Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Sauk Rapids-Rice High School        (1-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Jorden Newbanks RB 11
3 Cody Borgert QB 10
4 Kobe Lee QB 9
5 Gage Dooley QB 12
6 J. D. Bates WR 10
7 Cade Milton-Baumgardner QB 10
8 Ben DeMars WR 12
9 Tommy Wittowski QB 11
10 Nathan Waldorf RB 11
11 Ethan Bengtson WR 12
12 Tyler Kranz TE 12
13 Justin Fabian RB 12
14 Jakob Bokelman WR 11
16 Jerad Schlichting WR 11
17 Josh Weber RB 12
18 Braden Tretter WR 10
19 Jaden Newbanks QB 11
20 Camdin Carlsom-Mathies RB 11
21 Daunte Keller WR 12
22 Conner Silbernick TE 11
23 Koby Thelen WR 11
24 Tristen Welch RB 10
25 Landry Seaman WR 9
28 Christian Rodriguez WR 9
30 Chris Johnson-Caine WR 12
31 Dylan Keller TE 12
32 Daunte Molski RB 12
33 Cameron Hallonquist RB 10
34 Eric Moline FB 11
35 Jake Ackerman RB 10
36 Spencer Weber WR 10
42 Will Korman RB 10
43 Brian Eblen WR 10
44 Demonte Turner RB 11
46 Carter Shimabukuro-King WR 10
48 Zach Storms WR 10
52 Ian Fletcher OL 12
53 Matt Saatzer OT 11
54 Talon Cummings OL 10
55 Kaden Cahill OL 12
57 Sam Stellmach C 11
58 Andrew Syvertson OT 11
60 Alex Lochen OL 10
61 Jacob Schloe OL 10
62 Roman Hanson OL 10
63 Beau Pickner OG 11
64 Cooper Moon OL 10
65 Gage Donovan C 11
66 Ben Korman OL 12
67 Jonathan Hua OG 11
68 Zach Amundson OL 11
69 Joey Klebs OL 12
70 Raymond Nowacki OL 10
71 Brandon Alf OT 12
72 Nolan Otremba OL 10
75 Ian Hayes OT 11
76 Jason Sjogren OL 11
77 Matt Alf OL 10
78 Kane Minser OL 10
79 Kenin Jensen OL 10
80 Jayden Schapp WR 11
81 Kyle Miller TE 10
82 Tanner Andvik WR 10
83 Damion Silber RB 11
85 Tyson Camara WR 10
86 Griffin Doherty WR 11
87 Chan Balo TE 11
88 Tyler Syvertson TE 12
89 Marcus Santillana TE 10
8483 DeAndre Jackson RB 10
Schedule
9/2/2016Princeton 16 - 14 W
9/9/2016Bemidji 19 - 23 L
9/16/2016Rocori 0 - 33 L
9/30/2016St. Cloud Tech0 - 0
9/30/2016Saint Cloud Tech9 - 57 L
10/7/2016Sartell-Saint Stephen 7 - 21 L
10/14/2016St. Cloud Apollo 0 - 0
10/19/2016Willmar 22 - 39 L

Full Schedule
Head Coach:
Phillip Klaphake
phillip.klaphake@isd47.org
320-258-1569
Assistant Coach:
John Rasmussen, Loren Finlayson, Brett Mushatt, Jeremy Christie
Kevin Armbrust, Trevor Waldorf, Jim Gans, Dan Brown, Cole Wilson
Student Manager:
Chris Hartman

State Tournament
November 10-26, 2016
Various Sites & US Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 6AAAAA Tournament
    Seed - Thursday - Oct
    20, 2016 (QRF)

    QF - Tuesday - Oct 25,
    2016

    SF - Saturday - Oct 29,
    2016

    Final - Friday - Nov 4,
    2016
    QF - 7 pm @ High Seed

    SF - @ High Seed - 2 pm

    Final - 7 pm @ Buffalo
  •  
  • Brackets

    North Central Red Standings
    Saint Cloud Tech 8-0-0
    Alexandria Area 7-1-0
    Rocori 4-3-0
    Willmar 2-5-0
    Sartell-Saint Stephen 1-1-0
    Brainerd 1-1-0
    Moorhead 1-2-0
    Sauk Rapids-Rice 1-3-0
    St. Cloud Apollo 0-3-0
    Bemidji 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499