Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Dilworth-Glyndon-Felton H.S.        
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Jackson Friend TE 12
2 Bryce Anderson FB 12
3 Jack Fuchs RB 12
4 Drew Coalwell QB 11
5 Carter Kohler RB 11
6 Jacob Ewen TE 11
7 Zachary McFarland WR 10
8 Nathan Leitner TE 12
9 Dylan Taves RB 12
10 Tanner Tahran WR 12
11 Aiden Leach QB 11
12 Jacob Strand WR 11
15 Payton Doran QB 10
16 Carter Bohn WR 11
17 Shane Blake QB 10
20 Justin Wang RB 10
21 Brady Winter RB 11
22 Logan Tucker RB 11
23 Dawson Zutz WR 10
24 Ethan John WR 11
25 Brandon Watt RB 10
26 Colby Schreiber WR 10
27 Nick Sapa RB 10
28 Joey Kohler RB 12
30 Aiden Juntunen TE 10
32 Robert Hughes WR 11
33 Holden Tweeton WR 10
34 Javon Paige WR 10
36 Ian Mickelson WR 10
40 Dylan Hintzen WR 10
42 Michael Gonzalez RB 10
44 Preston Johnson FB 10
45 Christopher Walz TE 12
48 Gabe Backes QB 10
50 Cade Sogge OL 11
52 Nathan Breid OL 10
55 Bryce Wosick OL 10
56 Connor Ward OL 12
59 Kody Forderer OL 11
62 Ben Edeen OL 11
64 Carter Steen OL 11
66 Ian Nash OL 11
67 Mason Ewen OL 10
68 Ben Ellenbaum OL 10
70 Mason Jenstad OL 10
71 Tristen Olson OL 11
74 Levi Skjerven OL 11
75 Carter Schmidt OL 11
76 Hunter Fischer OL 10
78 Ryan Heiberg OL 10
79 Blake Cota OL 10
80 Logan Grubb TE 10
81 Skylor Jerome WR 12
83 Alex Wallin TE 10
88 Mason LePard TE 10
Schedule
8/31/2018Barnesville 8 - 28 L
9/7/2018East Grand Forks 34 - 40 L
9/14/2018Thief River Falls 28 - 0 W
9/21/2018Pequot Lakes 20 - 18 W
9/28/2018Park Rapids Area 14 - 12 W
10/5/2018Detroit Lakes 19 - 41 L
10/12/2018Perham 13 - 46 L
10/17/2018Fergus Falls 24 - 6 W
10/27/2018East Grand Forks 8 - 14 L

Full Schedule
Head Coach:
Anthony Soderberg
asoderberg@dgf.k12.mn.us
218-477-6804
Assistant Coach:
Jesse Barnacle, Bryant Bergeson, Davey Kosen
Todd Bergeson, Jason Sunde, Tony Reno
Student Manager:
Zachary Pelkey, Aaron St. Claire, Damon Magney

State Tournament
November 7-30, 2019
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Seed Date: 10/17/19
    Tuesday, 10-22-19
    Saturday, 10-26-19
    Thursday, 10-31-19
    Last Play Date:11-2-19

    QF - High Seed
    SF - High Seed
    F - 8:00 p.m. Fargodome, Fargo,
  •  
  • Brackets

    Midwest Red Standings
    Detroit Lakes 7-0-0
    Perham 5-2-0
    Fergus Falls 4-3-0
    Pequot Lakes 3-3-0
    East Grand Forks 1-3-0
    Thief River Falls 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499