Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Alexandria Area High School        (17-10-1)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Andrew Revering D 10
3 Caleb Strong F 10
4 Ryker Treat F 12
5 Derek Pesta D 10
6 Joseph Bigger D 10
7 Ben Doherty F 11
8 Derek Dropik F 12
9 Ben Jenson C 11
10 Jack Westlund F 11
11 JJ Foster F 11
12 Evan Lattimer D 11
20 Zach Wosepka F 11
21 Jack Powell D 12
25 Shane Birkeland F 10
26 Matthew Carlsen D 10
27 Jakob Stender F 9
30 Jackson Boline G 12
31 Bailey Rosch G 11
35 Joe Westlund F 9
39 Wyatt Blahosky D 11
Schedule
11/28/2017Little Falls H.S.3 - 3 T
(OT)
11/30/2017Willmar5 - 1 W
12/5/2017Sauk Rapids-Rice 12 - 2 W
12/7/2017River Lakes Stars3 - 2 W
(OT)
12/12/2017St. Cloud Cathedral 1 - 7 L
12/14/2017St. Cloud1 - 4 L
12/16/2017East Grand Forks 3 - 4 L
(OT)
12/19/2017Fergus Falls2 - 1 W
(OT)
12/21/2017Brainerd1 - 3 L
12/27/2017Greenway / Nash-Kee3 - 2 W
(OT)
12/28/2017Virginia/Mt Iron-Buhl0 - 3 L
12/29/2017Hibbing/Chisholm1 - 3 L
1/4/2018Sartell-Saint Stephen 1 - 2 L
1/11/2018Willlmar HS8 - 0 W
1/12/2018Mankato West 4 - 0 W
1/16/2018Prairie Centre Area5 - 1 W
1/18/2018Sauk Rapids-Rice 8 - 1 W
1/23/2018River Lakes Stars5 - 3 W
1/25/2018St. Cloud3 - 4 L
1/26/2018Bemidji 4 - 3 W
(OT)
2/1/2018Fergus Falls6 - 3 W
2/2/2018Little Falls H.S.3 - 2 W
(OT)
2/5/2018Brainerd1 - 3 L
2/8/2018Sartell-Saint Stephen 3 - 2 W
(OT)
2/10/2018East Grand Forks 1 - 4 L
2/20/2018Fergus Falls6 - 2 W
2/26/2018Sartell-Saint Stephen 4 - 0 W
3/1/2018St. Cloud Cathedral 3 - 2 W
(2 OT)
3/7/2018Thief River Falls H.S.1 - 0 W
3/9/2018Hermantown 6 - 1 W
3/10/2018Orono 1 - 2 L

Full Schedule
Head Coach:
Ian Resch
iresch@isd2149.org
320 239 4800
Assistant Coach:
Bruce Hanstad
Jon Cullen, Brian Krause
Pat Boline
Student Manager:
Brock Shriver, Kevin Dau
Franny Palmer, Kelsea Haugen

State Tournament
March 7-10, 2018
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Wednesday - February 13, 2019 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 16, 2019 - Play-In Games (2)

    Tuesday - February 19, 2019 - QF

    Saturday - February 23, 2019 - SF

    Thursday - February 28, 2019 - Finals
    Saturday - Time TBD - Play-off

    Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

    Saturday - 4:00 - 7:00 - SF @ MAC St Cloud

    Thursday - 7 pm - Finals @ MAC St Cloud
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    St. Cloud 10-2-0
    Alexandria Area 9-4-0
    Sartell-Saint Stephen 8-6-0
    River Lakes Stars 4-7-0
    Brainerd H.S. 3-0-0
    Fergus Falls 2-2-0
    Sauk Rapids-Rice 2-10-0
    Willmar 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499