Home      Administration
  Soccer, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Brainerd H.S.        (7-5-3)
** This team is a cooperative sponsorship between: Brainerd High School, Pequot Lakes High School,
red.gif
white.gif
HOME OF WARRIORS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Sundberg, Noah G 11
3 Malone, Mason M 11
4 Wales, Mason M 12
5 Lacy, Jarod D 11
6 Thorkelson, Jack F 10
7 Whitemen, Nick M 10
8 Foster, Isaac M 10
9 Whiteman, Tim D 12
10 Larson, Tanner D 12
11 Ebinger, Noah M 11
13 Aadland, Ian M 10
15 Roberts, Eli D 10
16 Wheeler, Max D 10
17 Yliniemi, Grant M 11
18 Robinson, Gus D 12
19 Menghini, Anthony F 9
20 Westerberg, Ben D 12
21 Sunquist, Kaleb M 10
22 Forsythe, Ian D 12
24 Youngquist, Justin D 10
25 Shelito, Taylor F 12
99 Hiltner, Jude G 10
Schedule
8/24/2017Rogers 2 - 0 W
8/29/2017Sauk Rapids-Rice 2 - 1 W
8/31/2017Willmar 1 - 2 L
9/7/2017Alexandria Area 1 - 1 T
9/12/2017Rocori 2 - 0 W
9/14/2017St. Cloud Apollo 0 - 0
9/16/2017St. Michael-Albertville H.S.5 - 3 W
9/19/2017St. Cloud Tech 0 - 1 L
9/21/2017Sartell-Saint Stephen 2 - 2 T
9/23/2017Bemidji 2 - 2 T
9/26/2017Sauk Rapids-Rice 3 - 0 W
9/28/2017Willmar 0 - 2 L
10/2/2017St. Cloud Tech 3 - 5 L
10/5/2017Fergus Falls 4 - 0 W
10/7/2017Buffalo 1 - 0 W
10/9/2017Alexandria Area 0 - 3 L
10/14/2017Maple Grove 1 - 3 L

Full Schedule
Head Coach:
Tom Grausam
thomas.grausam@isd181.org
218-454-6472
Assistant Coach:
Chad Morlock
Greg Whiteman
Nick Weeks, Pat Trout
Student Manager:
Atlie Danielson
Cade Daraitis

State Tournament
October 24 - November 2, 2017
Various Sites/US Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Seeding -Monday
    - Oct 9, 2017 (Coaches
    vote)

    Thursday - Oct 12, 2017 -
    QF

    Saturday - Oct 14, 2017
    (SF)

    Tuesday - Oct 17, 2017
    (Finals)
    Home Site 1st Round - QF - SF - Time TBD

    Finals @High Seed - 7:00 pm
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 11-0-1
    Sartell-Saint Stephen 7-2-2
    St. Cloud Tech 7-2-2
    Alexandria Area 7-4-1
    St. Cloud Apollo 2-4-1
    Brainerd H.S. 1-5-2
    Rocori 2-8-0
    Fergus Falls 0-5-0
    Sauk Rapids-Rice 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499