Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Cloud Apollo High School        (1-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Peter Bergstrom TE 12
2 Joe Thell WR 12
3 Milton Santos WR 12
4 Isaac Benesh WR 10
5 Kyle Ripplinger TE 11
6 Ben Mehr WR 10
7 Ashton Ward WR 11
8 Tanner Blommer WR 11
9 Ben Theisen WR 10
10 Joey Atkinson QB 12
11 Peter Nelson WR 12
12 Magnus Hamann RB 10
13 Jayden Lister WR 11
14 Blake Louangsyharaj TE 11
15 Brice Schaefer RB 12
16 Logan Johnson QB 9
17 Andrew Timpane WR 12
18 Lukas Nyberg WR 11
19 Kristoff Kowalkowski QB 8
20 Zack Schiltz K 9
21 Neal Benson QB 10
22 Jamar Andrews RB 12
23 James Blommel WR 12
24 John Blommel WR 10
25 Carson Bastien RB 10
28 Schanonn Spears Jr. RB 10
31 Keon McCray RB 11
32 Thomas Hoang RB 11
33 Armando Thull TE 10
34 Peyton Joos WR 11
35 Max Korte TE 12
36 Jonh Sithamat WR 11
40 Nick Gill RB 11
41 Austin Minor TE 10
44 Madison Tran TE 10
45 Logan Ford TE 12
46 Justin Bros WR 12
48 Sam Luepke WR 10
50 Victor Barnes OL 12
51 Alex Alvord OL 11
52 Aaron Hemmingson OL 10
53 Randy Le OL 11
54 Angie Stolt OL 11
55 Luke Dunsmoor OL 12
56 Trent Baird OL 12
57 Keagon Kreller OL 10
58 Alan Sanchez-Hernandez OL 11
59 Isaac Erickson-Thoemke OL 10
60 Tyler Corrow OL 11
62 Jordon Minks OL 12
63 Alex Dalbec OL 10
64 Chris Hance OL 10
65 Kendall Richardson OL 11
67 Carter Pullman OL 10
68 Neal Larcom OL 12
69 Jakob Erickson-Thoemke OL 12
71 Eddie Brown-Donald OL 12
72 Austin Hagen-Young OL 11
73 Frank Beier OL 10
74 Zach WIllard OL 11
75 Logan McNaughton OL 11
76 Cody Gangl OL 10
77 Matt Patrias OL 12
78 Michael Bennett OL 12
79 Mitch Alvord OL 11
80 Micah Johnson WR 10
82 Alex Pachan TE 12
83 Alec Abraham WR 10
84 Michael Ho WR 10
88 Clifton Patterson RB 10
89 Tanner Roob TE 10
90 Ian Wengert TE 12
Schedule
9/2/2016Cambridge-Isanti 38 - 20 W
9/9/2016Brainerd 21 - 28 L
9/16/2016Alexandria Area 42 - 48 L
9/23/2016Moorhead 0 - 0
9/30/2016Willmar 7 - 21 L
10/7/2016Saint Cloud Tech14 - 50 L
10/14/2016Sauk Rapids-Rice 0 - 0
10/19/2016Sartell-Saint Stephen 21 - 42 L

Full Schedule
Head Coach:
Justin Skaalerud
justin.skaalerud@isd742.org
320-266-2265
Assistant Coach:
Don Anderson, Brody Anderson, Adam Savolainen, Jake Sailor, Scott Skaalerud
Harold Alexander, Luke Stangler, Mike Beehler, Kyle O'Brien
Joe Thoreson, Jordan Mathiasen, Kellen Kirsten

State Tournament
November 10-26, 2016
Various Sites & US Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8AAAAA Tournament
    Seed - Thursday -
    Oct
    20, 2016 (QRF)

    QF - Tuesday - Oct 25,
    2016

    SF - Saturday - Oct 29,
    2016

    Final - Friday - Nov 4,
    2016
    Home Site - QF - 7 pm

    Home Site - SF - Time check bracket for individual games

    Final - 7 pm @ St John's
  •  
  • Brackets

    North Central Red Standings
    Saint Cloud Tech 8-0-0
    Alexandria Area 7-1-0
    Rocori 4-3-0
    Willmar 2-5-0
    Sartell-Saint Stephen 1-1-0
    Brainerd 1-1-0
    Moorhead 1-2-0
    Sauk Rapids-Rice 1-3-0
    St. Cloud Apollo 0-3-0
    Bemidji 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499