Home      Administration
  Soccer, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Cloud Cathedral H.S.        (15-4-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Jack Thibault G 12
2 Devon Deieso D 12
3 Joshua Revier M 11
4 Zakariah Lee M 12
5 Elliot Anderson M 10
6 Cole Tetrault A 12
7 Jacob Manar M 10
8 McRay Drong M 12
9 Austin Howard D 12
10 Connor Drong D 9
11 Noah Amundson M 12
12 Jackson Kent D 12
14 Jacob Hirschfeld M 10
15 Ian Strong A 10
17 Kevin Sanz A 9
18 James Gutierrez M 11
19 Chandler Hendricks A 9
22 Lucas Pfannenstein D 9
23 Isaiah O'Neal A 10
27 Joshua Minkkinen M 10
33 Lucas Ellis G 11
34 Kirby Schmid A 12
Schedule
8/23/2018DeLaSalle 2 - 1 W
8/25/2018Bemidji 0 - 4 L
8/28/2018St. Cloud Apollo 3 - 5 L
8/30/2018Becker 2 - 0 W
9/8/2018St. Cloud Tech 2 - 6 L
9/10/2018Melrose Area 8 - 1 W
9/11/2018St. John's Prep5 - 2 W
9/13/2018Little Falls 7 - 0 W
9/17/2018Minnewaska Area H.S.7 - 0 W
9/24/2018Alexandria Area 4 - 3 W
9/26/2018Melrose Area 7 - 2 W
9/27/2018Zimmerman 5 - 2 W
9/29/2018Sauk Rapids-Rice 3 - 0 W
10/1/2018St. John's Prep12 - 2 W
10/2/2018Little Falls 6 - 3 W
10/8/2018Sartell-Saint Stephen 3 - 1 W
10/11/2018Minnewaska Area H.S.8 - 0 W
10/13/2018Alexandria Area 4 - 0 W
10/16/2018Bemidji 2 - 4 L

Full Schedule
Head Coach:
Alex Hess
brickwallhess@gmail.com
320-257-2120
Assistant Coach:
David Spethmann
John Stemper
Myles Hagen

State Tournament
October 23 - November 2, 2018
Various Sites/U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seeding - Sunday -
    October 7, 2018 (QRF) -
    #7-#10 - South Seed
    #8-#9 - North Seed

    Tuesday - October 9,
    2018
    (Play-in)

    Final Seeding (QRF)
    Wednesday,
    October 10, 2018

    Thursday - October 11,
    2018 -
    1st Round

    Saturday - October 13,
    2018
    (QF)

    Tuesday - October 16,
    2018
    (SF)

    Thursday - October 18,
    2018
    (Final)
    2017 - North 10 Teams - South 9 Teams
    2018 - North 9 Teams - South 10 Teams

    #9 at #8: #10 at #7- Tuesday October 10 - Time TBD

    Home Site - 1st Round - QF - SF - Time TBD

    Finals @ North Neutral Site - Time TBD
  •  
  • Brackets

    Granite Ridge Standings
    Little Falls 9-2-1
    St. Cloud Cathedral H.S. 9-0-0
    Becker 7-2-2
    Minnewaska Area H.S. 4-3-0
    Zimmerman 0-5-0
    St. John's Prep 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499