Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Byron High School        (5-4-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Nick Luther K 12
2 Andrew Scheuer WR 10
4 Dylan Olive WR 10
7 Caleb Christenson QB 12
9 Keegan Kuhn QB 12
10 Ben Stienessen RB 11
12 Nolan Seaberg WR 10
14 Easton Hulke TE 10
15 Travis Underwood QB 10
16 Matthew Miller QB 10
21 Tyler Underwood WR 10
22 Luke Blazing WR 12
24 Justin Nipper WR 12
25 Conner Strain RB 12
27 Austin Freerksen RB 10
29 Dylan Nickrenz WR 12
30 Anthony Andrist WR 10
31 Jake Chilson WR 11
32 Jack Kirsch RB 11
33 Tristan Farichild RB 11
34 Mitchell Reynolds RB 10
39 Colton Douglas TE 10
42 Ryan Hough WR 10
44 Jakob Braaten WR 10
47 Noah Buri TE 12
49 Sam Connelly TE 11
50 Kaleb Kraetsch OL 11
51 Michael Lorentz OL 10
52 Carter Wilde OL 11
54 Josh Plank OL 11
56 Kyle Cloutier OL 10
57 Erik Christenson OL 12
59 Sawyer Adams OL 10
60 Lucas Birch OL 12
61 Ryan Covelski OL 11
62 Ryan Von Arx OL 10
63 Dylan Ochocki OL 11
64 Hayven Iverson OL 12
65 Brandon Mauskemo OL 11
66 Isaiah Crossfield OL 11
70 Kyle Stahler DL 11
72 Wyatt Nemechek OL 10
73 Will Holz OL 12
74 Luke Lampat OL 12
75 Adam Hassler OL 10
76 Frank Swartzentruber OL 10
77 Ethan Winslow OL 12
78 Vicente De Leon OL 10
80 Isaiah Jensen WR 12
81 Noah Schmitz WR 11
82 Curt Stemper TE 11
85 Brad Miller WR 10
Schedule
8/31/2018Dover-Eyota 7 - 21 L
9/7/2018Pine Island 17 - 14 W
9/14/2018Kasson-Mantorville 14 - 49 L
9/21/2018La Crescent- Hokah 41 - 0 W
9/28/2018Rochester Lourdes 7 - 28 L
10/5/2018Lake City 27 - 7 W
10/12/2018Plainview-Elgin-Millville 37 - 16 W
10/17/2018Stewartville 29 - 21 W
10/27/2018Dover-Eyota 14 - 32 L

Full Schedule
Head Coach:
Ben Halder
ben.halder@byron.k12.mn.us
507-775-2301
Assistant Coach:
Craig Connelly, Ben Pollock, Paul Gusafson
Dan Storlie, Jake Harmon, Luke Snell
Jordan Beokhoff, Josh Bernards, John Stemper, Mike Scheuer, Kurt Ploeger
Student Manager:
Caden Christensen

State Tournament
November 8-24, 2018
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 1AAA Tournament
    October 23, 27, Nov. 3, 2018
    High Seeds
    Finals @ RRSS, Rochester MN
  •  
  • Brackets

    Southeast Red Standings
    Rochester Lourdes 7-0-0
    Byron 5-1-0
    Stewartville 3-2-0
    Pine Island 3-2-0
    Plainview-Elgin-Millville 3-5-0
    Kasson-Mantorville 2-2-0
    Lake City 1-6-0
    La Crescent- Hokah 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499