Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
New Prague High School        (10-14-1)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Matt Schmidt G 11
2 Frank Ruzicka F 12
4 Drew Picka F 12
5 Spencer Tupy D 10
6 Landon Peterson D 10
7 Blake Woodson F 12
8 Wyatt Zack F 11
9 Joey Vacek D 10
10 Jon Von Bank F 12
11 Jack Wilmes F 10
12 Bryce Simon D 12
13 Grant Yackly F 12
15 Xavier Emerson F 11
16 Jack Kreutzian F 11
18 Alex Olsson D 12
21 Ethan Marek F 12
22 Nate Picka F 11
23 Carson Davis F 11
24 Aiden Dorzinski F 10
26 Jake Lee F 11
27 Travis Frerk D 12
29 Tanner Sellner D 11
31 Collin Dorzinski G 12
32 Jake Meyer D 12
36 Mark Friedges D 11
38 Jack Bentson D 11
Schedule
11/27/2018Shakopee 0 - 5 L
11/29/2018Mankato West 3 - 2 W
(OT)
12/1/2018East Ridge 5 - 4 W
(OT)
12/4/2018Red Wing 4 - 1 W
12/8/2018Bloomington Jefferson 1 - 3 L
12/11/2018Academy of Holy Angels1 - 2 L
12/14/2018Duluth Denfeld 7 - 3 W
12/15/2018Hermantown 0 - 10 L
12/18/2018Hutchinson 2 - 1 W
(OT)
12/22/2018St. Michael-Albertville H.S.0 - 0 T
(OT)
12/26/2018Woodbury 1 - 4 L
(South St. Paul Premier Tournament)
12/27/2018South Saint Paul 6 - 2 W
(South St. Paul Premier Tournament)
12/28/2018Hopkins 2 - 4 L
(South St. Paul Premier Tournament)
1/4/2019Waconia 2 - 3 L
(OT)
1/8/2019Orono 1 - 3 L
1/11/2019Mound-Westonka/Watertown-Mayer0 - 4 L
(ENG)
1/15/2019Litchfield/Dassel-Cokato0 - 1 L
1/18/2019Delano Tigers1 - 5 L
1/22/2019Holy Family Catholic 1 - 6 L
1/25/2019Hutchinson 8 - 0 W
2/2/2019Orono 1 - 3 L
2/4/2019Waconia 4 - 0 W
2/5/2019Mound-Westonka/Watertown-Mayer3 - 1 W
2/12/2019Delano Tigers0 - 2 L
2/16/2019Northfield 4 - 2 W
2/21/2019Minnetonka 0 - 5 L

Full Schedule
Head Coach:
Cory Lonke
lonke22@yahoo.com
218-310-0304
Assistant Coach:
Chris Morris
Mike Bailey
Zack Davis, Eric Brever
Student Manager:
Lexi Fischer
Sophia Pexa, Allie Schmidt

State Tournament
March 7-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    February 21, 2019
    February 23, 2019
    February 27, 2019
    QT High Seed 7PM
    Semi Braermar 3 & 7 PM
    Final Mariucci Arena 6PM SEE TICKET INFO
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Delano Tigers 10-2-1
    Orono 10-4-0
    Holy Family Catholic 6-0-0
    Mound-Westonka/Watertown-Mayer 4-7-2
    Hutchinson 4-6-0
    New Prague 4-8-0
    Waconia 2-9-0
    Litchfield/Dassel-Cokato 1-5-1
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499