Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Ada-Borup/Norman County West        (21-11-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Ada-Borup High School, Norman County West High School,
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Breanna Qualley DS 11
2 Mariah McKeever OH 11
3 Madi Hushagen S 12
4 Brookelynn Erickson MH 12
5 Elle Scherfenberg MH 10
6 Emily Sip DS 11
7 Rachel Arends OH 9
8 Kora Kritzberger MH 10
9 Bailee Brommenschenkel MH 10
10 Leah Sip OH 11
11 Ivy Johnson S 11
12 Gretchen Vesledahl DS 11
13 Jakia Thompson OH 10
14 Zoe Johnson S 12
15 Kylie Borgen OH 11
Schedule
8/29/2017Barnesville 0-3 (19-25, 22-25, 19-25) L
9/7/2017Win-E-Mac (3-0) 25-10, 25-17, 25-17 W
9/9/2017Climax/Fisher(2-0)25-14, 25-11 W
9/9/2017Kittson County Central(1-2)21-25, 25-17, 13-15 L
9/9/2017East Grand Forks 2-1 (23-25, 25-17, 15-9) W
9/9/2017Win-E-Mac (2-0) 25-15, 25-19 W
9/9/2017Badger/GB-MR21-25, 25-18, 15-13 W
9/12/2017Frazee (3-1) 22-25, 25-19, 25-22, 25-11 W
9/14/2017Park Christian(3-0) 25-10, 28-26, 25-17 W
9/18/2017Waubun (3-0) 25-11, 25-12, 25-18 W
9/21/2017Climax/Fisher3-0 (25-12, 25-14, 25-11) W
9/26/2017Mahnomen 3-0 (25-17, 25-10, 25-16) W
9/28/2017Fosston (0-3) 18-25, 21-25, 12-25 L
10/3/2017Bagley 3-0 (25-3, 25-9, 25-9) W
10/5/2017Fertile-Beltrami (0-3) 23-25, 20-25, 21-25 L
10/7/2017Mounds View 19-25, 16-25 L
10/7/2017Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.25-13, 17-25, 9-15 L
10/7/2017Rocori (0-2) 16-25, 21-25 L
10/7/2017Big Lake (2-0) 25-19, 25-20 W
10/10/2017Lake Park-Audubon3-0 (25-6, 25-11, 25-14) W
10/12/2017Ulen/NCE Titans3-0 (25-18, 23-25, 24-26, 25-13, 15-6) W
10/16/2017Hawley 3-1 (25-23, 17-25, 25-20, 25-11) W
10/17/2017Park Christian3-0 (25-12, 25-17, 25-20) W
10/20/2017Roseville Area 1-2 (25-12, 24-26, 12-15) L
10/20/2017Wadena-Deer Creek 0-2 W
10/21/2017Dilworth-Glyndon-Felton H.S.0-2 (9-25, 14-25) L
10/21/2017Moorhead 15-25, 14-25 L
10/27/2017Fertile-Beltrami 26-24, 27-25, 28-30, 25-18 W
10/30/2017Sacred Heart H.S.3-1 (21-25, 25-18, 25-23, 25-20) W
10/31/2017Fosston 3-0 (25-18, 26-24, 25-18) W
11/3/2017Lake of the Woods H.S.3-0 (25-13, 25-16, 25-22 W
11/9/2017Wadena-Deer Creek L
11/10/2017Cook County L

Full Schedule
Head Coach:
Jim Lee
JimL@ada.k12.mn.us
218-784-5300 Ext 314
Assistant Coach:
Dawn Tinjum
Janna Engel
Lacy Wulfekuhle
Student Manager:
McKenzie Dillon Marks, Kia Stevenson
Sam Gonzales, Katelyn Bishop

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 10/17/18
    Mon., Oct. 22, 2018
    Thur., Oct. 25, 2018
    Fri., Oct. 26, 2018
    Tues., Oct. 30, 2018
    Friday, Nov. 2, 2018
    Last Play Date:11-3-18

    PT - High Seed
    Play-in - High Seed
    QF - BSU/NCTC
    SF - Bagley H.S.
    F - UMC
  •  
  • Brackets

    Pine To Prairie Standings
    Fosston 9-0-0
    Fertile-Beltrami 9-1-0
    Ada-Borup/Norman County West 8-2-0
    Park Christian 7-3-0
    NCE/UH Titans 6-4-0
    Lake Park-Audubon 2-2-0
    Win-E-Mac 2-5-0
    Mahnomen 2-8-0
    Ada-Borup/Norman County West 0-0-0
    Climax/Fisher 0-0-0
    Waubun 0-0-0
    Bagley 0-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499