
2/20/2018Alexandria58 - 48 W
2/22/2018St. Cloud Apollo 74 - 58 W

Full Schedule
Head Coach:
Troy Nelson
troy.nelson@isd181.org
218-454-6227
Assistant Coach:
Dylan Knipple
Greg Gearey
Wade Haapajoki, Jolene Owen

State Tournament
March 14-17, 2018
Target Ctr/Williams/Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 8AAAA Tournament
    Friday - Feb 23, 2018 -
    Coaches Vote Seeding

    Tuesday - February 27,
    2018 - QF

    Saturday - March 3, 2018 -
    SF

    Thursday - March 8, 2018
    - Finals
    7 pm- QF @ High Seed

    6 - 7:30 pm - SF @ Neutral Site within Region 8AA

    7 pm - Finals @ neutral site
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Alexandria Area 16-1-0
    Willmar 14-2-0
    Sartell-Saint Stephen 10-5-0
    Fergus Falls 7-3-0
    Brainerd 5-2-0
    St. Cloud Apollo 5-11-0
    Sauk Rapids-Rice 4-7-0
    St. Cloud Tech 2-12-0
    Rocori 0-14-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499