Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Deer River High School        (18-11-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Kaity Martin OH 11
4 Hope Schjenken MH 11
5 Alyssa Storile OH 11
6 Lucy Kaczor RH 11
7 Noelle Grose S 11
8 Danica Fairbanks OH 12
9 Ashley Drotts RH 12
11 Claudia Burns MH 12
12 Devanee Tibbetts S 12
13 Natalie Bakkedahl MH 11
15 Myla Anttila MH 12
16 Jillian Stangland OH 12
18 Allison Rasley OH 11
19 Lilly Drotts LI 11
Schedule
1/1/1900Duluth East Tournament
8/29/2017Carlton 25-17,25-20,25-19 L
8/31/2017Hibbing 13-25,19-25,20-25 W
9/5/2017Greenway 25-17, 25-16, 25-22 L
9/7/2017Nashwauk-Keewatin 23-25, 9-25, 25-27 W
9/11/2017North Woods 25-19,18-25,25-17,21-25,16-18 W
9/14/2017Cherry 21-25 8-25 18-25 W
9/19/2017Mesabi East 22-25, 17-25, 20-25 W
9/21/2017Hill City 25-19, 19-25, 25-21,24-26, 5-15 W
9/23/2017Princeton 21-25, 22-25 W
9/23/2017Brainerd 25-13,25-23 L
9/23/2017Anoka 25-14, 26-24 L
9/23/2017Esko 25-18, 25-19 L
9/26/2017Littlefork-Big Falls 25-14, 25-11, 25-13 W
9/28/2017Chisholm 25-13, 23-25, 25-7, 25-19 W
10/3/2017Eveleth-Gilbert 22-25, 18-25, 11-25 W
10/7/2017Becker 25-10,20-25,15-12 W
10/7/2017Sauk Rapids-Rice 25-13, 25-13 L
10/7/2017Albany 25-18, 25-19 L
10/7/2017Detroit Lakes 25-18,25-15 W
10/7/2017Visitation 25-18, 25-13 W
10/10/2017Virginia 25-15, 25-12, 25-23 L
10/12/2017International Falls H.S.25-16,22-25,13-25,20-25 W
10/14/2017Long Prairie-Grey Eagle H.S.25-18,23-25,17-15 W
10/14/2017Upsala 25-27,25-19,16-14 W
10/14/2017Annandale 25-18, 27-25 L
10/14/2017Swanville 25-23, 17-25, 15-7 L
10/16/2017Mountain Iron-Buhl 25-21,25-12,25-21 W
10/25/2017Northeast Range 24-26,25-13,25-22,25-13 W
10/27/2017Cherry 18-25,25-19,25-18,19-25,10-15 L

Full Schedule
Head Coach:
Leigh Ayers
layers@isd317.org
218-246-8241
Assistant Coach:
Mandy Reed
Tina Bonestell
Student Manager:
Alexis Newman

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 7A Tournament
    October 22, 24, 26,31,
    Nov. 3, 2018
    High Seeds,
    Semi Final TBD
    Final TBD
  •  
  • Brackets

    Iron Range Standings
    Greenway 5-0-0
    Virginia 2-0-0
    Deer River 2-1-0
    Chisholm 2-2-0
    Hibbing 1-1-0
    Eveleth-Gilbert 1-5-0
    Mesabi East 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499