Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Esko High School        (13-13-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Dea DeLeon LI 10
2 Jessica Olson DS 12
3 Brenna Stark S 9
4 Jade Myhrman RH 12
6 Raeanna Sayovitz DS 12
8 Marais Houser S 12
10 Hannah Stark OH 12
11 Taiya Gregg OH 9
12 Makayla Abrahamson MH 11
13 Chloe Blue S 11
14 Samantha Stueber OH 11
15 Zoie Johnson MH 9
16 Emilee Wilson RH 12
17 Bridget Yellin MH 11
Schedule
8/24/2017Hibbing 18-25,20-25,14-25 W
8/29/2017Hermantown 16-25, 25-17, 18-25 L
8/31/2017South Ridge 23-25, 13-25, 19-25 W
9/5/2017Virginia 18-25, 25-22, 22-25, 24-26 W
9/7/2017Cook County 25-10, 18-25, 25-22, 26-28, 15-6 L
9/12/2017Silver Bay (Wm. Kelley) 25-19.25-17, 25-19 W
9/14/2017Two Harbors 14-25, 14-25, 13-25 W
9/16/2017North Branch 25-14, 25-13 L
9/16/2017Sartell-Saint Stephen 25-18, 25-13 L
9/16/2017Cloquet 25-21, 25-16 L
9/16/2017Hibbing 25-16, 18-25, 15-13 W
9/21/2017Moose Lake/Willow River14-25, 15-25, 23-25 W
9/23/2017Forest Lake 25-17, 25-12 L
9/23/2017Duluth Denfeld 12-25,25-23,9-15 W
9/23/2017Duluth East 21-25, 24-26 L
9/23/2017Deer River 25-18, 25-19 W
9/26/2017Cloquet 22-25, 25-20, 17-25, 25-17, 15-11 L
9/28/2017Barnum 25-14,25-18, 25-21 W
10/3/2017Carlton 25-16,25-16,25-13 L
10/5/2017Wrenshall 16-25, 14-25, 25-23, 15-25 W
10/7/2017Superior 25-22,25-20 W
10/7/2017Mora 25-23, 25-21 L
10/7/2017Proctor 25-15, 26-24 L
10/7/2017South Ridge 27-25, 25-16 L
10/10/2017McGregor 25-11,25-10,26-24 W
10/12/2017Duluth East 21-25,17-25,13-25 L
10/25/2017Cloquet 25-20, 18-25, 25-15, 10-25, 21-19 L

Full Schedule
Head Coach:
Desiree DeLeon
ddeleon@esko.k12.mn.us
218-878-0898
Assistant Coach:
Brittney Lindmeyer

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 7AA Tournament
    October 25, 27
    Nov. 1, 4, 2017
    High Seeds,
    Semi Duluth, Final Duluth
  •  
  • Brackets

    Polar Standings
    Esko 7-2-0
    Cook County 6-0-0
    South Ridge 5-3-0
    Cromwell-Wright 5-4-0
    Wrenshall 5-5-0
    Carlton 4-0-0
    Moose Lake/Willow River 4-1-0
    Floodwood 3-4-0
    Silver Bay (Wm. Kelley) 3-8-0
    Barnum 1-3-0
    Two Harbors 1-9-0
    McGregor 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499