Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Brainerd High School        (4-3-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Braden Kramer LB 12
5 Taylor Ludwig LB 12
7 Sam Miller QB 12
8 Patrick Gervenak DB 12
10 Brett Besenfelder WR 11
11 Levi McDonald DB 12
12 Isaiah Windorski QB 10
14 Zach Benes DB 12
15 Jack Olson DB 12
16 Joey Wiskow DB 11
17 Jacob Drietz DB 11
18 Dalton Hamre WR 11
20 Brady Anderson DB 12
21 Bryson Bassett RB 12
22 Ben Staehling DB 11
23 Owen Davis DB 11
24 Gabe Smith WR 12
25 Joe Klang RB 12
26 Davon Stuckey DB 11
27 Devin Emslander DB 11
28 Josh McClain LB 11
30 Tommy Fickett LB 12
31 John Barr DB 12
32 Caleb Nagel DB 11
34 Nathaniel Staehling QB 9
35 Jack Lundstrom RB 10
36 Jon Nelson WR 12
37 Erik Stoxen QB 10
38 Jaiden McClanahan WR 10
40 Forrest Gibson LB 10
41 Mark Boran DB 12
42 Steven Pribula RB 10
43 Harry Carlson DB 10
44 Devlin Lamke DB 12
45 Morgan Gibson DL 12
46 Maxwell Ferrie LB 11
47 Calvin Foss DB 12
48 Brandt Patton RB 10
50 Aden Crabb DL 10
51 Ethan Strong OL 10
52 Andrew Thielke LB 10
53 Brett Hague OL 12
54 Zach Sunderland LB 10
55 Simon Nelson LB 11
56 Nathan Bessingpas OL 12
57 Garret Gardiepy DL 12
58 Fletcher Derosier DL 12
60 Isaac Chappuis OL 12
61 Ryan Cook OL 10
64 Cameron Olson OL 12
65 Damian Unzueta OL 10
66 Jason Jennette OL 12
67 Logan Thede DL 11
68 Nic Smith OL 10
71 John Berry OL 11
72 Nolan Reynolds OL 10
74 Se'Vien Thompson-Fly DL 11
75 Brady Seidl OL 12
77 Elijah Rock OL 10
78 Nicholas Moline DL 11
80 Dylan Mello LB 12
81 Zach Henke K 12
82 Aaron Stark DB 10
83 Simon Foss DB 10
84 Renzen Caughey WR 12
85 Caden Schoeppner LB 10
86 Parrion Taylor RB 10
87 Jacob Smith WR 10
88 Cole Beyer WR 10
89 Dustin Kraft WR 10
90 Manni Ukutegbe DL 11
91 Matthew Kelm DL 10
92 Mac Eigen DL 10
93 Isaac Winter DL 12
94 Max Olson DL 10
95 Elias Lies DL 12
96 D'Khori Sturkey DL 10
97 Logan Hurt DL 10
99 Mason Zebroski LB 10
Schedule
8/31/2018Buffalo 28 - 38 L
9/7/2018Saint Cloud Tech26 - 32 L
9/21/2018Sauk Rapids-Rice 34 - 14 W
9/28/2018Bemidji 7 - 12 L
10/6/2018Becker 35 - 21 W
10/12/2018Moorhead 21 - 6 W
10/17/2018Sartell-Saint Stephen 42 - 0 W

Full Schedule
Head Coach:
Ron Stolski
stolski@yahoo.com
218-454-6233
Assistant Coach:
Aron Anderson, Jason Freed, Scott Parsons, Chuck Rodgers, Joe Pohlkamp,
Troy Nelson, Chet Stevenson, Jase Marcelo, Kurt King, John Stumpf, Mike Huseman, Mike Zauhar

State Tournament
November 8-24, 2018
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8AAAAA Tournament
    Seed - Thursday -
    October 18, 2018 (QRF)

    QF - Tuesday - October
    23, 2018

    SF - Saturday - October
    27, 2018

    Final - Friday - November
    2, 2018
    Home Site - QF - 7 pm


    Home Site - SF - 7 pm


    Final - 7 pm @ High Seed
  •  
  • Brackets

    North Central Red Standings
    Sauk Rapids-Rice 5-1-0
    Brainerd 0-0-0
    Moorhead 0-0-0
    Alexandria Area H.S. 0-0-0
    Sartell-Saint Stephen 0-1-0
    Bemidji 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499