Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Lyle-Pacelli        (9-14-0)
red.gif
white.gif
LYLE/PACELLI VOLLEYBALL


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Faith King LI 12
3 Ameri Garcia OH 12
4 Jayden Morrison RH 12
8 Lucy Nelson OH 12
9 Olivia Christianson MH 11
10 Rachel Nelsen MH 11
11 Abbey Neve RH 11
12 Abigail Bollingberg S 12
13 Zoe Achenbach MH 11
14 Vanessa Cotter DS 11
15 Whitney Walkup MH 11
16 Kayla Johnson OH 11
17 Sam Hinz DS 12
21 Mikayla Ingersoll MH 10
26 Kearah Schafer OH 9
Schedule
8/23/2018Houston 20-25, 18-25, 22-25 L
8/27/2018Kingsland 16-25, 25-20, 27-29, 22-25 L
8/28/2018Lanesboro 23-25, 26-24,25-21,25-19 W
9/4/2018Randolph 16-25, 22-25, 23-25 W
9/6/2018Grand Meadow 22-25, 11-25, 13-25 L
9/8/2018Hayfield Tournament
9/8/2018Hayfield 25-21, 26-24 L
9/8/2018Goodhue 25-15, 27-25 L
9/8/2018Dover-Eyota 17-25, 25-22, 7-15 W
9/8/2018Pine Island 22-15, 25-11, 15-13 L
9/11/2018Schaeffer Academy21-25, 25-12, 25-14, 25-22 W
9/13/2018Mabel-Canton 25-14, 25-5, 25-8 L
9/18/2018Glenville-Emmons 23-25, 25-21, 25-19, 25-18 W
9/20/2018LeRoy-Ostrander 22-25, 25-13, 24-26, 25-19,15-11 W
9/25/2018Grand Meadow 25-21, 25-18, 24-26, 26-24 L
10/4/2018Schaeffer Academy25-9, 24-26, 24-26, 25-14, 15-9 W
10/8/2018Blooming Prairie 25-17, 25-23, 25-14 L
10/9/2018Glenville-Emmons 25-23, 25-2, 25-14 W
10/11/2018LeRoy-Ostrander 24-26,25-23,25-21,25-18,15-11 L
10/13/2018Chisago Lakes 22-25, 25-21, 9-15 L
10/13/2018Goodhue 20-25, 25-21, 10-15 L
10/13/2018La Crescent- Hokah 25-19, 19-25, 15-6 W
10/13/2018Byron 25-7, 25-19 L
10/13/2018Triton 25-19, 22-25, 10-15 L
10/15/2018Spring Grove 25-20, 25-10, 25-16 L
10/25/2018Medford 25-7, 25-7, 25-20 L
9/5/2019Grand Meadow
10/1/2019Grand Meadow

Full Schedule
Head Coach:
Tammy Truckenmiller
trtruckenmiller@hormel.com
507-325-2201
Assistant Coach:
Brianne Lundmark
Haley Riedemann

State Tournament
November 7-9, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    Oct. 21, 24, 26
    Oct. 31 (Sub Finals),
    Nov. 2 (Section Finals
    2019
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
  •  
  • Brackets

    Southeast Standings
    Grand Meadow 12-2-0
    Spring Grove 12-2-0
    Mabel-Canton 11-0-0
    Houston 8-6-0
    Lyle-Pacelli 7-5-0
    Kingsland 6-4-0
    Randolph 6-8-0
    LeRoy-Ostrander 4-8-0
    Schaeffer Academy 4-10-0
    Lanesboro 2-12-0
    Glenville-Emmons 0-14-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499