Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Sartell-Saint Stephen High School        
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Matt Sieben WR 11
2 Adam Magarian WR 12
3 Brady Schmidt WR 11
4 Nicholas Paggen WR 10
5 Andrew Ambrosier QB 10
6 Colin O'Leary WR 12
9 Brody O'Hara TE 12
11 Blake Hartwig WR 10
13 Sam VonderHaar WR 11
14 Dominic Hagy WR 11
15 Alex Virnig WR 12
16 Dagan LaSart WR 10
17 Sam Fernholz WR 11
18 J.T. Rogers WR 12
20 Cody Neitzke RB 12
21 Nick Greer WR 11
22 Jacob Bjelland TE 11
23 Logan Rodebush WR 10
24 Tyler Gentile WR 10
25 Jackson Greenlund WR 10
26 Derrick Olson WR 12
27 Cody Lantis RB 11
28 Austin Frauenholtz FB 10
29 Ethan Torgrimson TB 10
30 Dylan Gerdes RB 11
31 Chandler Kenning WR 11
32 Ryan Giguere QB 12
33 Walker Voss RB 11
34 T'Ziah Johnson FB 10
35 Kalen Lewis FB 10
39 Jack Engle FB 11
42 Nicholas Pelach RB 12
43 Adam Bromenschenkel WR 11
44 Zachary Lindstrom WR 10
45 Avery Kouba FB 10
48 Matthew Lindstrom WR 12
50 Cymon Murtley OL 11
51 Cooper Steffes OL 10
53 Ethan Hubert OL 11
54 Cody Raymond OL 10
55 Carter Hemmesch OL 11
56 Brandon Beek FB 12
57 Cameron Boe OL 12
58 Cole Fibranz OL 12
59 Isaac Murtley OL 12
60 Carter Piner OL 10
61 Zach Ittel OL 12
62 Mason Keller OL 10
63 Thomas Honek OL 11
64 Joshua Fulgham OL 11
65 Zach Zayas OL 10
66 Tyler Souer OL 10
67 Jesse Kylander OL 10
68 Bret Thayer OL 10
70 Aidan Toivola OL 10
74 Zach Martins OL 10
75 Luke Wolfe OL 11
76 Matt Weno OL 12
78 Drake Lalim OL 12
80 Trey Olson WR 10
81 Ben Hennen TE 10
82 Jameson Weide TE 12
83 Carter Swenson TE 10
84 Logan Landowski WR 10
85 Gus Gunderson WR 10
86 Caleb Ellevold WR 10
87 Alex Franke WR 10
88 Jack Henneman TE 12
89 Brady Gaebel WR 11
91 Dylan Krenz-Bertrand WR 10
95 Alex Sorg WR 12
Schedule
8/31/2018Cambridge-Isanti 0 - 30 L
9/7/2018Alexandria Area H.S.16 - 17 L
9/14/2018St. Cloud Apollo 0 - 0
9/28/2028Sauk Rapids-Rice 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Scott Hentges
hentges@sartell.k12.mn.us
320-656-3701 ext 3102
Assistant Coach:
Mike Holman, Jerome Nemanich, Noel Meyer, Kevin Gross
Cody Olson, Jacob Sailor
Luke Rude, Cody Rose, Sean Minder

State Tournament
November 8-24, 2018
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8AAAAA Tournament
    Seed - Thursday -
    October 18, 2018 (QRF)

    QF - Tuesday - October
    23, 2018

    SF - Saturday - October
    27, 2018

    Final - Friday - November
    2, 2018
    Home Site - QF - 7 pm


    Home Site - SF - 7 pm


    Final - 7 pm @ High Seed
  •  
  • Brackets

    North Central Red Standings
    Moorhead 0-0-0
    Alexandria Area H.S. 0-0-0
    Brainerd 0-0-0
    Sauk Rapids-Rice 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499