Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Irondale High School        (0-0-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Haily Dabrowski LI 12
5 Mackensie Wolterstorff OH 11
7 Taryn Tacheny MH 9
8 Shianna Kiewel-Buckner MH 11
9 Taylor Seim S 12
13 Sophia Findell OH 12
15 Morgan Seim OH 12
17 Molly Overkamp RH 12
18 Katie O'Rourke OH 11
19 Abby Bowman MH 11
24 Annalise Scamehorn S 11
Schedule
8/31/2017St. Francis 24-26,25-22,25-16,13-25,15-11 L
9/5/2017St. Louis Park 16-25, 25-19, 25-22, 25-19 L
9/7/2017Woodbury 23-25, 25-23, 16-25, 23-25 W
9/9/2017Duluth Denfeld 22-25,16-25 W
9/9/2017St. Croix Preparatory Academy9-25, 25-21, 7-15 W
9/9/2017Benilde-St. Margaret's School25-23. 25-22 L
9/9/2017St. Louis Park 25-22, 25-16 L
9/12/2017Park Center 16-25, 22-25, 25-20, 25-18, 14-16 W
9/14/2017Anoka 23-25,25-20,22-25,18-25 W
9/18/2017Roseville Area 25-16,20-25,25-23,25-19 L
9/19/2017Spring Lake Park 25-17, 25-23, 25-16 L
9/26/2017Totino-Grace 26-28, 16-25, 25-18, 21-25 W
9/28/2017Coon Rapids 3-1 L
9/30/2017Aitkin (0-2) 9-25, 13-25 W
9/30/2017Mora 22-25, 17-25 W
9/30/2017Carlton 25-17,25-20 L
10/3/2017Maple Grove 25-20, 25-19, 25-20 L
10/10/2017Elk River 25-21,25-17,24-26,25-19 L
10/11/2017Osseo
10/17/2017Crossover Match
10/17/2017Andover 25-18, 25-27, 25-19, 25-22 L
10/20/2017Rochester Century
10/20/2017Fillmore Central 25-17,21-25,14-16 W
10/20/2017Rochester Mayo 25-14,25-20 L
10/21/2017Rochester Century
10/21/2017Sauk Rapids-Rice 21-25, 26-24, 15-7 L
10/26/2017Stillwater Area 25-15; 25-11; 25-16 L
9/13/2018Robbinsdale Armstrong

Full Schedule
Head Coach:
Tom Rodefeld
Thomas.Rodefeld@moundsviewschools.org
651-621-6919
Assistant Coach:
Annie Jenson
Molly Harren
Nickie Vogel
Student Manager:
Sammy Ostlund
Sarah Loken

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 4AAA Tournament
    Oct. 24, 2017 play in
    Oct 26 Quarter final,
    Oct. 30, Semi finals,
    Nov. 2 Finals, 2017
    Nov. 2, 2017 Higher seed
    Finals @ St. Paul Washington
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Champlin Park 9-0-0
    Maple Grove 6-2-0
    Andover 5-5-0
    Spring Lake Park 4-2-0
    Elk River 4-2-0
    Blaine 4-6-0
    Anoka 3-3-0
    Totino-Grace 3-3-0
    Centennial 2-4-0
    Coon Rapids 2-8-0
    Osseo 1-1-0
    Irondale 0-0-0
    Robbinsdale Armstrong 0-0-0
    Park Center 0-9-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499