Home      Administration
  Soccer, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Detroit Lakes High School        (12-3-3)
red.gif
white.gif
Play " The Beautiful Game "


Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 **Payton Carlblom G 12
2 Sydney Brininger M 12
3 Madilyn Kirchner A 12
4 Annie Paulson D 9
5 Grace VanOffelen M 11
6 Lindsey Moen D 11
8 Sarah Tangen D 10
10 Lily Burnside A 12
11 Karrigan Hallisey A 12
12 **Elle Seaberg D 12
13 Madison Bowers A 10
14 Ava Steinmetz A 12
15 Abigail Larson A 8
16 Emma Coley M 9
17 Emily Larson A 12
18 Matteya Borah M 12
19 **Sidney Lundberg A 12
20 Greta Peterick D 12
21 Anna Jones A 11
23 Nicole Swanson A 11
24 Sophia Gunderson M 10
25 Sasha Sekundiak D 9
Schedule
8/23/2018Little Falls 6 - 0 W
8/25/2018Alexandria Area H.S.3 - 0 W
8/30/2018Bemidji 0 - 2 L
9/4/2018Hillcrest Lutheran Academy7 - 1 W
9/6/2018Crookston 4 - 0 W
9/13/2018East Grand Forks 3 - 3 T
9/15/2018Fergus Falls 2 - 2 T
9/18/2018Crookston 7 - 0 W
9/20/2018Moorhead 1 - 4 L
9/22/2018Fergus Falls 3 - 2 W
(OT)
9/24/2018Walker-Hackensack-Akeley/CL-B9 - 1 W
9/25/2018East Grand Forks 3 - 2 W
(OT)
9/29/2018Princeton 7 - 3 W
10/2/2018Hillcrest Lutheran Academy4 - 2 W
10/4/2018Bemidji 1 - 1 T
10/6/2018Moorhead 0 - 3 L
10/11/2018Walker-Hackensack-Akeley/CL-B6 - 0 W
10/13/2018East Grand Forks 2 - 0 W
10/16/2018Section 8A Semifinal0 - 0
10/16/2018Sartell-Saint Stephen 0 - 3 L
10/18/2018Section 8A Championship0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
David Carter
wiseman@tekstar.com
218-849-0396
Assistant Coach:
Ben Aastuen
Jessica Pudwill
Jonathan Carter
Student Manager:
Abby King
Cora Okeson

State Tournament
October 23 - November 2, 2018
Various Sites/U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    2018 - North 8 Teams -
    South 8 Teams

    Seeding (QRF)
    Wednesday,
    October 10, 2018

    Thursday - October 11,
    2018 -
    1st Round

    Saturday - October 13,
    2018
    (QF)

    Tuesday - October 16,
    2018
    (SF)

    Thursday - October 18,
    2018
    (Final)
    Home Site 1st Round - QF - SF

    Final at North Neutral Site - Time TBD
  •  
  • Brackets

    Lakes to Prairie Standings
    Detroit Lakes 6-1-2
    Bemidji 5-0-1
    East Grand Forks 5-2-1
    Hillcrest Lutheran Academy 4-5-0
    Walker-Hackensack-Akeley/CL-B 1-5-1
    Crookston 0-3-1
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499