Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Maple Grove High School        (11-10-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Emma Schaefer DS 10
4 Alyssa Broska OH 10
5 Nina Feldman DS 11
6 Hallie Fuglestad DS 12
7 Megan Liu S 10
8 Amara Monson OH 10
9 Elise Rossing OH 10
11 Alexie Pryd RH 12
12 Jordyn Lamker MH 10
15 Skylar Gray OH 10
16 Madeline Knutson MH 8
17 Zoe Brown S 12
19 Elizabeth O'Callaghan MH 10
20 Sophie Brown RH 10
23 Cara Cyr MH 9
Schedule
8/28/2018Andover 25-15, 25-17, 25-22 W
8/29/2018Wayzata 7-25, 25-21,19-25, 14-25, 13-15 L
9/6/2018Spring Lake Park 25-18, 25-18, 25-22 W
9/11/2018Blaine 25-19, 25-21, 25-22 W
9/13/2018Park Center 25-21, 26-24, 25-13 W
9/17/2018Waconia 25-21, 26-24, 25-17 L
9/18/2018Elk River 25-20,25-23,25-21 L
9/20/2018Robbinsdale Armstrong 25-22,28-26,25-23 W
9/25/2018Irondale 24-26,16-25,25-20,26-24,13-15 L
9/28/2018Buffalo 15-25, 25-20, 15-13 L
9/28/2018Grand Rapids 25-17; 29-27 W
9/29/2018Rockford 21-25, 25-13, 11-15 L
9/29/2018Minneapolis Southwest 25-20, 25-17 W
9/29/2018Rosemount 25-23, 17-25, 15-13 W
10/2/2018St. Michael-Albertville H.S.25-17, 26-24, 25-22 L
10/4/2018Osseo 16-25, 18-25, 21-25 L
10/6/2018Minneapolis Southwest 22-25, 19-25 L
10/6/2018Park Center 10-25, 17-25 W
10/6/2018Spring Lake Park 11-25, 23-25 W
10/6/2018St. Louis Park 22-25, 25-20, 7-15 W
10/8/2018Minneapolis Southwest 15-25,21-25,18-25 L
10/11/2018Totino-Grace 25-19, 32-34, 25-23, 19-25, 15-13 L
10/16/2018Andover 25-23, 25-15, 27-25 L
10/18/2018Waseca 12-25, 19-25 W
10/18/2018Sartell-Saint Stephen 23-25, 19-25 W
10/18/2018St. Cloud Cathedral 25-27, 25-18, 14-16 W
10/23/2018Robbinsdale Cooper 16-25, 10-25, 13-25 W

Full Schedule
Head Coach:
Courtney Sabot
csabot04@yahoo.com
763-391-8700
Assistant Coach:
Jamison Gray
Jennifer Nichols
Melanie Smith
Student Manager:
Hayden Nguyen
Sierra Bonine

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    2019
    Play-in - October 22
    Quarters - October 24
    Semis - October 29

    Finals - October 31


    High Seed

    High Seed

    High Seed of final four



    Finals - Osseo High School
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Anoka 8-1-0
    Champlin Park 7-0-0
    Robbinsdale Armstrong 5-3-0
    Elk River 4-2-0
    Centennial 4-3-0
    Totino-Grace 3-4-0
    Andover 3-4-0
    Maple Grove 2-0-0
    Blaine 2-5-0
    Spring Lake Park 2-5-0
    Park Center 1-6-0
    Coon Rapids 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499