Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Hermantown High School        (22-3-2)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
4 Jackson Lucia D 10
6 Aydyn Dowd F 10
7 Ben Siljendahl F 12
9 Brady Baker F 12
10 Brady Rothe D 11
11 Aaron Pionk F 10
12 Ryan Dobbs W 11
13 Justin Thomas W 12
14 Darian Gotz D 12
16 Drew Sams F 11
17 Matt Erickson F 11
18 Joey Pierce F 10
19 Jack Mathison F 11
20 Cayden Sunde D 11
21 Sam High D 12
22 Elliott Peterson F 12
24 Ethan Lund F 10
27 Blake Biondi F 11
28 Cole Antcliff F 10
29 Jack Glockle D 9
32 Jacob Backstrom G 11
33 Cole Manahan G 12
37 Zach Carson D 11
44 Indio Dowd D 11
Schedule
11/30/2018Wayzata 3 - 4 L
(OT)
12/1/2018Lakeville South 1 - 0 W
12/7/2018Eden Prairie 5 - 3 W
(EN - North-South Classic)
12/8/2018Benilde-St. Margaret's School2 - 3 L
(North/South Classic)
12/11/2018Marshall School, Duluth8 - 3 W
12/15/2018New Prague 10 - 0 W
12/22/2018Totino-Grace 4 - 1 W
12/27/2018Blake School (The)4 - 1 W
12/28/2018Blake School (The)6 - 2 W
12/29/2018Rosemount 2 - 3 L
1/4/2019St. Cloud Cathedral 2 - 1 W
(OT)
1/8/2019Grand Rapids 5 - 3 W
1/10/2019Duluth Denfeld 9 - 1 W
1/12/2019Minnetonka 3 - 3 T
(OT)
1/15/2019Greenway/Nashwauk-Keewatin4 - 0 W
1/19/2019St. Cloud5 - 3 W
1/22/2019Hibbing/Chisholm13 - 1 W
1/24/2019Proctor H.S.8 - 0 W
2/2/2019Mahtomedi 2 - 1 W
(OT)
2/5/2019Superior6 - 0 W
2/8/2019Eveleth-Gilbert Area6 - 2 W
2/9/2019Bemidji 5 - 2 W
2/11/2019Virginia/Mt Iron-Buhl5 - 3 W
2/13/2019C-E-C Lumberjacks2 - 2 T
2/14/2019Grand Rapids 5 - 2 W
2/19/2019Hibbing13 - 0 W
2/23/2019Hibbing9 - 1 W
2/27/2019Greenway/Nashwauk-Keewatin2 - 3 L
(2OT)

Full Schedule
Head Coach:
Patrick Andrews
pandrews@isd700.org
218-626-6231
Assistant Coach:
Chad Huttel
Joe Muehlbauer, Matt Swanson, Nolan Halverson
Nate Buck
Student Manager:
Max Curtis, Hunter Tanski
Alexis Wiese, Langley Hayman, Mallory Danelski

State Tournament
March 7-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 7A Tournament
    Feb. 16, 19, 23, 27, 2019
    Semi Finals and Final
    Amsoil Arena Duluth
  •  
  • Brackets

    Lake Superior Standings
    C-E-C Lumberjacks 2-1-0
    Hermantown 1-0-0
    Duluth Denfeld 1-0-0
    Marshall , Duluth 1-4-0
    Proctor H.S. 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499