Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Eastview High School        (14-14-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Caylee Christian DS 10
4 Claire Kemper DS 12
5 Hope Diamond OH 11
6 Rose Carlson MH 11
7 Leah Melchior MH 11
8 Lauren Crowl RH 9
9 Erica Slinde S 12
10 Camille Roe RH 10
11 Grace Gilles DS 12
13 Harita Duggirala S 10
14 Brynn Schwanz MH 10
16 Kassidy Palo S 11
18 Kati Quaintance OH 12
19 Emma Grimm OH 9
21 Sarah Nord DS 11
Schedule
8/26/2017Edina 25-16, 19-25, 19-25, 25-23, 17-15 W
8/29/2017East Ridge 14-25, 25-22, 14-25, 21-25 L
9/6/2017Park 25-11, 25-16, 25-16 W
9/8/2017Jamestown ND21-25, 25-23, 15-11 W
9/8/2017Wayzata 21-25, 25-19, 12-15 L
9/9/2017Chaska 25-27, 25-20, 13-15 W
9/9/2017Northfield H.S.10-25, 18-25 L
9/9/2017Kasson-Mantorville 26-24, 25-16 W
9/12/2017Shakopee 25-16, 14-25, 25-17, 27-25 L
9/14/2017Lakeville South 26-24, 12-25, 25-15, 17-25, 7-15 L
9/16/2017Buffalo 25-15, 18-25, 15-10 W
9/16/2017Bemidji 25-20, 20-25, 12-15 W
9/16/2017Hopkins 1-2 L
9/16/2017Robbinsdale Armstrong 25-18, 25-22 L
9/19/2017Eagan 25-9,25-8,25-7 L
9/26/2017Apple Valley 25-8, 25-14, 25-16 W
9/28/2017Burnsville 28-26, 25-20, 23-25, 25-19 W
10/3/2017Prior Lake 12-25, 25-23, 18-25, 25-18, 11-15 L
10/6/2017Hutchinson 25-16, 25-20 W
10/6/2017Stillwater Area 18-25, 23-25 L
10/7/2017Southwest Christian25-20, 23-25, 16-14 W
10/7/2017Rosemount 22-25, 18-25 L
10/7/2017Wadena-Deer Creek 1-2 W
10/10/2017Rosemount 25-17, 18-25, 28-26, 14-25, 6-15 L
10/12/2017Lakeville North 12-25, 19-25, 16-25 L
10/16/2017Farmington 19-25, 25-19, 25-18, 25-20 W
10/26/2017Henry Sibley 17-25, 23-25, 25-10, 25-18, 15-7 W
11/1/2017Eagan 25-9,25-17,25-14 L

Full Schedule
Head Coach:
Ryan Dehnel
ryan.dehnel@district196.org
952-486-9650
Assistant Coach:
Blair Bodelson
Kelsey Young
Ken Mulsoff

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AAA Tournament
    October 23, 25, 30 or 31,
    November 3,
    2018
    1st two round, at High Seed, SF & F @ TBD
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Lakeville South 9-0-0
    Eagan 8-1-0
    Lakeville North 6-1-0
    Prior Lake 6-4-0
    Shakopee 5-4-0
    Rosemount 4-5-0
    Eastview 3-6-0
    Farmington 1-8-0
    Burnsville 1-8-0
    Apple Valley 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499