Home      Administration
  Tennis, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Willmar High School        (13-5-1)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Abby Stauffenecker 10
0 Abigail Hoffmann 11
0 Alexa Kath 9
0 Alyssa Blackwell 11
0 Alyssa Morrell 9
0 Ashley Pitzen 9
0 Ashley Prahl 10
0 Cayle Hovland 12
0 Chloe Hansen 10
0 Crisstill Puciso 9
0 Emma Anderson 10
0 Emma Lippert 10
0 Jordyn Swoboda 12
0 Julia Iverson 11
0 Juliana Palmer 10
0 Kaitlin Danzeisen 12
0 Kara Hisken 10
0 Kathryn Gubrud 11
0 Kayla Berg 9
0 Kaylee Vlaminck 10
0 Kirah Kessler-Gross 10
0 Lydia Morrell 11
0 Madison Peterson 12
0 Madyson Spencer 11
0 Makenna Hogan 12
0 Mercedes Schueler 0
0 Olivia Corneil 12
0 Paige Hanson 11
0 Presleigh Schrupp 10
0 Rebecca Laurence 9
0 Sarah Carlson 11
0 Shelby Schmitz 9
0 Sydney Lanning 11
0 Sydnie Staebell 10
0 Valentina Urrutia 10
0 Victoria Larsen 11
Schedule
8/23/2017Litchfield 1 - 6 L
8/23/2017Minnewaska Area H.S.6 - 1 W
8/23/2017Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.7 - 0 W
8/29/2017Sartell-Saint Stephen 7 - 0 W
8/31/2017Rocori 6 - 1 W
9/5/2017Alexandria Area 4 - 3 W
9/7/2017St. Cloud Tech 0 - 7 L
9/9/2017Monticello 6 - 1 W
9/9/2017Becker 4 - 3 W
9/12/2017Brainerd 3 - 4 L
9/14/2017St Cloud Apollo Eagles7 - 0 W
9/18/2017Marshall 7 - 0 W
9/19/2017Fergus Falls 6 - 1 W
9/21/2017Sartell-Saint Stephen 7 - 0 W
9/25/2017Brainerd 0 - 0 T
(Rained out)
9/26/2017Roccori4 - 3 W
9/28/2017Alexandria Area 4 - 3 W
9/29/2017Brainerd 2 - 5 L
10/3/2017St. Cloud Tech0 - 7 L

Full Schedule
Head Coach:
Jim Anderson
tennismn@hotmail.com
320-905-9375
Assistant Coach:
Laura Klein

State Tournament
October 24-27, 2017
Baseline Tennis Ctr-AA; Reed-Sweatt Tennis Ctr-A
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    No - October 4 - 5 - 6,
    2018

    So - October 4 - 5 - 6,
    2018

    Sect -October 4 - 5 - 6,
    2018
    North - Choice Health & Fitness, Grand Forks ND

    South - STA FIT, Sartell

    Section - STA FIT, Sartell
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 7-3-1
    St. Cloud Tech 7-0-0
    Alexandria Area 7-3-0
    Brainerd 4-1-1
    Rocori 1-4-0
    St Cloud Apollo Eagles 0-0-0
    St Cloud Apollo Eagles 0-2-0
    Fergus Falls 0-4-0
    Sartell-Saint Stephen 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499